پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| سِفر یصیرا، مهم‌‌ترین اثر ادبی کابالا

مهم‌‌ترین اثر ادبی کابالا در دوره گائونی سفر یصیرا (کتاب آفرینش) نام داشت که به علت وجود اصطلاحات و معانی نهفته و آموزه‌های دشوار، کم تر در گذشته مورد استفاده پیروان کابالا قرار گرفته است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مهم‌‌ترین اثر ادبی کابالا در دوره گائونی سفر یصیرا(کتاب آفرینش) نام داشت که به علت وجود اصطلاحات و معانی نهفته و آموزه‌های دشوار، کم‌تر در گذشته مورد استفاده پیروان کابالا قرار گرفته است.1 این کتاب کم حجم که تا حدودی سنگ‌بنای طریقت کابالا است، در فاصله قرون سوم تا ششم میلادی در بابل به زبان عبری و در شش فصل نگاشته شد. سنت ادبی کابالا، این اثر را به ابراهیم نبی(علیه‌السلام) منسوب می‌داند و بر این اعتقاد است که اسرار آفرینش جهان، طی یک الهام یا مکاشفه در اختیار وی قرار گرفت. این الهامات، اشاره به ایجاد جهان، از ۳۲ طریق مخفی حکمت دارد؛ ده سفیروت که به منزله اسمای الهی هستند و ۲۲ حرف الفبای عبری.

 
 
محور اصلی مباحث سفر یصیرا

محور اصلی مباحث سفر یصیرا، مسائل کیهان‌شناسی و کیهان‌آفرینی است. در سفر بصیرا بیان می‌شود که چگونه خداوند با حروف عبری و هم‌چنین ده سفیروت(روح، هوا، آب، آتش، چهار جهت اصلی، ارتفاع و عمق) به آفرینش جهان هستی پرداخت. این اثر برای اولین بار منشأ جهان هستی را طبق آیه‌ای از مزامیر که در تلمود شرح و تفسیر شده بود، الفبای عبری می‌داند.2 با کلام خداوند، «آسمان‌ها به وجود آمد؛ او دستور داد و خورشید و ماه و ستارگان آفریده شدند»3 سفر یصیرا برای زبان، ارزشی وجودشناختی قائل شده است؛ با این حال این ارزش همه صورت‌های زبانی را در بر نمی‌گیرد، بلکه مختص زبان عبری است.4 زبان و عدد از نظر سفر یصیرا ابزارهایی هستند که از آن طریق خداوند جهان را پدید آورد. کابالا بخش زیادی از اصطلاحاتش را از کتاب سفر یصیرا گرفت و البته در موقع ضرورت تغییرات معنایی در آن به وجود آورد. با این حال این اثر، معرف همه آموزه‌های کابالا نیست؛ زیرا هیچ اشاره‌ای به مبانی عمده این طریقت، یعنی ان‌سوف، آدام قدمون5 و شخینا ندارد؛ حتی شامل سفیروت به معنای کامل آن نمی‌شود. قطعاً سفر یصیرا فقط حاصل تأملات عرفانی در کتاب مقدس و گفته‌های خاخام‌های یهودی نیست و می‌توان تأثیرات گنوسیه را در این اثر یافت. منابع یونانی بدون تردید در شیوه نگارش سفر یصیرا مؤثر بوده‌اند. «تلفیق عرفان حروفیة نوافلاطونی با آیین تفکر وعرفان متعالی و استادانه یهودی در خصوص اسرار حروف و زبان، به نحوی آشکار در تمامی اثر مشهود است.»6 تقریباً اکثر مفسران کابالا بر سفر یصیرا تفاسیری نوشته‌اند. مهم‌ترین این مفسران در مکتب پرووانس، اسحاق نابینا و در مکتب گرونا، عزرائیل جرونایی7 و ابن‌نجمان8 بوده‌اند. در نیمه دوم قرن سیزدهم که نقطه شروع کابالای جذبه‌ای ابوالعفیا9 بود، وی چندین رساله در شرح این کتاب نوشت و به اتفاق پیروانش سفر یصیرا شرح داده شده بود مورد استفاده قرار داد(SEFER YETSIRAH , Vol 13, p.167)

 

فاطمه مهدیه، بررسی و نقد مبانی نظری کابالیسم

 

پی‌نوشت:

[۱] برگ، ۱۹۸۹، کابالا، ص ۳۵

[۲] اپستاین، ۱۳۸۵، صص ۲۷۵ ۲۷۴

[۳] مزامیر ،۳۳ /۶

[۴] المسیری، ۱۳۷۲- ۱۳۸۴، ص ۱۷۷

[۵] Adam Kadmon ( Primordial Man)

[۶] شولم، ۱۳۸۵، ص ۱۳۰

[۷] Azriel of Gerona

[۸] Nahmanides

[۹] . Abraham Abulafia

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/3R60

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.