پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| ترکیه و اسرائیل دو ستون جدید منطقه

نویسنده در فصل اول کتاب به زمینه‌های تاریخی این موضوع می‌پردازد. در ابتدا تاریخ ترکیه را مورد توجه قرار داده و مسائلی نظیر موقعیت جغرافیایی، دلایل فروپاشی دولت عثمانی، اقتصاد و اهمیت استراتژیک این کشور، فروپاشی بلوک شرق و تاثیر آن بر ترکیه را تبیین می‌کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «ترکیه و اسرائیل دو ستون جدید منطقه» توسط استاد حمیدرضا ملک‌محمدی نگاشته شده است. استاد محمدی هم‌اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌باشد و مدرک دکتری خود را از دانشگاه تولوز فرانسه اخذ کرده است.

در این کتاب نویسنده تلاش می‌کند تا به ابعاد مختلف همکاری دو کشور ترکیه و اسرائیل بپردازد و زمینه‌های تاریخی، سیاست داخلی و خارجی، اقتصادی و ژئوپلتیکی آن دو را بررسی کند. بنابراین در مقدمه، برای آمادگی ذهنی مخاطب و به عنوان پیش‌زمینه، یک نگاه کلی از دلایل و چگونگی پیوند ترکیه و رژیم اسرائیل را به مخاطب خود ارائه می‌دهد.

در فصل اول کتاب به زمینه‌های تاریخی این موضوع می‌پردازد. در ابتدا تاریخ ترکیه را مورد توجه قرار داده و مسائلی نظیر موقعیت جغرافیایی، دلایل فروپاشی دولت عثمانی، اقتصاد و اهمیت استراتژیک این کشور، فروپاشی بلوک شرق و تاثیر آن بر ترکیه را تبیین می‌کند.

در ادامه، همین بررسی تاریخی را روی رژیم اسرائیل انجام داده و سراغ مسأله فروپاشی شوروی و تاثیر آن بر منطقه خصوصاً ترکیه و رژیم اسرائیل می‌رود. یعنی نقاط قوت و ضعف که با فروپاشی شوروی برای ترکیه و رژیم اسرائیل ایجاد شده و باعث شده تا این دو کشور به یکدیگر نزدیک شوند.

در فصل دوم خطوط اصلی اتحاد ترکیه و رژیم اسرائیل را مورد توجه قرار داده و از نقش‌آفرینی آمریکا در این اتحاد صحبت می‌کند. یک از مهم‌ترین مسائلی که در این فصل مطرح می‌شود قرارداد آموزشی و نظامی سال ۱۹۹۶م و اهدافی که هر یک از ترکیه و اسرائیل از قبل این قرارداد آن را دنبال می‌کردند. در پایان نیز برخی از پیامدهای منفی این قرارداد مثل مخالفت‌های داخلی و خارجی نیز بیان می‌گردد.

نویسنده در فصل سوم با موضوع «سناریوهای تاثیرگذار بر منطقه ناشی از نزدیکی ترکیه و اسرائیل»، مسائلی مثل نسبت ترکیه و اسرائیل با آمریکا، مواضع سه‌گانه ترکیه نسبت اسرائیل، سناریوهای مشترک ترکیه و اسرائیل را مطرح می‌کند.

در آخر با عنوان «سخن پایانی» درباره اهمیت منطقه پرتلاطم خاورمیانه و شروع تغییرات داخلی در ترکیه از جهت سیاسی، اقتصادی و نظامی صحبت کرده و کتاب را به پایان می‌رساند.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/vIcJx

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.