پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| نگاهی به مسیحیت صهیونیستی و رویکرد آن نسبت به یهودیت

صهیونیسم مسیحی، گروهی از مسیحیان هستند که با رویکردهای یهودی آشنایی بیش‌تری پیدا کردند و برخی از آموزه‌های خالص و تاریخی مسیحیت را با نگاه یهودی تعدیل کردند و هدفی جز رساندن آرمان جامعه کنونی خود به عصر ظهور مسیح ندارند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بین مسیحیان عده‌ای وجود دارند که آشنایی بیش‌تری با یهودیت داشته و در حقیقت ردپایی از افکار و آموزه‌های یهودیت در اندیشه و اعتقادات آنان دیده می‌شود. این دسته از مسیحیان رویکردهای دینی و سیاسی خاصی نسبت به یهودیت داشته و در حقیقت به دنبال استفاده ابزاری از یهودیان برای تحقق آرمان ظهور مسیح هستند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت آشنایی مخاطبان با تفکر «مسیحیت صهیونیسم» سلسله گفت‌وگویی با «حجت‌‌الاسلام و المسلمین دکتر سعید ارجمندفر» پژوهشگر حوزه دین و رسانه انجام داده است؛ در ادامه بخش اول این مصاحبه تقدیم می‌گردد. (این مصاحبه پیش از سال 1399 انجام شده و در تاریخ فعلی بازنشر شده است).

 

خیبر: ابتدا تعریفی مختصر و کاربردی از صهیونیسم مسیحی ارائه بفرمائید و در ادامه پیرامون رویکرد صهیونیست‌های مسیحی نسبت به یهودیان و همچنین رویکرد یهودیان نسبت به صهیونیست‌های مسیحی توضیح دهید.

برای توضیح در مورد صهیونیست‌های مسیحی و شناخت این افراد باید ابتدا یک مرور تاریخی داشت؛ شاید نتوان تعریف مستقلی برای مسیحیت صهیونیسم ارائه کرد و گروهی را ذیل این تعریف وارد و گروه‌های دیگر را از آن خارج کرد؛ چراکه مسیحیت صهیونیسم می‌تواند یک تفکر شامل فرقه‌ها و گروه‌هایی حتی گاهاً با یکدیگر متضاد باشد.

اما به طور اجمالی در تعریف صهیونیسم مسیحی می‌توان گفت: گروهی از مسیحیان هستند که با رویکردهای یهودی آشنایی بیش‌تری پیدا کردند و برخی از آموزه‌های خالص و تاریخی مسیحیت را با نگاه یهودی تعدیل کردند و هدفی جز رساندن آرمان جامعه کنونی خود به عصر ظهور مسیح ندارند. اما آیا اینکه صهیونیسم مسیحی کاملاً ساختاری دینی یا سیاسی است، بحث دیگری است که نیاز دارد پیرامون آن بحث جدی صورت گیرد.

 

خیبر: رویکرد اصلی مسیحیان صهیونیست مذهبی و دینی است و یا دغدغه و اهداف دیگری دارند؟

صهیونیست‌های مسیحی قالب‌های مختلفی دارند؛ ممکن است برخی از لابی‌های صهیونیستی که در بین مسیحیان وجود دارند، گرایش‌های کاملاً دینی داشته باشند و دغدغه‌های آنان معطوف به مقوله دین شود. اکثر افراد عوامی که در این چارچوب قرار می‌گیرند، در این دسته قرار دارند.

اما زمام‌داران و سیاست‌گذاران این تفکر دقیقاً در برابر رویکرد دینی، رویکردی سیاسی نسبت به مقوله صهیونیسم مسیحی دارند و این رویکرد سیاسی نشان‌دهنده نحوه فعالیت آن‌ها در عرصه‌های بین‌المللی، سیاسی، اقتصادی و است. به عبارت دیگر نمی‌توان تصور کرد این افراد بر اساس یک آرمان دینی و به جهت حمایت از مسیحیت یا یهودیت چنین تفکری را پایه‌ریزی کردند؛ امکان دارد دین بهانه‌ای برای فعالیت این افراد باشد، اما رویکرد آن‌ها کاملاً سیاسی است.

 

خیبر: نوع نگاه صهیونیست‌های مسیحی به یهودیت چه دیدگاهی است؟ آیا آن‌ها را به عنوان صاحبان اصلی دین قبول دارند؟

به عقیده من نگاه صهیونیست‌های مسیحی به یهود، نگاهی ابزاری است و ارزش دادن به یهودیان نزد این افراد اصالتاً مقبول نیست؛ چراکه این افراد خود را مسیحی می‌دانند و در یک کلام باید گفت یهودیان به چشم مسیحیان قاتل مسیح (ع) هستند؛ هرچند از ۱۹۶۰م. به بعد این تفکر میان مسیحیان کم‌رنگ‌تر شده اما واقعیت امر را نمی‌توان فراموش کرد.

بنابراین اقبال صهیونیست‌های مسیحی به یهودیان از این بابت نیست که یهودیان صاحبان اصلی دین هستند، اگرچه که ممکن است در ظاهر چنین القائاتی داشته باشند؛ اما در حقیقت نگاه مسیحیان صهیونیست به یهودیان نگاه ابزاری است؛ به عبارت دیگر این افراد به لحاظ دینی به دنبال فرایندی هستند تا یهود و نسل یهود نقش خود را برای برپایی عصر ظهور انجام دهد تا مسیح ظهور کند. از نظر مسیحیان در فرایند ظهور مسیح لزوماً حفظ یهود مطرح نیست و امکان دارد یکی از کسانی که مسیح از آن‌ها انتقام می‌گیرد همین یهودیان باشد.

از نظر سیاسی هم همان‌طور که گفتم نگاه ابزاری به یهودیان دارند و برخی از سیاست‌های خود را براساس حاکمیت یهود تعریف می‌کنند؛ برای مثال صهیونیست‌های مسیحی موجود در آمریکا، بقای اسرائیل را به بقای آمریکا و بقای آمریکا را به بقای اسرائیل مرتبط می‌کنند.

نگاه یهودیان به صهیونیست‌های مسیحی نیز کاملا سودجویانه و ابزاری است؛ یعنی یهودیان هیچ‌گاه مسیحیان صهیونیست را به عنوان یهودی قبول ندارند و عملاً در آرمان‌های دینی اختلاف صد و هشتاد درجه‌ای با مسیحیان دارند. حتی اهداف و نگاه‌های یهودیان به آخرالزمان و مسائل پیرامون آن متفاوت است.

 

خیبر: ممنون از توضیحاتی که ارائه فرمودید.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/YjoNNV

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.