پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| نقش صهیونیسم جهانی در تضعیف بیداری اسلامی

مسئله نابودی رژیم­‌صهیونیستی در حقیقت به عوامل متعددی بستگی دارد. لازمة تحقق فرمایش رهبری در گرو وحدت جهان اسلام و کنارگذاشتن اختلافات داخلی و تشکیل نیروی متحد نظامی، تقویت اقتصاد، فرهنگ­سازی، کمک به مردم فلسطین و مسلح کردن مردم مناطق اشغالی می­‌باشد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، بیداری اسلامی یکی از عوامل مهم و ارکان اساسی مبارزه با صهیونیسم جهانی است. به همین جهت استکبار تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد که این موج را ضعیف نماید و پویایی آن را سرکوب کند. مصاحبه پیش رو گفت‌وگویی با «دکتر سید هادی سید افقهی»، کارشناس و پژوهشگر مسائل بین‌الملل با موضوع «نقش صهیونیسم جهانی در تضعیف بیداری اسلامی» است. (این مصاحبه پیش از سال 1399 انجام شده و در تاریخ فعلی بازنشر شده است).

 

خیبر: به ­عنوان اولین پرسش بحث را با مسئله بیداری­ اسلامی آغاز می­‌کنیم. آیا موج بیداری اسلامی به قوت گذشته خود باقی است؟ یا به عبارت دیگر، جریان‌­های تکفیری و جنگ‌­های هیبریدی که صهیونیست جهانی علیه مسلمانان برنامه‌­ریزی کرده است، تا چه حدی توانسته در تضعیف این موج موفق باشد؟

عوامل بالقوه قیام مردم کشورهای شمال آفریقا و غرب آسیا نظیر تونس، مصر، لیبی، یمن و اردن که شامل مواری مانند­ مبارزه با ظلم، تبعیض، خفقان، دیکتاتوری، نظامی­گری و خودکامگی می­‌باشد، کماکان به قوت خویش باقی است. اما از آن­جا که مردم یک­باره قیام کردند و تجربه پیچیدة سیاسی نداشتند، متأسفانه قیام آن­ها ناکام ماند.

هم­چنین آمریکا نیز در هریک از قیام­های صورت گرفته به­‌نوعی وارد و سبب ناکامی قیام­ها شد. برای مثال آمریکا در قیام مردم لیبی مستقیماً وارد عمل شد و در حرکت­‌های شکل­‌گرفته در تونس، یمن و بحرین نیز به طرق مختلف و با کمک هم­‌‌پیمان‌­های خود نظیر عربستان‌­سعودی نفوذ کرد و باعث انحراف قیام­ها شد، اما مردم در این کشورها کماکان در حالت حرکت و قیام هستند.

بحث بیداری اسلامی حرکت مقطعی نبوده و بلکه یک فرایند است. آن­چنان نیست که مردم یک زمان خواهان قیام و جنبش باشند و زمانی نیز از حرکت خود پشیمان شوند؛ بلکه قیام و بیداری اسلامی متناسب با شرایط، امکانات، محیط، توانمندی­ها، فرصت­ها، هماهنگی و تراکم تجربیات و شکست­های گذشته می­‌باشد.

هم­ اکنون در اروپا نیز از حرکت بیداری اسلامی شکل­‌گرفته در منطقه الگوبرداری شده است. مردم اروپا خواستار تغییرات و وقایعی می‌­باشند که کشورهای منطقه نیز طالب آن­ها هستند. اما رویکرد ما اسلامی است و لذا جنبش را بیداری اسلامی می­‌نامیم. اما قیام در کشورهای اروپایی با نام­­هایی مانند بیداری انسانی و بیداری عدالت­‌خواهی و چنین مضامینی خوانده می‌­شود؛ چراکه مردم اروپا و غرب اعتقادی به ارزش­های اسلامی ندارند. اعتقاد ما این است که اگر می­‌خواهیم آزاد باشیم و دموکراسی را تجربه کنیم باید مطابق با منظر و ارزش اسلام عمل کنیم. لذا ما مردم مسلمان، از مفهوم مردم­سالاری دینی که تعبیر مقام معظم رهبری است، به جای دموکراسی استفاده می‌­کنیم. یعنی که اعتقاد داریم دین باید در جامعه چهارچوب­ها را مشخص کند.

پس عوامل بالقوه بیداری اسلامی هم­چنان پابرجا هستند و هنوز هم تلاش­هایی وجود دارد؛ اما می­‌توان گفت به دلیل شکست در مرحلة اول جنبش و پیروزی نسبی دشمن در سرکوب مقطعی مردم، جریان بیداری اسلامی کمی کم­رنگ شده است. اما این حرکت هم­چون هرلحظه آماده شروع مجدد است تا مطالبات مردم به­ علاوه تجربیات جدیدتر و هوشیاری بیش­تر بازتولید شود.

 

خیبر: به‌­طور کلی حرکت بیداری اسلامی و فعالیت­های صورت گرفته در گذشته و حال، تا چه حد توانسته موجودیت رژیم صهیونیستی را به چالش بکشد؟

بحث بیداری اسلامی به معنای واقعی کلمه خاموش نشده و فروغ خود را حفظ کرده است و تنها، شعله و قدرت آن کمی کاهش پیدا کرده است. اما در مسئله فلسطین، از بیداری اسلامی نیز پا را فراتر گذاشته­‌ایم و به ­صورت یک جهاد و نبرد مستمر در فازهای فرهنگی، نهضتی، راهبردی، امنیتی، تبلیغاتی و رسانه‌­ای با رژیم ­صهیونیستی درگیر هستیم.

 

در مسئلة فلسطین از بستر بیداری اسلامی به بستر نهضت، پیشرفت کرده‌­ایم.

جریان بیداری اسلامی به دلیل کمبود تجربه سیاسی این موج و حرکت فروکش کرد، اما بحث فلسطین هم‌زمان با بیداری اسلامی آغاز شد و هم‌­اکنون در غزه و سایر مناطق اشغالی هم­چنان حرکت و جنبش در جریان است. امروزه مردم فلسطین در رویارویی با دشمن خود نه تنها عقب­نشینی نمی‌­کنند بلکه درحال بروزرسانی تکنیک‌­های خود برای مقابله با رژیم اشغال­گر هستند.

بنابراین اگر بیداری اسلامی احیا شود، قطعاً ترس دشمن بیش­تر خواهد شد؛ چراکه بستر حمایت از فلسطین در دو فاز مادی و معنوی هموارتر می‌­شود. متأسفانه بسیاری از حکّام منطقه از جمله بحرین، امارات و عربستان درحال خیانت هستند؛ با توجه به این­که مردم این کشورها امکانات بسیار خوبی را در اختیار دارند، اگر بیداری اسلامی در این کشورها آغاز شود، طولی نمی­‌کشد که مردم فلسطین به پیروزی ­می­‌رسند. اما از یک­سو مردم در فلسطین و اراضی اشغالی به دست اشغالگران صهیونیستی به شهادت می‌­رسند و از طرف دیگر برخی کشورهای منطقه به­ قصد عادی‌­سازی روابط خود با اسرائیل درحال تلاش و حرکت هستند. لذا اگر حرکت بیداری اسلامی مجدداً بازتولید شده و ملت‌­ها از خواب زمستانی خود خارج شوند، یقیناً این جریان موجب تسریع نهضت و پیروزی­‌ها در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

 

خیبر: تلاش­های رژیم صهیونیستی از طریق تبلیغات و رسانه در جهت افزایش ارتباط خود با کشورهای عربی، تا چه حد توانسته است در مقاومت اسلامی و بیداری اسلامی تأثیر گذاشته باشد؟

قدمت مسئلة فلسطین به حدود شصت سال پیش می‌­رسد و مبارزه مردم فلسطین و جهان اسلام با رژیم‌‌صهیونیستی در تمام این سال­ها با فراز و فرودهایی همراه بوده است. اما بیداری اسلامی حالت و اتفاقی استثنایی بود که یک­باره آغاز شد. این حرکت استثنایی مانند نسیمی بود که مردم، کمی لذت آزادی و استقلال را چشیدند. اما دشمن با کمک عواملی که در بین جریان­‌های سیاسی و انقلابی جاسازی کرده بود موفق شد تا بیداری اسلامی را تضعیف کند. بنده تأکید می‌­کنم که بحث فلسطین و بیداری اسلامی دارای تفاوت­هایی هستند که البته رابطة بین بیداری اسلامی و مسئله مبارزه با رژیم‌صهیونیستی دارای تاثیر و تأثّر متقابل از یکدیگر هستند.

در بحث عادی­سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل، حکّام کشورها در حال خیانت هستند. برای مثال، معاهده‌ه­ای تحت ­عنوان «صلح کمپ دیوید» میان «انور سادات» رئیس‌­جمهور مصر و رژیم‌‌صهیونیستی به جهت عادی‌­سازی روابط مصر و اسرائیل به امضا رسید. امروزه حدود چهل سال از انعقاد این معاهده می‌‌گذرد، اما هیچ‌­ فرد اهل مصر، نگاه مثبتی نسبت به اسرائیل ندارد و حتی هیچ شهروند مصری علاقمند به سفر به مناطق تحت محاصره رژیم‌­صهیونیستی برای گردش نیست. هم‌چنین هیج فرد اسرائیلی نیز نمی­‌تواند در خیابان­‌های مصر قدم بزند و افتخار کند که یک اسرائیلی است. در حقیقت مسئلة فلسطین برای مردم مصر که از چهل سال پیش حکّام آن­ها برای عادی­سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی پیش­قدم شدند هنوز عادی‌­سازی نشده است و نفرت از اسرائیلی‌­ها کماکان در میان مردم مصر موج می­‌زند. لذا کشورهای عربی که به­‌تازگی می‌­کوشند تا به سمت اسرائیل حرکت کنند، نمی‌­توانند همة مردم شریف خود را به عادی­سازی روابط با اسرائیل سوق دهند. فقط ممکن است نخبه‌­ها و واعظ­‌هایی در این کشورها در ازای دریافت دست‌مزد از سوی حکومت، تلاش کنند تا از طریق بیان روایات و آیات از اهل کتاب بودن اسرائیلی‌­ها صحبت کنند و مردم خود را به سمت حرکت برای صلح میان فلسطین و اسرائیل سوق دهند تا دیدگاه مردم خود را نسبت به صهیونیست­ها دچار دگرگونی کنند.

تاکنون چندین طرح صلح و روند مذاکراتی نظیر «اسلو» شکست­‌خوردند؛ چراکه تضادها و ظلم­‌های رژیم‌‌صهیونیستی علیه مردم فلسطین آشتی‌ناپذیر هستند. اسرائیلی‌­ها تمام کشور مردم فلسطینی­ را اشغال کرده‌­اند و با توسل به زور تلاش می­‌کنند تا تمام خاک فلسطین را اشغال­‌ کرده و به خود اختصاص دهند. لذا این تضاد و ظلم مانع از آشتی می‌­شود.

 

مشکل جهان اسلام و فلسطین با اسرائیل، مسئلة وجودی است

مشکل جهان اسلام و فلسطین با اسرائیل، مسئلة وجودی است. اما مسئلة ما با آمریکا در رفتار است؛ اگر آمریکا رفتار خود را تغییر دهد امکان برقراری ارتباط جهان اسلام با آمریکا وجود دارد. حضرت امام خمینی(ره) نیز می­‌فرمایند تا وقتی آمریکا آدم نشود مراوده نداریم؛ اما هیچ­وقت نمی­گوییم یا باید ما وجود داشته باشیم و یا آمریکا. اما مردم فلسطین و رژیم‌­صهیونیستی در یک کشور و اقلیم نمی­‌گنجند چراکه اسرائیلی­ها غاصب هستند و می­خواهند با قتل‌­عام مردم بی­گناه فلسطین، صاحب کشوری مستقل شوند. لذا صهیونیست­ها تلاش می­کنند تا مردم فلسطین را از کشور خود بیرون کنند، فلسطینی­ها نیز با توجه به اشغال­گری و غاصب بودن صهیونیست­ها در حال مبارزه برای خارج کردن این رژیم جنایت­کار از سرزمین فلسطین هستند.

 

خیبر: باتوجه به شرایط فعلی منطقه که بیداری اسلامی هم­چون آتش زیر خاکستر زنده است و مقاومت اسلامی که در فلسطین شکل گرفته است و از حیث مطالعات استراتژیک، تا چه مقدار امکان نابودی رژیم‌­صهیونیستی وجود دارد؟ آیا بیست و پنج سالی که مقام معظم رهبری فرموند، صرفاً یک شعار بود، یا واقعاً درحال نزدیک شدن به زمان نابودی اسرائیل هستیم؟

ابتدا باید ببینیم رهبری معظم چه زمانی و به چه دلیل، نابودی اسرائیل در بیست و پنج سال آینده را مطرح کردند. بعد از این­که دولت­مردان ما توافق­نامه هسته­‌ای را با ۱+۵ به امضا رساندند، دولت جمهوری اسلامی متعهد شد که بحث غنی‌­­سازی خود را طبق توافق شکل­ گرفته ادامه دهد. اما بعد از پایان این قرارداد ما دیگر ملزم به رعایت تمام بندهای توافق هسته‌­ای نیستیم.

نتانیاهو بعد از انعقاد این توافق­نامه مدعی شد که برجام باعث می‌­شود تا خیال رژیم‌­صهیونیستی تا بیست و پنج سال از جمهوری اسلامی آسوده باشد؛ چراکه ایران در یک قرارداد بین‌­المللی متعهد شده است. مقام معظم رهبری در پاسخ به اظهارات نتانیاهو عنوان کردند که رژیم‌صهیونیستی تا بیست و پنج سال آینده وجود نخواهد داشت که عمل­کردن به توافق هسته­‌ای توسط جمهوری اسلامی را نظاره‌­گر باشد. لذا این جملة رهبری معظم ابتدا به ساکن نبود و در حقیقت پاسخی دندان­شکن به نتانیاهو بود.

بنابراین مسئله نابودی رژیم­‌صهیونیستی در حقیقت به عوامل متعددی بستگی دارد. لازمة تحقق فرمایش رهبری در گرو وحدت جهان اسلام و کنارگذاشتن اختلافات داخلی و تشکیل نیروی متحد نظامی، تقویت اقتصاد، فرهنگ­سازی، کمک به مردم فلسطین و مسلح کردن مردم مناطق اشغالی می­‌باشد.

هم­چنین لازم است تا سایر مناطق اشغالی نظیر کرانه غربی و سرزمین­های ۱۹۴۸ نیز به مبارزه قدرتمندانه علیه اسرائیل ملحق شوند؛ و نیز کشورهای عربی که درصدد برقراری ارتباط با رژیم‌‌صهیونیستی هستند باید با زیاد شدن هزینه رابطه‌­سازی آن­ها با اسرائیل از سوی محور مقاومت از این عمل خود عقب‌­نشینی کنند.

از طرفی هم لازم است تا از تفرقه میان آحاد مسلمانان منطقه و از تشکل نیروهای تکفیری در جهت فرسایش نیروهای نظامی و قدرت اسلام باید جلوگیری شود. البته بحمدالله در این فاز بسیار موفق بودیم و توانستیم با رشادت­های نیروهای نظامی، داعش را در منطقه شکست دهیم؛ امروزه نیز حزب­‌الله لبنان نیز از قدرت خوبی برخوردار است. محور مقاومت شکل­‌گرفته در یمن، فلسطین، عراق، سوریه و لبنان نیز در انجام عملیات­ها، شگفت­‌انگیز و مؤثر ظاهر شده­‌اند، اما می­‌بایست محور مقاومت در منطقه هرچه بیش­تر تقویت شود.

در صورتی که عوامل یاد شده دست ­به ­دست همدیگر بدهند و ظرفیت­‌های سیاسی و حقوقی نیز به این موارد اضافه شوند، می­‌توان با قاطعیت گفت که رژیم­‌صهیونیستی خیلی زودتر از بیست و پنج سال نابود می‌شود.

 

خیبر: پس با این تفسایر شما معتقد هستید که منطقه دارای وضعیت خوبی است و ما در حال نزدیک شدن به نابودی اسرائیل هستیم؟

بله؛ البته وضعیت مثبت منطقه برای جهان اسلام و بهم‌‌ریختگی اوضاع برای دشمنان سخن من نیست؛ بلکه ترامپ نیز اعتراف کرد که با وجود هزینة هفت تریلیون دلاری در منطقه شکست خورده‌‌اند. طبیعتاً عامل شکست آمریکا در منطقه، نتیجة تلاش­های محور مقاومت در منطقه به رهبری جمهوری اسلامی ایران بوده است، و همین شکست آمریکا در منطقه به نفع فلسطین و به ضرر رژیم‌‌صهیونیستی می­‌باشد.

لینک کوتاه: http://khbn.ir/D2ch

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.