پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| اسرائیل شکستنی است

به طور کلی می­‌توان گفت مصوربودن، رنگی‌بودن صفحات، طرح جلد جذاب و خلاصه­‌نویسی مناسب، برخی از ویژگی­‌های مثبت این کتاب می­‌باشد. همچنین غلط‌های املایی فاحش و متعدد، عدم استفاده از آمار متاخر و جدید (نسبت به سال طبع)، عدم استفاده از منابع متعدد، عدم ارجاع به این منابع و عدم توضیح کامل­تر در برخی موارد مهم از نقاط منفی این کتاب است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، سرزمین زیتون و سنگ، تکه‌­ای کوچک از این کره خاکی است که تاریخ سیاسی کوتاه اما تاریخ ادیانی و بشری بسیار طولانی و به قدمتی نزدیک به حیات انسان دارد. این سرزمین کوچک، خواستگاه پیامبران و ادیان مختلف ابراهیمی، مأمنی برای خداجویان و در عین حال هدفی برای جنگ­‌های متعدد در طول تاریخ بوده است.

شناخت این سرزمین، تاریخ پرفراز و نشیب آن، وضعیت حال و آینده­‌ای که برایش متصور است، و همچنین تاثیر و نتایجی که در آینده کل خاورمیانه خواهد داشت، موضوع مهمی است که «موسسه فرهنگی شهید آوینی» را برآن‌­داشت تا قدمی برای شناساندن این منطقه بحران­‌زده و بحران­‌زا بردارد.

کتاب حاضر «اسرائیل شکستنی است»، کتاب دوم پرونده‌­ای برای این موضوع است. این کتاب به کوشش خانم­‌ها، الهه کریمی و ریحانه‌رفیعی جمع­‌آوری شده است. کتاب اول این پرونده به موضوع فلسطین پرداخته است. کتاب حاضر که بخش دوم این پرونده است، تلاشی است برای تمرکز بر اسرائیل، تاریخ آن و حال حاضرش. این کتاب در سال ۱۳۸۷، توسط موسسه فرهنگی شهید آوینی در قطع وزیری به زینت طبع مزین گشته است.

 

تاریخ یهودیان و دین یهودیت

این کتاب سه فصل اصلی دارد. در فصل اول نگاهی اجمالی به تاریخ یهودیان و دین یهودیت شده است. از آنجایی که می­‌توان گفت شناخت دین یهودیت و حتی تاریخ یهودیان بدون رجوع به تورات امکان‌پذیر نمی‌باشد، این کتاب نیز سعی کرده در جاهای مختلف به این منبع دینی و تاریخی رجوع داشته باشد. همچنین عقاید و احکام مذهبی یهود، اعیاد یهود و فرقه­‌های یهودیت از موضوعاتی است که از دید این فصل کتاب دور نمانده و به طور خلاصه بدان پرداخته شده است.

نکته‌­ای که با کمی مداقه می‌­توان در مورد این فصل ذکر کرد، ارجاع و بهره­‌گیری نویسنده این فصل به قرآن کریم می­‌باشد. تورات ظاهری تاریخی دارد و می­‌توان گفت که سیر تاریخی قوم یهود و پیامبرانش را از حضرت آدم تا ویرانی اورشلیم و جلای بابل و حوادث پس از آن را بیان می­‌کند. از طرف دیگر نویسنده، این کتاب را تحریف‌شده و نامطمئن در نظر می­‌گیرد و می­‌کوشد با ارجاع به برخی آیات قرآن، تکیه‌گاهی محکم برای کامل‌کردن اطلاعات خود گردآورد.

اینکه نویسنده از مطالب تورات به عنوان شواهد تاریخی استفاده می­‌کند اما در برخی جاهای خاص به قرآن ارجاع می­‌دهد، عدم استقلال قلم و نگاه نویسنده را می­‌رساند که البته برای کتابی در این سطح که کتابی در سطح معرفی به عموم مردم می­‌باشد، قابل قبول و اغماض و حتی حمایت است. نویسنده در ادامه، بخش‌های مختلف کتاب تورات را معرفی می­‌کند.

 

پیدایش پروتکل­‌های صهیونیسم

فصل دوم این کتاب به موضوع «صهیونیسم» می­‌پردازد. پیدایش پروتکل­‌های صهیونیسم، در این فصل توضیح و سپس کتاب به موضوع مهم هولوکاست می­‌رسد. معنای هولوکاست، پیشینه و تاریخ آن در این فصل توضیح داده می­‌شود. نویسنده سعی کرده به طول خلاصه هولوکاست را معرفی، شواهدی علیه آن ارائه و آن را رد کند و البته این مهم را به طور قابل قبولی به انجام می­‌رساند.

 

مسیحیت صهیونیستی

سپس در ادامه فصل دوم، مسیحیت صهیونیستی و همچنین یهودیان صهیونیستی آمریکا معرفی می­‌شوند. در این بخش به یک معرفی ظاهری از ایشان اکتفا شده و امکانات و موسسات زیرمجموعه­‌شان معرفی می‌گردند که به نظر نگارنده، بهتر بود در این قسمت، که یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب می­‌توانست باشد، بهتر و کامل­تر از این عمل کرد. به علل حمایت مسیحیت صهیونیست و عوامل موفقیت یهودیان صهیونیستی آمریکا در اقتصاد و جایگاه اجتماعی و سیاسی­‌شان، بیش­‌از­ این پرداخت و زوایای این موضوع را بهتر روشن کرد.

 

نظام حکومتی رژیم اسرائیل

فصل سوم به اسرائیل حال حاضر پرداخته و نظام حکومتی آن را تشریح می­‌کند. همچنین در ادامه این بخش سازمان­‌های دولتی، احزاب، سازمان‌های امنیتی، موسسات راهبردی، دانشگاه­‌های مهم و ساختار اجتماعی-نژادی آن شرح مختصر داده شده­‌اند.

 

نقدی کوتاه

به نظر می­‌آید این کتاب به طور کامل و درست به ساختار اجتماعی اسرائیل نپرداخته است. نویسنده این کتاب، وجه مشترک گروه­‌های مختلف نژادی در این کشور را «دیانت یهودی» معرفی می­‌کند. حال آنکه دیانت یهودی نمی­‌تواند حلقه اتصال جامعه با برخی گروه­‌ها مانند اسرائیلی­‌های لاییک باشد. «نژاد یهودی» را می­‌توان نقطه اتصال بهتری برای گروه­‌های مختلف این کشور درنظرگرفت. جا داشت در همین قسمت از کتاب، برخی دیگر از اقلیت­‌ها و گروه‌­های اجتماعی فعال اسرائیل مانند بهائیت نیز معرفی و بررسی می­‌شدند.

فصل سوم به موضوع ماهیت و ویژگی­‌های اسرائیل پرداخته است؛ کشتارها و قتل‌عام‌های این رژیم برای استحکام بنای خود و جنگ‌های اعراب و اسرائیل نیز به اختصار توضیح داده شده­‌اند. بهتر بود که نبردهای مهم از جمله جنگ 6 روزه و نبرد ۳۳ روزه اسرائیل به تفصیل بیش‌تری مورد توجه قرار گیرند. این فصل نیز با معرفی برخی از رهبران اسرائیل به پایان می­‌رسد اما نبود روندی مشخص در ترتیب قرارگرفتن این افراد اعم از حروف الفبا، میزان اهمیت، تاریخ مرگ و... خودنمایی می­‌کند.

به طور کلی می¬‌توان گفت مصوربودن، رنگی‌بودن صفحات، طرح جلد جذاب و خلاصه¬‌نویسی مناسب، برخی از ویژگی¬‌های مثبت این کتاب می¬‌باشد. همچنین غلط‌های املایی فاحش و متعدد، عدم استفاده از آمار متاخر و جدید (نسبت به سال طبع)، عدم استفاده از منابع متعدد، عدم ارجاع به این منابع و عدم توضیح کامل¬تر در برخی موارد مهم از نقاط منفی این کتاب است.

 

ایلیا خراسانی

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/tjsZhLg

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.