پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی شخصیت| شلومو بروم

شلومو بروم به‌عنوان مدیر پروژه روابط فلسطینی- اسرائیلی یک شخصیت نسبتاً ناشناخته است. هیچ مشخصه‌ای از محل تولد و ویژگی‌های فردی او در فضای مجازی وجود ندارد. تمامی سایت‌هایی که وی را معرفی کرده‌اند با همان بیوگرافی مرکز «INSS» معرفی کرده‌اند که به این نکته اشاره می‌کند که وی افسر بازنشسته ارتش اسرائیل است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، شلومو بروم، مدیر پروژه ارتباط اسرائیلی- فلسطینی در مرکز «INSS»، یک شخصیت نظامی- امنیتی بازنشسته است. اطلاعات دقیقی از نشو و نمای وی در اینترنت وجود ندارد به‌نظر می‌رسد این امر به‌دلیل جایگاه ویژه وی در عرصه تصمیم‌سازی و اتاق‌های فکر باشد. بروم در حوزه‌های مذاکرات سازش، مصر، روابط با کشورهای عربی و پرونده هسته‌ای ایران صاحب رأی است و به‌نظر می‌رسد بر تصمیم‌سازان رژیم صهیونیستی در این عرصه‌ها تأثیرگذار است. او با برخی اندیشکده‌های آمریکایی مثل امریکن اینترست و مرکز هوور نیز همکاری می‌کند. این مراکز در پرونده هسته‌ای ایران بیش‌تر فعال هستند. از این جهت به‌نظر می‌رسد او در حوزه ایران نیز یک فرد تأثیرگذار در اسرائیل است.

 

بیوگرافی

پژوهش‌گر ارشد مؤسسه امنیت‌ملی اسرائیل. وی پس از اتمام دوره طولانی خدمت در سال ۱۹۹۸ به مرکز جافی پیوست. او مدیر شعبه برنامه‌ریزی ستاد کل ارتش بوده است. وی در مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها، اردن و مصر و سوریه مشارکت داشته است و پس از بازنشستگی در نشست‌های حلقه دوم، در این زمینه هم‌چنان شرکت دارد. در سال ۲۰۰۲، به‌عنوان معاون مشاور امنیت ملی منصوب شد. در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ به عضویت کمیته مریدور تشکیل شده توسط وزارت دفاع درآمد تا استراتژی و دکترین امنیتی اسراییل را بررسی و بازنگری کند.

او کتاب‌ها و مقالات زیادی را در این خصوص نوشته است. آخرین حوزه پژوهشی وی روابط فلسطینی اسرائیلی و دکترین امنیت ملی است. بروم مؤلف کتاب «اسرائیل و جنوب لبنان، در فقدان یک توافق صلح با سوریه»۱ است. او ویراستار کتاب «توازن نظامی خاورمیانه ۱۹۹۹-۲۰۰۰»۲ و «توازن نظامی خاورمیانه ۲۰۰۱-۲۰۰۲»۳ است. بروم کتاب «پیامدهای اقدامات پایه دفاعی- نوار غزه»۴ را در سال ۲۰۱۲ ویراستاری کرد. هم‌چنین با کمک مئیر اِلران، کتاب «جنگ دوم لبنان: دیدگاه استراتژیک»۵ را ویراستاری کرد و بخش نخست این کتاب را با عنوان «اهداف سیاسی و نظامی در جنگ محدود با سازمان چریکی»۶ نوشت. علاوه بر این او به همراه عنات کورز7، مجموعه «استراتژیک اسرائیل»۸ را ویراستاری کرده است. بروم در کتاب «آماده برای ایران هسته‌ای»۹ نیز مشارکت داشته است و فصل ششم این کتاب را با عنوان « آیا دکترین بگین هنوز برای اسرائیل یک گزینه قابل استمرار است؟»۱۰ تألیف کرده است.

در آمریکن اینترست11، مقاله‌ای با عنوان « اسرائیل و مصر جدید»۱۲ دارد که آن را به همراه شای فلدمن شیمون اِستِین نوشته است. حوزه‌های پژوهشی بروم: بهار عربی اسرائیل، انرژی هسته‌ای و سیاست کنترل سلاح اسرائیل، فلسطینیان، فرآیند سیاسی اسرائیل، سیاست امنیتی‌ خاورمیانه، دینامیک منطقه‌ای و فرآیندها، توازن نظامی.

 

معرفی شلومو بروم در دیگر مراکز پژوهشی

 

هاآرتص

سرتیپ بازنشسته شلومو بروم. پژوهش‌گر ارشد مؤسسه مطالعات امنیت ملی «INSS» ، از سال ۱۹۹۹ در پست‌های مختلف در این مؤسسه همکاری کرده است. بروم در سال های ۲۰۰۰-۲۰۰۱ معاون مشاور امنیت ملی اسرائیل بود. آخرین مقام او در ارتش اسرائیل «IDF» مدیر بخش برنامه‌ریزی استراتژیک بود.

 

مرکز هوور

او در کتابی با نام «جنگی که هرگز نباید در آن وارد شد، معضلات بازدارندگی هسته‌ای»13، مقاله‌ای با عنوان «سودمندی بازدارندگی هسته‌ای در خاورمیانه»۱۴ دارد که بخش هفتم این کتاب است. این کتاب توسط مؤسسه هوور «HOOVER» وابسته به دانشگاه استنفورد کالیفورنیا در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسیده است. در سایت مرکز هوور، شلومو بروم این‌گونه معرفی می‌شود: سرتیپ شلومو بروم همکار پژوهش‌گر (پژوهش‌گر میهمان) در تیم امنیت ملی و سیاست خارجیِ مرکز پیشرفت آمریکا «Center for American Progress» است. وی هم‌چنین پژوهش‌گر ارشد مرکز امنیت ملی اسرائیل در تل‌آویو نیز هست. او بازنشسته ارتش اسرائیل است. جایی که در سال ۱۹۹۸ جایگاه مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک در امور کارکنان عمومی را در آن داشت. وی هم‌چنین معاون مشاور امنیت ملی اسرائیل در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ بود. او در مذاکره با اردن، سوریه و فلسطینی‌ها، برنامه کنترل تسلیحات خاورمیانه و مذاکرات امنیتی منطقه‌ای در دهه ۹۰ میلادی حضور داشته است. او مقالات مشهوری را خصوص امنیت ملی خاورمیانه و مسائل سیاست خارجی منتشر کرده است.

 

سایت ام تی پرس

سایت ام تی پرس، بروم را این‌گونه معرفی می‌کند: شلومو بروم (سرتیپ بازنشسته) پژوهش‌گر ارشد مرکز جافی است. از سال ۱۹۹۰ تا سال ۱۹۹۸، به‌عنوان معاون رئیس و پس از آن به‌عنوان رئیس بخش برنامه‌ریزی استراتژیک ارتش اسرائیل خدمت کرده است. این سایت دو اثر از شلومو بروم را که در مرکز بِلفر منتشر شده معرفی می‌کند که عبارت‌اند از: «Balance 1999۲۰۰۰- The Middle East Military Balance2000-2001»، بروم هر دو اثر را به همراه یفتاح شاپیر (Yiftah Shapir) ارائه کرده است. پس از حمله ژانویه ۲۰۱۳ رژیم صهیونیستی به کاروانی از حزب‌الله لبنان در سوریه، وی در ۶ فوریه ۲۰۱۳ در کنفرانس رسانه‌ای درخصوص این حمله سخن گفت.

در زبان فارسی یک مقاله از بروم ترجمه شده است. این مقاله با عنوان «تشکیل دولت فلسطینی در تفکر امنیتی اسرائیل- گذشته تا حال» در مجله «پژوهش‌نامه سیاست خارجی ۱۳۸۷ شماره ۱۰» توسط جواد حیران‌نیا ترجمه و منتشر شده است. بروم در کنفرانس معارضان دولت قطر- که سپتامبر ۲۰۱۷ در لندن برگزار شد، به‌عنوان سخنران شرکت داشت. این کنفرانس با حمایت عربستان برگزار شد و هزینه‌های آن را امارات متحده عربی پرداخت کرد.۱۵ حضور وی در این کنفرانس به‌عنوان یک آبروریزی در رسانه‌های عربی مطرح شد و نکته مهم این بود که به جز یک معارض قطری هیچ‌کس از قطر در این کنفرانس شرکت نکرد.

 

جمع‌بندی

شلومو بروم به‌عنوان مدیر پروژه روابط فلسطینی- اسرائیلی یک شخصیت نسبتاً ناشناخته است. هیچ مشخصه‌ای از محل تولد و ویژگی‌های فردی او در فضای مجازی وجود ندارد. تمامی سایت‌هایی که وی را معرفی کرده‌اند با همان بیوگرافی مرکز «INSS» معرفی کرده‌اند که به این نکته اشاره می‌کند که وی افسر بازنشسته ارتش اسرائیل است. از نوشته‌های وی به دست می‌آید که وی در۴ حوزه متخصص و تأثیرگذار است: الف. حوزه مذاکرات اسرائیل با تشکیلات خودگردان، ب. امنیت اسرائیل، ج. حوزه هسته‌ای ایران، د. ارتباط با کشورهای عربی و منطقه؛ البته او در عرصه‌های مختلفی دست به قلم شده است اما به‌نظر می‌رسد در حوزه‌های مذکور صاحب تأثیر باشد.

 

منبع: مؤسسه ندا

 

 

پی‌نوشت:

۱- Israel and South Lebanon: In the Absence of a Peace Treaty with Syria
۲- The Middle East Military Balance 1999-2000
۳- The Middle East Military Balance 2001-2002
۴- In the Aftermath of Operation Pillar of Defense: The Gaza Strip
۵- The Second Lebanon War: Strategic Perspectives
۶- Political and Military Objectives in a Limited War against a Guerilla Organization
۷- Anat Kurz
۸- the Strategic Survey for Israel series
۹- Getting Ready for Nuclear-Ready Iran
۱۰- IS THE BEGIN DOCTRINE STILL A VIABLE OPTION FOR ISRAEL?
۱۱- The American Interest
۱۲- Israel and the New Egypt
۱۳-THE WAR THAT MUST NEVER BE FOUGHT Dilemmas of Nuclear Deterrence
۱۴- Utility of Nuclear Deterrence in the Middle East
۱۵- khbn.ir/SmJ1X

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/uZWn7

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.