پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی نهاد| سازمان جهانی صهیونیسم - بخش اول

وظیفه «WZO» پیگیری سیاست‌ها و اهداف اسرائیل و در رأس آن‌ها ایجاد یک کشور مستقل برای یهودیان در فلسطین می‌باشد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، «سازمان جهانی صهیونیسم»1 موسوم به «WZO» در نخستین کنگره جهانی صهیونیسم در سال ۱۸۹۷م. توسط «تئودور هرتزل»2 تأسیس شد. این نهاد ابتدا «سازمان صهیونیسم» نام داشت، اما در سال ۱۹۶۰م. به «سازمان جهانی صهیونیسم» تغییر نام پیدا کرد.

وظیفه «WZO» پیگیری سیاست‌ها و اهداف اسرائیل و در رأس آن‌ها ایجاد یک کشور مستقل برای یهودیان در فلسطین می‌باشد. هم‌چنین این سازمان می‌کوشد تا ایدئولوژی و فعالیت‌های صهیونیسم در جهان را گسترش داده و از طریق همکاری با جوامع و نهادهای صهیونیستی از جمله «آژانس یهودی اسرائیل»3 فعالیت‌های خود را سازمان‌دهی کند. دستورالعمل اصلی این سازمان پیروی از «برنامه بیت‌المقدس» می‌باشد.

«سازمان جهانی صهیونیسم» در جهت تحقق اهداف خود تعدادی موسسه‌ مالی ایجاد کرد تا به‌این‌وسیله هزینه طرح‌های صهیونیستی آن تأمین شود. در همین راستا «صندوق اعتباری یهود برای آبادانی» در سال ۱۸۹۹م. تاسیس شد و مهم‌ترین مؤسسه مالی صهیونیستی به‌شمار می‌رود. هم‌چنین این نهاد، ایجاد یک کشور صهیونیستی را در گرو سازماندهی و ادغام تمام یهودیان و تقویت احساسات یهودیان می‌داند.4

آخرین نسخه «برنامه بیت‌المقدس» در سال ۲۰۰۴م. به تصویب رسید که طبق آن، از صهیونیسم به‌عنوان جنبشی ملی یهودی یاد شده که تلاش می‌کند وطنی مستقل و امن برای یهودیان ایجاد کند. طبق این روی‌کرد تحقق رویای صهیونیست‌ها و تبدیل فلسطین به کشوری یهودی در گرو عمل به مبادی و پایه‌های صهیونیسم می‌باشد که عبارت‌اند از:

وحدت همه یهودیان و انتخاب بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت در صورت ایجاد کشور یهودی؛

مهاجرت یهودیان جهان به اسرائیل؛

تقویت صهیونیسم و دموکراتیک جلوه‌دادن آن؛

اطمینان از آینده و متمایز شدن یهودیان میان سایر ملت‌ها به‌وسیله پیشرفت تحصیلی و انتخاب زبان عبری به‌عنوان زبان ملی یهودیان؛

دفاع از حقوق یهودیان و منافع صهیونیست‌ها؛

مبارزه با تمام تظاهرات و جنبش‌های ضدیهود و ضدصهیونیسم؛

عمل به سیاست‌های صهیونیسم در صورت ایجاد کشوری یهودی.5

تشکیلات «سازمان جهانی صهیونیسم» از نهادهای مختلفی تشکیل شده است که هریک مأموریت مخصوص به خود را برعهده دارند. فعالیت این نهادها به شرح زیر می‌باشد:

کنگره: این کنگره توسط «تئودور هرتزل» تشکیل شد و اکنون عضو ارشد «WZO» به‌شمار می‌آید. کنگره صهیونیست وظیفه قانون‌گذاری، سیاست‌گذاری، انتخاب رئیس و نایب‌رئیس هیئت اجرایی، اعضای هیئت اجرایی، اعضای شورای عمومی، حساب‌رس و رئیس دیوان عالی را برعهده دارد. بسیاری از سازمان، نهاد و انجمن‌های عضو «سازمان جهانی صهیونیسم»، عضو این کنگره نیز هستند.6

شورای عمومی: شورای مذکور نهاد عالی «WZO» محسوب می‌شود و وظیفه بازرسی را برعهده دارد. هم‌چنین هیئت اجرایی گزارشات خود را به این شورا ارائه می‌کند.7 دیوان عالی: این دیوان از چندین قاضی، مشاور و وکیل تشکیل شده است و قاضی «استراسبرگ کوهن»8 ریاست آنرا برعهده دارد.9

اداره حساب‌رسی: بررسی عمل‌کرد مالی و امور مربوط به بودجة سازمان‌های صهیونیستی برعهده این اداره می‌باشد. در سال ۲۰۱۵م. «استیون استاو»10 به‌عنوان مدیر اداره حساب‌رسی انتخاب شد.11

هیئت اجرایی: وظیفه این هیئت اجرایی تصمیمات کنگره و شورای عمومی است. هم‌چنین اداره‌کردن امور روزانه «سازمان جهانی صهیونیسم» درخصوص یهودیان حاضر در اراضی اشغالی و خارج از این منطقه برعهده هیئت اجرایی می‌باشد.12

برخی مقامات بلند پایه و اعضای اجرایی «سازمان جهانی صهیونیسم»عبارتند از:13

«آرهام دودوانی»14؛ رئیس: «دودوانی» در رشته‌های «تاریخ یهودیان» و «جامعه‌شناسی» در «دانشگاه عبری بیت‌المقدس»15 تحصیل کرده و سابقه حضور در «جنبش جوانان بنی آکیوا»16 را دارد. وی از سال ۲۰۱۰م. ریاست «WZO» را برعهده گرفته و هم‌زمان عضو هیئت مدیره «آژانس یهودی اسرائیل» نیز می‌باشد.

«یاکوف هگل»17؛ معاون: ریاست «دپارتمان مبارزه با یهودستیزی» و فعالیت در «جنبش صهیونیستی بتار»18 به‌عنوان مدیر اجرایی از سوابق «هگل» به‌شمار می‌آید.

«سیلویو جوزکوویچ»19؛ رئیس بخش آموزش: رئیس سابق «شورای جنبش جهانی جوانان صهیونیستی»20.

«مارینا کوریتنی»21؛ رئیس بخش ارتقاء «علیا»22: معاون سابق مدیرکل جنبش «بیتین اولامی»23و مشاور سابق وزیر گردش‌گری رژیم‌صهیونیستی.

«گوستی بریومن»24؛ رئیس بخش فعالیت‌های «دیاسپورا»25: مدیرکل سابق «جنبش اسرائیل برای اصلاحات و یهودیت پیشرو»26.

«الکس سلسکی»27: مشاور سابق و سخن‌گوی شورای اقتصادی نخست‌وزیر اسرائیل «بنجامین نتانیاهو» و عضو فعلی «آژانس یهودی اسرائیل».

«دکتر دیوید برکستون»28: فارغ التحصیل «دانشگاه عبری» و نویسنده چندین جلد کتاب و مقاله در موضوعات مربوط به اسرائیل.

«ژاک کاپفر»29: سردبیر تعدادی از مطبوعات آنلاین و رئیس حزب «لیکود»30.

 

 پی‌نوشت:

[۱]. World Zionist Organization

[۲]. «تئودور هرتزل» به انگلیسی «Theodor Herzl»، سال ۱۸۶۰م. در مجارستان و در یک خانواده یهودی متولد شد. «تئودور» در دوران نوجوانی به مباحث دینی یهود علاقه‌ای نداشت، خانواده او نیز مقید به مذهب نبودند. سال ۱۸۹۴م. در جریان دادگاه یک افسر یهودی در ارتش فرانسه به‌جرم جاسوسی برای آلمان، «هرتزل» به‌عنوان روزنامه نگار حضور داشت. بعد از برخورد تند رسانه‌ها با افسر یهودی و درخواست حکم اعدام برای او، «تئودور هرتزل» متوجه احساسات یهودستیزی در جهان شد. لذا وی به این نتیجه رسید که یهودیان باید کشوری مستقل داشته باشند. «هرتزل» بعد از نشر کتاب «کشور یهود»، جنبش «صهیونیسم» را تأسیس کرد. اما این جنبش کاملاً سکولار بود و تعلیمات تورات و یهود در آن جایی نداشت. همین امر موجب شد بسیاری از یهودیان جهان، «صهیونیسم» را حمایت نکنند.

[۳]. Jewish Agency for Israel

[۴] . khbn.ir/MVgOK
[۵] . khbn.ir/U3Z-khbn.ir/8dS

[۶] . khbn.ir/FY1

[۷]. khbn.ir/mr5

[۸]. Tova Strasberg-Cohen

[۹]. khbn.ir/XSs

[۱۰]. Steven G. Stav

[۱۱]. khbn.ir/3ha

[۱۲]. khbn.ir/NFn7pYV

[۱۳] . khbn.ir/B7hO07C

[۱۴]. Avraham Duvdevani

[۱۵] . Hebrew University of Jerusalem

[۱۶] .World Bnei Akiva Youth Movement

[۱۷]. Yaakov Hagoel

[۱۸] .Betar

[۱۹] .Silvio Joskowicz

[۲۰]. Zionist World Youth Movement Council

[۲۱]. Marina Rozenberg Koritny

[۲۲]. «علیا» مهاجرت یهودیان به سرزمین‌های اشغالی و یکی از ایئولوژی‌های اصلی صهیونیسم می‌باشد.

[۲۳]. Beiteinu Olami

[۲۴]. Gusti Yehoshua Braverman

[۲۵]. «جوامع دور از وطن» یا «دیاسپورا» به انگلیسی «Diaspora» به پراکندگی، مهاجرت یا آوارگی گروهی از مردم اطلاق می‌شود که دور ازخانه و کاشانه اصلی خویش زندگی می‌کنند و در دنیا پراکنده شده‌اند.

[۲۶]. Israel Movement for Reform and Progressive Judaism

[۲۷] .Rabbi Yechiel Wasserman

[۲۸] .Dr. David Breakstone

[۲۹]. Jacques Kupfer

[۳۰] .Likud

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/EVSzz0F

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.