پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| جامعه لبنان: وضعیت مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی

کتاب «جامعه لبنان: وضعیت مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی»، می‌تواند منبع مناسبی برای آغاز مطالعه پیرامون کشور لبنان باشد؛ چراکه نگارنده در این اثر کم‌حجم، بسیاری از مسائل مقدماتی و مورد اهمیت این کشور را اختصاراً معرفی و بررسی کرده است.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب «جامعه لبنان: وضعیت مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی» اثری است که توسط «دکتر‌ مجید صفاتاج»، کارشناس مسائل منطقه و پژوهشگر در حوزه مسائل فلسطین و رژیم صهیونیستی نگاشته شده است. این اثر ۱۷۶ صفحه‌ای در سال ۱۳۹۶ توسط نشر «آفاق روشن بیداری» به چاپ و انتشار رسید.

دکتر صفاتاج در این اثر به بررسی جوانب مختلف جامعه لبنان پرداخته است. لبنان یکی از پیچیده‌ترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود و گروه‌های مذهبی مختلفی در آن زندگی می‌کنند و در حاکمیت این کشور نیز نقش دارند. نویسنده در مقدمه اثر خود می‌نویسد: «لبنان به خاطر قرار داشتن در نقطه‌ای حساس از خاورمیانه، دارا بودن حداقل فاصله از دو قاره دیگر یعنی اروپا و آمریکا، نقش مهمی را در صحنه‌های عربی، خاورمیانه‌ای و بین‌المللی به عهده گرفته و از کلیه جهات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، نظامی و اطلاعاتی دارای اهمیت خاصی می‌باشد.»

 

فهرست اجمالی
مقدمه
فصل اول: اوضاع مذهبی، طایفه‌ای و اجتماعی لبنان
فصل دوم: طایفه‌های مذهبی لبنان
فصل سوم: اوضاع فرهنگی، آموزشی و اقتصادی لبنان

 

درباره کتاب

دکتر صفاتاج اثر خود را با معرفی و بررسی ترکیب جمعیتی و مذهبی مردم لبنان آغاز کرده است. گفتنی است که اسلام و مسیحیت دو دینی هستند که پیروان بسیاری در لبنان دارند؛ البته جمعیت مسلمانان و به ویژه شیعیان از پیروان سایر مذاهب و فرق بیش‌تر است. نویسنده پس از بررسی ترکیب جمعیتی لبنان، ساختار سیاسی این کشور و میزان حضور افراد از مذاهب مختلف را وارسی کرده و در این خصوص اطلاعات نابی را در اختیار مخاطب قرار داده است.

فصل دوم کتاب «جامعه لبنان: وضعیت مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی» به معرفی طوایف مذهبی مختلفی که در لبنان حضور دارند اختصاص دارد. شیعیان، اهل تسنن، دروزی‌ها، علویان، مارونی‌ها، ارتدکس‌ها، کاتولیک‌ها، ارمنی‌ها، مسیحیان انجیلی، قبطیان ارتدکس، سریانی، کلدانی و سایر فرق یهودی تمام مذاهب و فرقی هستند که مردم لبنان از آنان پیروی می‌کنند و آشنایی با تفکرات هریک از این مذاهب می‌تواند در شناخت دقیق ساختار اجتماعی و سیاسی لبنان اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

 

مسئله فرهنگی و اقتصادی لبنان

دکتر صفاتاج پس از آنکه مخاطب را به شکلی مختصر با اوضاع مذهبی لبنان و مردم این کشور آشنا کرد، مسئله فرهنگی و اقتصادی لبنان را به میان می‌کشد. نویسنده در فصل دوم پس از اشاره به پیشینه تاریخی لبنان و تمدن این کشور، به بررسی دوران استعمار این کشور توسط مسیحیان می‌پردازد. لازم به ذکر است که استعمار لبنان توسط فرانسه در سال ۱۹۴۳م. به پایان رسید و این کشور ۷۶ سال است که تحت حاکمیتی مستقل اداره می‌شود.

نگارنده اثر خود را با بررسی دو مسئله مهم یعنی مطبوعات و اقتصاد لبنان به پایان می‌رساند؛ در بخش مطبوعات لبنان، مطبوعات مکتوب، خبرگزاری‌ها و سایر رسانه‌های سیاسی و مذهبی لبنان معرفی شده‌اند. بخش اقتصاد لبنان نیز دربرگیرنده مسائل مهمی چون شاکله اقتصادی لبنان و مشکلات اقتصادی این کشور است.

 

اهمیت ویژه کتاب

پژوهشگران و علاقه‌مندان به مسائل سیاسی خاورمیانه بایستی آگاهی دقیقی از شرایط لبنان به عنوان کشوری کوچک اما مهم در این منطقه از آسیا داشته باشند. مهم‌ترین نکته‌ای که باعث شده این کشور اهمیت ویژه‌ای داشته باشد، هم‌مرز بودن آن با فلسطین اشغالی است. جنگ‌های اسرائیل با لبنان، بیرون رانده‌شدن رژیم صهیونیستی از لبنان و تغییر معادلات منطقه‌ای پس از قدرت‌گرفتن حزب‌الله لبنان همگی مواردی هستند که لبنان را به کشوری مهم برای پژوهشگران مسائل منطقه و سیاستمداران تبدیل کرده است.

به طور کلی باید گفت کتاب «جامعه لبنان: وضعیت مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی»، می‌تواند منبع مناسبی برای آغاز مطالعه پیرامون کشور لبنان باشد؛ چراکه نگارنده در این اثر کم‌حجم، بسیاری از مسائل مقدماتی و مورد اهمیت این کشور را اختصاراً معرفی و بررسی کرده است.

 

عرفان خلیلی‌فر

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/7jPXq3

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.