پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| دیپلماسی آمریکا در قرن ۲۱

کتاب «دیپلماسی آمریکا در قرن ۲۱» از جمله منابعی است که به تفصیل و از زوایای مختلف، سیاست خارجی آمریکا و در کنار آن، مسائل و چالش‌های مهم مناطق و کشورهای گوناگون را مورد بررسی قرار داده است.

 

پایگاه صهیون پژوهی‌خیبر، هنری کیسینجر برای هر محقق و پژوهشگر عرصه مطالعات بین‌المللی نامی شناخته شده است. وزیر خارجه‌ی اسبق آمریکا و نویسنده‌ی کتاب‌های بی‌شمار در عرصه‌ی مطالعات سیاست خارجی آمریکا و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، در آخرین نوشته‌ی خود، ضمن بررسی روندهای خارجی آمریکا، منافع این کشور را در دوره‌های مختلف ارزیابی کرده و در نهایت چالش‌ها و تهدیدات پیش روی آن را برشمرده است.

کیسینجر در کتاب «دیپلماسی آمریکا در قرن ۲۱»، در قالب چهار فصل منطقه‌ای و سه فصل موضوعی، کلیه‌ی مسائل خرد و کلان مرتبط با سیاست و روابط خارجی آمریکا را مدنظر قرار داده است. وی در فصل اول، با عنوان: آمریکا در اوج، ضمن بررسی نگرش‌ها و دیدگاه‌های کارگزاران سیاست خارجی راهبردهای کلان آمریکا در سیاست خارجی و نظام بین‌الملل را مورد توجه قرار داده است.

فصل دوم به منطقه‌ی اروپا و آمریکا در سیاست خارجی آمریکا اختصاص یافته است. کیسینجر در این فصل ضمن بررسی عوامل هم‌گرایی دو سوی اقیانوس اطلس در دوران جنگ سرد، به عوامل هم‌گرایی و واگرایی در دوران جدید میان آن دو توجه نموده و نسبت به ظهور گرایش‌های واگرایانه در بخش اروپایی هشدار داده است و در نهایت، ضمن رد سیاست کناره‌گیری از اروپا با استیلا بر آن، سیاست همکاری برای انجام تعهدات جهانی را پیشنهاد نموده است.

نویسنده در فصل سوم کتاب به منطقه نیم‌کره غربی پرداخته و در آن بیشتر، مسائل کشورهای آمریکای لاتین را مورد توجه قرار داده است. در این میان کشورهای کلمبیا، برزیل و مکزیک بیشتر مورد واکاوی قرار گرفته است. در این فصل به چالش‌های آمریکا در نیم‌کره غربی، به ویژه مواد مخدر و حکومت‌های مخالف با آمریکا پرداخته است.

 

مسائل آسیا

در فصل چهارم مسائل آسیا و به ویژه برخی کشورها مانند: ژاپن، دو کره و چین مورد توجه و امعان نظر بیشتری قرار گرفته است. کیسینجر ضمن برشمردن چالش‌های آمریکا در شبه‌جزیره‌ی کره و طرح دیدگاه‌های مختلف در مورد روابط آمریکا و چین، پیشنهادات خود را درباره سیاست‌های آینده آمریکا در زمینه‌ی کشورهای مزبور مطرح و ضمن طرفداری سرسختانه از روابط معقول با چین، نسبت به دیدگاه‌های افراطی علیه چین انتقاد کرده است. نویسنده، در خصوص شبه‌جزیره‌ی کره به سیاست‌های مماشات‌گونه‌ی کلینتون نسبت به کره شمالی انتقاد نموده است.

فصل پنجم به خاورمیانه و آفریقا اختصاص یافته است که در این میان، مسئله‌ی صلح خاورمیانه و نیز عراق بیشتر توجه نویسنده را معطوف خود کرده است. کسینجر نسبت به صلح خاورمیانه، ضمن غیرعملی دانستن توافقات گذشته، راه‌حل‌های خود را به طور مبسوط ارائه کرده است و درباره عراق، ضمن بررسی گزینه‌های مختلف، از گزینه‌ی برکناری صدام حمایت کرده است.

نویسنده در مورد ایران ضمن برشمردن مجموعه‌ای از اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران، به اندک بودن اختلافات در کشور تأکید نموده و معتقد است که ایران و آمریکا دارای اختلافات اندکی هستند.

در فصل ششم جهانی‌شدن و مسائل مرتبط با آن به ویژه نظام مالی جهان، بحران‌های مالی و اقتصادی کشورهای مختلف و روند جهانی‌شدن و منافع و چالش‌های آمریکا مورد توجه قرار گرفته است.

در فصل هفتم با عنوان صلح و عدالت، سه مکتب فکری که شالوده و اساس سیاست خارجی آمریکا را شکل داده‌اند، از لحاظ تاریخی و نظری مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

کیسینجر در کتاب خود مسائل را بر اساس گرایش‌های فکری‌اش که مبتنی بر منافع محوری، در سیاست خارجی است، دسته‌بندی و بررسی کرده است. وی در این کتاب ضمن مطالعه‌ی سیاست خارجی آمریکا با جهت‌گیری‌های مختلف، سیاست خارجی دولت‌های این کشور را در دوره‌های مختلف نیز مورد ارزیابی قرار داده است و در این میان، بیش‌ترین انتقاد را نسبت به سیاست خارجی دولت کلینتون داشته و از سیاست خارجی دولت‌های جمهوری‌خواه طرفداری بیش‌تری نموده است.

کتاب «دیپلماسی آمریکا در قرن ۲۱»، که مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی تهران آن را ترجمه و تنظیم کرده است، از جمله منابعی است که به تفصیل و از زوایای مختلف، سیاست خارجی آمریکا و در کنار آن، مسائل و چالش‌های مهم مناطق و کشورهای گوناگون را مورد بررسی قرار داده است.

علاقه‌مندان و محققان مطالعات بین‌الملل و مسائل آمریکا با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانند اطلاعات مناسبی درباره روند سیاست خارجی آمریکا از گذشته تا به حال، منافع و چالش‌های آن، دورنمای سیاست خارجی آمریکا در مورد مناطق و موضوعات مختلف و چالش‌های مناطق و کشورهای مختلف به دست آورند.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/iL5ns

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.