پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| ساختار شناسی دولت صهیونیستی اسرائیل

تجمع یهودیان در اسرائیل یک تجمع سکونت‌گزین است که از طریق مهاجرت گسترده یهودیان از سراسر جهان به فلسطین فراهم آمده است. این جمعیت ابتدا تحت لوای صهیونیسم و پس از اعلام تأسیس اسرائیل (۱۹۸۴) با عنوان یهودی به این سرزمین مهاجرت کردند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، ساختار شناسی دولت صهیونیستی مسأله‌ای است که شاید مورد توجه بسیاری از اندیش‌مندان در حوزه اسرائیل‌شناسی قرار گرفته باشد و از این ‌رو تلاش داشته باشند تا در این زمینه به بررسی شناختی بپردازند. متن زیر بخش اول از شناخت ساختارهای دولت صهیونیستی است که برگرفته از کتاب ساختار دولت صهیونیستی اسرائیل می‌باشد.

 

نظام حکومتی

تجمع یهودیان در اسرائیل یک تجمع سکونت‌گزین است که از طریق مهاجرت گسترده یهودیان از سراسر جهان به فلسطین فراهم آمده است. این جمعیت ابتدا تحت لوای صهیونیسم و پس از اعلام تأسیس اسرائیل (۱۹۸۴) با عنوان یهودی به این سرزمین مهاجرت کردند. جمعیت یهودی اسرائیل، علاوه بر داشتن روابط دینی و وجوه مشترک مهاجرت، آمیزه‌ای از ریشه‌های گوناگون نژادی، تمدنی، فرهنگی و اجتماعی را در خود دارد و در این ترکیب، تضادهای شدیدی دیده می‌شود که در صورت لاینحل ماندن، فراتر از تضاد اصلی آنان با ساکنان اصلی و پیرامونی آن سرزمین خواهد رفت.

صهیونیسم سیاسی به‌عنوان یک جنبش غیردینی تلاش نمود تا از اصول عودت‌طلبانه میراث دینی یهود بهره‌گیری کند ولی در نهایت رابطه‌اش با شیوه سنتی یهودیان اروپا به ویژه اروپای شرقی قطع شد و جمعیت‌های یهودی متدین، متناسب با میزان تمسک آنان به آموزه‌های ارتدوکسی موضع مخالف گرفتند. دیوید ویتال در بررسی مشروح خود در مورد ریشه‌های صهیونیسم، مخالفت خاخام‌های برجسته یهودی را «توفان» نامیده است. اکثریت خاخام‌های ارتدوکس که گفته می‌شود ۹۰ درصد یهودیان اروپای شرقی را نمایندگی می‌کنند «حملاتی را برای نابودی جنبش (صهیونیسم)، یا حداقل فلج کردن آن آغاز کردند. این حملات هدف‌مند نشأت‌گرفته از دشمنی عمیق و آشکار و احیاناً زهرآگین بود هم‌چنان ادامه یافت.»

گروه‌های یهودی ارتدوکس در مخالفت با صهیونیسم به استدلال‌های سه‌گانه خاخام‌های برجسته یهودی تمسک می‌کردند: مخالفت با اندیشه قوم‌گرایانه به‌عنوان عامل متحدکننده یهودیان سراسر جهان در برابر اجرای فرایض دینی و التزام به آموزه‌های تورات تأکید بر برهان مهم اعتقادی و الهی که ابتدا جریان‌های مذهبی غیر صهیونیستی به آن اشاره داشتند و هم‌اکنون اقلیتی از یهودیان متدین به آن تمسک می‌کنند و مورد قبول گروه «ناتوری کارتا» (نگهبانان شهر) می‌باشد.

«این برهان به‌طور خلاصه صهیونیسم را یک جنبش مسیحایی دروغین می‌داند که تلاش می‌کند با استفاده از ابزارهای دنیوی پایان جهان را نزدیک کند.» صهیونیسم «سراب و اوهام» و متکی بر حسن نیت ملت‌ها و کمک آنان به یهودیان می‌باشد. «ماهیت ملت یهود با فعالیت‌های سیاسی دنیوی که نقاط تمایز سایر ملت‌هاست سازگاری ندارد و به‌طور اختصار صهیونیسم یک پدیده غیر واقعی و غیرقابل تحقق است.»

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/zX7b

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.