پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| اربابان جدید جهان

کتاب «اربابان جدید جهان» که در حدود ۲۵۰ صفحه چاپ شده است، با پرداختن ‏به مقوله‏ «قدرت»، ماهیت امپریالیسم و اهداف «نظم جهانىِ» مورد نظر امپریالیسم را نشان می‌دهد. همچنین در رسواکردن منطقِ نظام‏مند، بی‌‏رحم و هولناکى که در پسِ فعالیت‏‌هاى نخبگان ابرقدرتمندِ اقتصادى و سیاسى نهفته است تلاش می‌کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «اربابان جدید جهان» نوشتة «جان پیلجر» به عنوان سومین جلد از مجموعه «پشت‌پرده مخملین» در ایران ترجمه و منتشر شده است. نشر اختران و آمه این کتاب را منتشر کرده‌اند و مهرناز شهابی و خلیل شهابی مترجمین این کتاب هستند.

 

اطلاعات نویسنده

جان پیلجر[۱](زاده ۹ اکتبر ۱۹۳۹) تاکنون برای کارهایش بیش از ۲۰ جایزه از جمله دو بار جایزه «ژورنالیست سال» (بالاترین جایزه ژورنالیستی بریتانیا)، «جایزه صلح رسانه‌ها» از سازمان ملل متحد، جایزه اسکار برای گزارشهای تلویزیونی، جایزه Emmy برای گزارش‌های تلویزیونی و جایزه «گزارشگران بدون مرز» از فرانسه را دریافت کرده است. او استاد دانشگاه کورنل و روزنامه‌نگار کاوشگری است که این بار در کنار کتاب به من دروغ نگو، کتاب «اربابان جدید جهان» با عنوان اصلی The New Rulers of the World را عرضه کرده است. گفتنی است این کتاب در سال ۲۰۰۲ انتشار یافته، اما در سال ۱۳۸۸در ایران ترجمه و چاپ شده است.

 

نگاهی به کتاب

کتاب «اربابان جدید جهان» که در حدود ۲۵۰ صفحه چاپ شده است، با پرداختن ‏به مقوله‏ «قدرت»، ماهیت امپریالیسم و اهداف «نظم جهانىِ» مورد نظر امپریالیسم را نشان می‌دهد. همچنین در رسواکردن منطقِ نظام‏مند، بی‌رحم و هولناکى که در پسِ فعالیت‏‌هاى نخبگان ابرقدرتمندِ اقتصادى و سیاسى نهفته است تلاش می‌کند.

پیلجر به افشاى سکوت‏ مرگبار رسانه‏‌هاى طیف غالب و مجامع علمى غرب (به جز انگشت‌‏شمارى انسان‏‌هاى شریف، پرشهامت و استثنایى) نیز دست می‌زند.

این کتاب به صورت فهرست‌وار، مجموعه‌ای مشتمل بر مقدمه‌ای استادانه در جمع‌بندی جهان سیاسی-اقتصادی معاصر و چهار جستار در موضوعات زیر است:

1- جستار اول با عنوان «شاگرد نمونه» در مورد «اندونزی» است. در این جستار شرح اهداف نهفته در پس کودتاى خونین سال ۱۹۶۵ به پشت‏گرمى جان. اف.کندى، رئیس‌جمهور «دموکرات» ایالات متحده آمریکا و کشتار بیش از یک میلیون انسان که در راه پیاده‌کردن طرح ‏حساب‏‌شدة‏ غرب براى تحمیل «اقتصاد جهانى» بر آسیا بود که به‏ میمنتِ افتتاح طرح «جهانی‌‏سازى»، مانند گوسفندان‏ قربانى، ذبح شدند.

2- جستار دوم با عنوان «پرداخت بها» در مورد «عراق» است. این جستار شرح درد و رنج‌‏هاى بسیار مردم «عراق» در اثر تحریم‏‌هاى ۱۲ ساله‏ غرب است؛ همچنین دست‌اندازی رهبران «ایالات متحده» به حربه‏ روان‏شناختى «هراس‏‌آفرینى» و تهدید جلوه‌دادن «عراق» در افکار عمومى «آمریکا» براى توجیه «جنگ تمام عیار» به عنوان جایگزین «جنگ سرد» با هدف تأمین منافع ابرشرکت‏‌ها.

3-جستار سوم با عنوان «بازی بزرگ»، فتوحات امپریالیستی و اقتصادی غرب را نشان می‌دهد. این جستار شرح به کارگیرى قدرت دولت و ماشین‏ نظامی‌اش در حمایت از بازارهاى جهان غرب است. همچنین این نکته که قدرت ابرشرکت‏‌ها متکى به قدرت دولت ‏است را بازگو می‌کند.

4-جستار چهارم با عنوان «برگزیدگان»، سیاست‌های نهفته در پس نحوة رفتار استرالیا با بومیان آن کشور را نشان می‌دهد.

پیلجر در این کتاب صحنه‌هایی از واقعیت را به تصویر می‌کشد که به شدت متاثر‌کننده است. خشونت امپریالیسم ایالات متحده آمریکا و بریتانیا فقط تا هنگامى می‌‏تواند ادامه یابد که شهروندان این دو کشور نسبت به هم‌‏نوعان‌شان در کشورهاى قربانى بی‌تفاوت باقى بمانند و نسبت به آنان احساس بیگانگى کنند. کتاب‏‌ها، مقالات و فیلم‏هاى مستند جان پیلجر این خودپسندی‌‏ها، بی‌‏خیالی‌‏ها و ناآگاهی‌ها را هدف گرفته است. در نهایت جان پیلجر می‌گوید: برخلاف افسانه‌‏هاى رایج، مردم به ‏ندرت فرمانبردار و مطیع‌‏اند. مؤسسه گالوپ در یک نظرسنجى که در ۳۰ کشور انجام داد، دریافت که اکثر مردم با بمباران افغانستان و خشونت نظامى به‏‌عنوان وسیله‌‏اى براى اجراى عدالت دربارة‏ تروریست‏‌ها مخالفند. به‏‌رغم همه تبلیغاتى که در اخبارکذایى نهفته است، و تمام تلاش‌‏هایى که براى پوشاندن لباسِ ‏بازىِ اخلاقى بر اندام کشتارهاى دولتى صورت می‌‏گیرد، می‌‏توان گفت که مردم دست‌‏کم، بدبین‏اند. یک هوشیارى‏ عمومىِ انتقادى بین مردم حاکم است که خوب است روزنامه‏‌نگاران حرمت آن را حفظ کنند.

 

سعید ابوالقاضی

 

پی‌نوشت:

[۱] . John Pilger

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/eeh2g

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.