پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| صنعت هولوکاست

کتاب «صنعت هولوکاست» اثری است از پروفسور «نورمن فینکلشتاین». نویسنده این اثر در مقدمه کتاب، هدف خود را کنکاش در موضوع هولوکاست و بررسی نسل‌کشی یهود به عنوان یک صنعت عنوان می‌کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «صنعت هولوکاست»[۱] اثری است از پروفسور «نورمن فینکلشتاین»[۲]. وی پژوهشگر، نویسنده و تاریخ‌نگار یهودی است که سال ۱۹۵۳ در آمریکا متولد شد.

محور پژوهش‌های پروفسور فینکلشتاین، فلسطین، اسرائیل و یهود می‌با‌شد و مهم‌ترین اثری که از ایشان به چاپ رسیده، «صنعت هولوکاست» نام دارد. این کتاب نخستین بار سال ۲۰۰۰ به چاپ رسید و در ایران نیز با دو نام مختلف منتشر شده است:

  • «صنعت یهودی‌سوزی»، ترجمه سوسن سلیم‌زاده؛[۳]
  • «سوداگران فاجعه: درباره سوءاستفاده از رنج‌های یهودیان»، ترجمه علاءالدین طباطبایی.[۴]

نویسنده این اثر در مقدمه کتاب، هدف خود را کنکاش در موضوع هولوکاست و بررسی نسل‌کشی یهود به عنوان یک صنعت عنوان می‌کند. فینکلشتاین معتقد است که هولوکاست یک ایدئولوژی منسجم بوده و به یک سلاح ایدئولوژیک تبدیل شده است تا به وسیله آن یکی از قدرت‌های نظامی که تاریخچه‌ای متناقض با حقوق بشر دارد، خود را دولتی مظلوم جلوه دهد.[۵]

نگارنده در صفحات اولیه کتاب خود، در مورد چگونگی توجه او به حادثه هولوکاست توضیحاتی را ارائه می‌کند. وی ریشه پرداخت به حادثه نسل‌کشی یهودیان را علاقه شخصی بیان می‌نماید. والدین فینکلشتاین، از بازماندگان اردوگاه‌های نازی‌ها بوده و همه اعضایِ خانواده پدری و مادری نورمن از قربانیان کشتار توسط نازی‌ها می‌باشند.

نوینسده در بخشی از کتاب مزبور (نسخه ترجمه شده به زبان آلمانی) می‌نویسد: «من در کتاب صنعت هولوکاست گزارش می‌دهم که چگونه سازمان‌ها و موسسه‌های یهودی و اشخاص یهودی در آمریکا، از هولوکاست به منظور دفاع از اسرائیل استفاده کرده‌اند».[۶]

در این اثر نکات و انتقادهای زیادی توسط نویسنده مطرح شده است. برخی از این موارد عبارتند از:

  • تلاش سازمان‌های آمریکایی-یهودی برای جلوگیری از انتقاد به اسرائیل؛[۷]
  • تلاش موزه‌های هولوکاست برای منحصر کردن آزار یهودیان توسط نازی‌ها به وسیله حذف کردن رنج‌های سایر گروه‌ها و ملیت‌ها؛
  • کوشش برای جلوه دادن رنج‌های بازماندگان یهودی به‌شکلی ناعادلانه؛
  • دریافت مبالغ هنگفت توسط موسسه‌ها و سازمان‌های آمریکایی-یهودی به‌جای پرداخت به بازماندگان هولوکاست.

کتاب «صنعت هولوکاست» از سه فصل تشکیل شده و شامل مباحث ذیل می‌باشد:[۸]

فصل اول: نویسنده در نخستین بخش، از مانور فرهنگی بر روی هولوکاست صحبت‌هایی به میان آورده و بیان می‌کند که تا سال ۱۹۸۰م. در زندگی مردم آمریکا، جنگ علیه یهودیان و کشتار آن‌ها اهمیتی بیشتر از جنگ داخلی در آمریکا پیدا کرده ‌بود.

فصل‌دوم: فینکلشتاین در این بخش عناصر اصلی صنعت هولوکاست را بیان می‌کند. یکی از این مفاهیم، منحصر‌به‌فرد قلمداد شدن حادثه هولوکاست و تبدیل آن به یک گفتمان عمومی می‌باشد.

فصل سوم: نویسنده در فصل پایانی کتاب، به بررسی افزایش تعداد بازماندگان هولوکاست می‌پردازد. او معتقد است گروه‌های امدادی در سال ۱۹۵۴ شمار افراد بازمانده را از صدهزار نفر به یک‌میلیون نفر افزایش داده‌اند. در ادامه این اتفاق نیز مبالغ زیادی به بازماندگان غیرواقعی و متقلب پرداخت شد و آسیب‌دیدگان حقیقی از این پول چیزی را دریافت نکردند.

 

پی‌نوشت: 

[۱]. The Holocaust Industry

[۲]. Norman Finkelstein

[۳]تهران، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

[۴]تهران، انتشارات هرمس.

[۵]. http://khbn.ir/AWRU7ql

[۶]. http://khbn.ir/hDPRN2E

[۷]. http://khbn.ir/w34

[۸]. http://khbn.ir/2bWh

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Q5Jlpgf

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.