پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| علل گرایش هند و اسرائیل به یکدیگر

هند از مدت‌ها پیش، درباره مسئله کشمیر با مسلمانان درگیر بود. لذا یکی از اهداف این ارتباط، سرکوب مسلمانان جداییطلب کشمیر، به عنوان دشمن مشترک بود. دست‌یابی به سلاح‌های پیشرفته برای ایجاد توازن دفاعی، در مقابله با پاکستان و استفاده از سرویس‌های جاسوسی این رژیم برای مقابله با نفوذ تروریست‌ها به هند، از دیگر اهداف ارتباط با اسرائیل برای هند شمرده می‌شود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اسرائیل بعد از تشکیل، از جانب همسایگان عرب و مسلمان خود، مورد تهدید قرار گرفت. به همین دلیل تصمیم گرفت، برای حفظ امنیت داخلی و کم‌کردن فشار سیاسی همسایگان خود، با کشورهای نزدیک به همسایگانش، ارتباط سیاسی و دیپلماتیک برقرار کند. در این بین کشور هند، از جمله کشورهایی بود که با توجه به موقعیت جغرافیایی و اجتماعی، زمینه لازم برای برقراری ارتباط را دارا بود. به طور مثال، رژیم اسرائیل با ترکیه رابطه سیاسی برقرار می‌کند، تا بر سوریه فشار بیاورد. با سودان ارتباط برقرار می‌کند، برای اعمال فشار بر مصر. بنابراین ارتباط با هند نیز، از همین باب بود.

با این حال، اهداف سیاسی این رژیم درباره هند، بعدها به دلیل حل شدن مسئله همسایگان، شکل پیچیده‌تری به خود گرفت. اسرائیل، در تلاش است تا یک بلوک پانآسیایی از سه کشور «هند، ترکیه و اسرائیل»، با کمک آمریکا تشکیل دهد تا بتواند جریان اسلامخواه منطقه را حذف و منزوی کند. البته با توجه به تفکر مشترک مقامات هند و اسرائیل در دشمن بودن مسلمانان، این امر بعید و دور از ذهن نیست.

با توجه به موقعیت استراتژیک هند، اسرائیل می‌تواند از آن، به عنوان یک پل ارتباطی با سایر کشورهای غیر مسلمان منطقه استفاده کند. جدای از این، استفاده از اقیانوس هند برای ناوگان‌های دریایی خود، از دیگر مزیت‌های این ارتباط، محسوب می‌شود.

از طرف دیگر، هند با توجه به جمعیت بالای مسلمانانش، دارای روابط و تعاملات تاریخی، با سایر کشور‌های مسلمان بوده است. از این رو، اسرائیل با محکمکردن روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی، درصدد ایجاد اختلاف و ضربهزدن به روابط تاریخی کشورهای عربی و مسلمان با هند است. همچنین، ایجاد اختلاف داخلی بین مسلمانان و هندوهای هندوستان، از دیگر سیاست‌های مخفی و ظالمانه‌ای است که این رژیم، آن را دنبال می‌کند.

 

دلایل هند

در تاریخ ۱۹۵۰میلادی، دفتر تجاری هند در اسرائیل، تبدیل به سفارت این کشور شد. تا قبل از فروپاشی شوروی، ۸۰ % نیاز تسلیحاتی نظامی این کشور، از سوی شوروی تأمین می‌شد. اما بعد از پایان جنگ‌ سرد و ضعف روسیه، هند برای برتری بر پاکستان و مقابله با تهدیدات چین، به دنبال جایگزین دیگری برای تأمین تسلیحات نظامی خود می‌گشت.

در این بین، آمریکا به دلیل تهدید دانستن هند در منطقه، از فروش سلاح به او خودداری می‌کرد. به همین دلیل هند، بهترین راه را در ارتباط هرچه بیشتر با اسرائیل دانست. همچنین در تاریخ ۱۹۹۸میلادی، هند به دلیل آزمایشات هسته‌ای، از سوی آمریکا تحریم شد که این امر، موجب عمق بیشتر در ارتباط هند و اسرائیل می‌شود.

هند از مدت‌ها پیش درباره مسئله کشمیر، با مسلمانان درگیر بود. لذا یکی از اهداف این ارتباط، سرکوب مسلمانان جداییطلب کشمیر، به عنوان دشمن مشترک بود. دست‌یابی به سلاح‌های پیشرفته، برای ایجاد توازن دفاعی در مقابله با پاکستان و استفاده از سرویس‌های جاسوسی این رژیم، برای مقابله با نفوذ تروریست‌ها به هند، از دیگر اهداف ارتباط با اسرائیل برای هند، شمرده می‌شود. با این وجود دلیل اصلی این ارتباط، ایجاد مقدمه‌ای برای روابط سیاسی با اروپا و آمریکا - که نتیجه‌اش اشغال کرسی دائم در شورای امنیت است - در صورت افزایش تعداد اعضاء باشد.

البته، نفوذ رژیم اسرائیل در احزاب سیاسی هند، مثل: «جانانگ» و «سراشتیزا» و تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان هند، در پررنگ‌تر شدن تعامل این دو کشور، بی‌تأثیر نبوده است. همچنین در ایجاد این ارتباط، نهادها و سازمان‌های یهودی - آمریکایی نیز، تاثیرگذار بوده‌اند. به طور مثال، در زلزله سال ۲۰۰۵ م کشمیر، دو سازمان صهیونیستی «کمکرسانی جهانی یهود»۱ و «موسسه جهانی امدادرسانی یهود»۲ بیشترین کمک را به زلزلهزدگان هندی و پاکستانی، انجام دادند. نهاد (ORT) نیز در زمینه آموزشی، اقدام به کمک کودکان یهودی- هندی کرد. همچنین، قبیله «بنی‏مناشهها» را به یهودیان منتسب کردند و در ادامه، انتقال چهار تا پنج هزار نفر از این قبیله به اسرائیل، در ۱۹۷۰م، از دیگر موارد تلاش برای نزدیکی اسرائیل به هند است.

آنان همچنین تلاش کردند از راه تبلیغات، دو نژاد یهود و هندو را از نظر تاریخی، شبیه هم معرفی کند. شباهت‌های دروغینی مثل: تاریخ پنج هزار ساله، دشمن مشترک بودن مسلمانان (یعنی پاکستان و فلسطینی‌ها)، در اسارت انگلستان بودن، ترور رهبران (مهاتماگاندی ۱۹۴۸م و اسحاق رابین در ۱۹۹۵م)۳ و...  همه این امور، مقدمه‌ای بودند تا هند و رژیم اسرائیل، هرچه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند. نزدیکیای که بیشتر به نفع اسرائیل بوده است تا هند.

 

نویسنده: میلاد پورعسکری

 

پی‌نوشت:

۱ world jewish Aid

۲- world jewish Relify

۳- صفاتاج، مجید، دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل، ج۶، تهران، آروَن، چاپ اول: ۱۳۸۸، ص ۸۲۲-۸۱۰.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/sCF

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.