پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| نفوذ شرکت‌های عظیم نفتی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

حضور شرکت‌های بزرگ نفتی در ایران به قراردادهای تاریخی نظیر «رویتر»، «گس‌گلشائیان» و «دارسی» باز می‌گردد؛ لذا این شرکت‌ها از قدیم‌الایام در بازار صنعت نفت ایران حضور و فعالیت داشته‌اند. در حال حاضر حضور این شرکت‌ها به صورت فیزیکی و اجرایی نیست؛ اما به واسطه کارگزاران در داخل ایران در ساختارها حضور و نفوذ دارند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی عاملان رژیم صهیونیستی و ایالات متحده محسوب می‌شوند و با لحاظ‌کردن بندهای استعماری قراردادهای تجاری خود با کشورهای مختلف را تنظیم می‌کنند. پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت بررسی اهمیت شرکت‌های عظیم نفتی و اهداف آن‌ها از انعقاد قرارداد با کشورهای مختلف، مصاحبه‌ای با «دکتر داوود کریمی‌پور»، کارشناس سیاست‌گذاری انرژی پژوهشکده مطالعات فناوری ترتیب داده است. در ادامه متن مصاحبه تقدیم می‌گردد. (این مصاحبه پیش از سال 1399 انجام شده و در تاریخ فعلی بازنشر شده است).

 

خیبر: شرکت‌های بزرگ نفتی که اکثراً توسط یهودیان صهیونیست اداره می‌شوند، تا چه اندازه در مسائل نفتی ایران نفوذ دارند؟

شرکت‌های «توتال»[۱] و «شل»[۲] تا قبل از تحریم در ایران فعال بودند و بعد از اعمال تحریم‌ها از ایران رفتند؛ البته یکی از خوبی‌های تحریم همین بود که زمینه‌ای را ایجاد کرد تا در صنعت نفت مستقل شویم.

حضور شرکت‌های بزرگ نفتی در ایران به قراردادهای تاریخی نظیر «رویتر»، «گس‌گلشائیان» و «دارسی» باز می‌گردد؛ لذا این شرکت‌ها از قدیم‌الایام در بازار صنعت نفت ایران حضور و فعالیت داشته‌اند. در حال حاضر حضور این شرکت‌ها به صورت فیزیکی و اجرایی نیست؛ اما به واسطه کارگزاران در داخل ایران در ساختارها حضور و نفوذ دارند.

 به طور کلی شرکت‌های بزرگ نفت و گاز، به تجارت وابستگی دارند. کسانی که معتقدند نفت کالای راهبردی نیست باید بدانند که این ایده و راهبرد استکبار است. اگر نفت کالای راهبردی و با اهمیتی نیست، آیا شرکت‌های بزرگ نفتی تمایل دارند سهم خود را از بازار بیرون بکشند؟ و اگر نفت اهمیت ندارد آیا می‌توان این شرکت‌های عظیم را نادیده گرفت؟

شرکت «آرامکو»[۳] عربستان به لحاظ ثروت و منابع مالی بزرگ‌ترین شرکت دنیا و بالاتر از شرکت‌هایی مثل «اپل» محسوب می‌شود. بنابراین وقتی صحبت از تجارت جهانی نفت می‌شود نمی‌توان منافع این شرکت‌های ثروتمند و عظیم را نادیده گرفت و مدعی شد نفت کالای راهبردی نیست.

آقای «رکس تیلرسون»[۴]، اولین وزیرخارجه دولت دونالد ترامپ، مدیر اجرایی شرکت «اکسون‌موبیل»[۵] بود؛ روابط شرکت‌های نفتی با دنیای سیاست آنقدر درهم تنیده است که شخصی مثل «تیلرسون» به واسطه حضور در این شرکت، روابط صمیمیانه‌ای با رهبران و رؤسای‌جمهور دنیا داشت و لذا به عنوان وزیرخارجه ایالات متحده انتخاب شد.

این نکته نشان می‌دهد شرکت‌های عظیم نفتی، نه تنها در حوزه زیرساخت‌ها و در حوزه تولید نفت، بلکه در عرصه‌های سیاسی و نفوذ هم بسیار مؤثر و حائز اهمیت هستند.

 

خیبر: برخی از شرکت‌های جهانی همچنان از تحریم‌های نفتی ایران معاف هستند و می‌توانند با ایران مبادلات نفتی داشته باشند و برای این معافیت با شرکت‌های نفتی آمریکایی به توافق رسیده‌اند که بخشی از سود خود را به این شرکت‌ها اختصاص دهند. شرکت «ترافیگورا»[۶] چنین وضعیتی دارد و یک دلال در عرضه مبادلات نفتی محسوب می‌شود. ممکن است شرکت‌های دلال و واسطه نفت ایران را به اسرائیل و آمریکا منتقل کنند؟

بله، شرکت‌های واسطه احتمالاً نفت خریداری کرده از ایران را به اسرائیل منتقل می‌کنند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که اسرائیل فقط از نفت‌های صادراتی ما استفاده نکرده و از چندین کشور دیگر نیز نفت خریداری می‌کند. بنابراین اگرچه ممکن است نفت ایران به طور غیر مستقیم به اسرائیل صادر شود، اما در حال حاضر نمی‌توانیم روی این مسئله مانور چندانی بدهیم چراکه به لحاظ اقتصادی تحت فشار هستیم و مجبوریم نفت بفروشیم.

 

خیبر: آیا راهکار عملیاتی و مشخصی وجود دارد که از مبادله با واسطه‌ها بی‌نیاز شویم؟

این امکان وجود دارد که ما به کشورهایی که تحریم نیستند انرژی بفروشیم و در مقابل کالا وارد کنیم؛ در این طرح می‌توان بازار فروش نفت را نیز تأمین کرد. برای مثال می‌توان در این زمینه با عراق همکاری کرد؛ اما با این شرط که طرف مقابل بپذیرد که انرژی صادراتی ایران را به اهداف و کشورهایی که جمهوری اسلامی مشخص می‌کند بفروشد؛ در این صورت بازار سنتی ما حفظ می‌شود و انرژی صادراتی ایران در اختیار اسرائیل و آمریکا قرار نمی‌گیرد.

به طور کلی باید به ساختاری دست پیدا کنیم که در شرایط تحریم بتوانیم بازار نفت و صادرات انرژی خود را مدیریت کنیم.

 
خیبر: شرکت‌های بزرگ نفتی پس از ورود به کشورها قابلیت تأثیرگذاری بر مسائل فرهنگی کشورها را دارند؟ به طور مشخص آیا اجرایی شدن قرارداد «آی پی سی» در ایران، از جهت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در کشور تأثیرگذار خواهند بود و این تأثیرها چگونه خواهد بود؟

وقتی قراردادهای نفتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، با مشابه قرارداد «آی پی سی» که در گذشته ثبت شده‌اند، برخورد می‌کنیم. «رویتر»، «گس‌گلشائیان» و «دارسی» از جمله قراردادهای استعماری هستند که یک سری محورها و بندهایی داشتند که این مفاد در قرارداد «آی پی سی» نیز وجود دارد. به طور کلی قرارداد «آی پی سی» دارای ۴ مشکل عمده است:

1-استقرار بلند مدت در کشور مقصد
2-انتقال مالکیت منابع به طرف مقابل
3-انتقال حق بهره‌بردای به طرف مقابل
4-تغییر سهم عایدی

تغییر سهم عایدی یعنی اینکه شرکت خارجی می‌تواند با اعمال فشارهای سیاسی، اقتصادی و ترفندهای دیگر سهم خود را از نفت ایران بالا ببرد؛ لذا این قرارداد یک قرارداد استعماری است. همچنین در قرارداد «آی پی سی» بحث انتقال فناوری مطرح نشده و شرکت مقابل می‌تواند فناوری خود را به کشور ما انتقال ندهد و این یعنی وابستگی دائمی به بیگانگان.

قطعاً حضور بلند مدت شرکت‌های خارجی در کشورهای اسلامی مانند ایران که دارای فرهنگ و مذهب خاصی هستند، بر مسائل سیاسی و فرهنگی تأثیرگذار خواهد بود. این شرکت‌ها پس از مدتی فعالیت با شبکه‌های سیاسی و فرهنگی کشور آشنا شده و فعالیت‌های خود در این زمینه را آغاز می‌کنند. بدون شک استعمار با ورود به یک کشور و جامعه برای خود محدودیتی قائل نیست و رفته‌رفته به حوزه‌های غیراقتصادی نیز ورود پیدا می‌کند.

وقتی شرکتی در کشوری مانند ایران که سرشار از درآمد است فعالیت می‌کند، بعد از مدتی به بازی‌های سیاسی ورود پیدا کرده و برای تغییر مدیران اقتصادی و فرهنگی دست به کار می‌شود. لذا نمی‌توان تصور کرد شرکتی چندین سال در ایران فعالیت کند و وظیفه و میل به تأثیرگذاری در عرصه سیاست و اقتصاد داخلی کشور نداشته باشد.

 

خیبر: ممنون از توضیحاتی که ارائه فرمودید.
 
پی‌نوشت: 

[۱]. Total S.A.

[۲]. Royal Dutch Shell

[۳]. Saudi Aramco

[۴].Rex W. Tillerson

[۵].ExxonMobil

[۶].Trafigura

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/n5DI

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.