پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| اسناد مهاجرت یهودیان ایران به فلسطین

یهودیان در دوره‌ای از زمان در ایران سکونت داشتند و حتی برخی از آن‌ها صاحب موقعیت‌های سیاسی یا همچون خاندان ساسون دارای موقعیت اقتصادی مهمی در ایران بودند که بعدها از ایران به سمت فلسطین نقل مکان کردند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «اسناد مهاجرت یهودیان ایران به فلسطین» اثری است که براساس اسناد رسمی موجود در بایگانی خزانه سازمان اسناد ملی ایران تنظیم و تدوین شده است. موضوع این کتاب چنانچه از اسم آن پیداست، پیرامون یهودیانی است که روزگاری در ایران سکونت داشته و برخی از آن‌ها صاحب موقعیت‌های سیاسی یا همچون خاندان ساسون دارای موقعیت اقتصادی مهمی در ایران بودند.

اسنادی که نویسنده به ارائه و بررسی آن‌ها پرداخته است، در برگیرنده مقطع زمانی بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ شمسی است، یعنی درست زمانی که فعالیت یهودیان ایران و همگامی آنان با یهودیان اروپا در جهت چپاول ثروت و قدرت در ایران و صرف آن در تاسیس وطن ملی میهنی جعلی یهودی به اوج خود رسید و یهودیان اروپا به مدد این همکاری موفق به تاسیس آن شدند.

در این اثر سعی شده با استفاده مستقیم از اسناد رسمی، مخاطبان به پاسخ پرسش‌هایی دست یابند که در تهییج یهودیان ایران نقش اصلی داشته است. قصد نویسنده در این اثر پرداختن به تمامی جنبه‌های مهاجرت یهودیان نیست بلکه هدف بر آن است که با استفاده از اسناد منتشر نشده در خزانه سازمان اسناد ملی ایران و در چارچوب اطلاعاتی، اسناد ریشه‌­های مهاجرت یهودیان را بررسی کند.

آنچه به عنوان شالوده و محور اصلی این کتاب مورد بحث قرار گرفته است و نویسنده اثر سعی بر آن داشت تا با عنایت به آن، زمینه‌های وقوع مهاجرت یهودیان را در یک محدوده تاریخی مشخص و در مجموعه اسنادی مورد کنکاش قرار دهد، حوادث مختلفی نظیر حادثه­ بار فروشی است که منجر به قتل و تغییر اجباری آیین برای یهودیان شد و یا حادثه­ شیرازی است که بهانه­ کافی را به اتحادیه­ جهانی یهود داد تا در ایران اعمال نفوذ کند.

علاوه بر آن، شیوع بیماری­‌ها و فشار قحطی که باعث شد در سال ۱۸۷۲ میلادی یهودیان ایران از یهودیان اروپا تقاضای کمک کنند و اینگونه زمینه رسمی مداخله آلیانس فراهم آمد که در نتیجه­ آن مدارس آلیانس در ایران تاسیس و تاریخ ایجاد انگیزه مهاجرت در یهودیان ایران نیز شروع شد.

در این کتاب روش کار بر اساس ترتیب تاریخی اسناد است و سعی شده تا حتی‌الامکان ارزش اطلاعاتی آن‌ها در رابطه با شناخت وقایع تاریخی محرز باشد. در پایان سخن آنکه آثاری نظیر کتاب حاضر که اسناد تاریخی را مستقیما ذکر و مورد بررسی قرار می‌­دهند، با در اختیار گذاشتن منابع و اطلاعات خام، این فرصت را به مخاطب می‌­دهند تا علاوه بر مطالعه و بررسی تحلیل مدّ نظر نویسنده کتاب، با تدقیق در اسناد آن و دیگر کتب و اسناد موجود در بایگانی‌­ها و آرشیوها، خود به تحلیل دیگری در رابطه با عملکرد یهودیان و صهیونیسم بین‌الملل دست یابد. تحلیل­‌هایی که گاه موشکافانه دقیق‌­تر بوده و می‌­توانند موضوع پژوهش‌های دیگر آثار قرار گرفته و گامی رو به جلو در جهت شناخت بهتر دشمن و یهودیان باشد.

 

اسناد اثبات مهاجرت

بخش‌های از اسنادی که در کتاب آمده است را به عنوان نمونه آورده‌ایم تا عمق اتفاقات و وقایع را روشن سازد:

 

سند شماره ۸۷

وزارت دارایی وزارت کشور

چون مقرر است جمعی از کلیمیانی که در قصر شیرین و خرمشهر مشغول قاچاق هستند، به داخل کشور منتقل شوند از طرف شهربانی کل دستور مقتضی به شهربانی اهواز داده شده که بازجویی کامل در این باب نموده و نتیجه را اطلاع دهند تا در اجرای امر مبارک، اقدام لازم به عمل آید.

 

سند شماره ۱۳۸

وزارت امور خارجه اداره دفتر محرمانه- گذرنامه و تابعیت

معطوفا به مرقومه­ شماره ۷۳۳۷/۴ و پیرو نامه محرمانه شماره ۵۶۹۱ وزارت امور خارجه راجع به یهودیان اتباع خارجه مقیم ایران معروض می­‌دارد: طبق صورتی که از شهربانی کل کشور به وزارت امور خارجه رسیده غیر از تعداد یکصد و شش نفر یهودی عراقی که اخیرا از راه غیر مجاز وارد ایران شده­‌اند، در حدود تقریبا هفتصد و پنجاه نفر یهودیان خارجی که صدی نود و شش از آن‌ها تبعه عراق می­‌باشند، در تهران سکونت و پروانه اقامت تحصیل نمودند.

ولی راجع به فعالیت و نحوه عملیات آن‌ها به هیچ وجه اظهار نظری نشده است تا زمینه مذاکرات و اتخاذ نظر کمیسیون که امر فرموده­اند در این خصوص در وزارت امور خارجه تشکیل شود روشن باشد. با این حال اگر امر می­فرمایند کمیسیون تشکیل گردد، والا متمنّی است مقرر فرمایند شهربانی کل کشور بازجویی‌های لازم و بیشتری نسبت به یهودیان نامبرده مخصوصا درباره جمعیت جوانان یهود و صهیونیست‌ها که عملیات آن‌ها برای کشور مضر و خطرناک است معمول و اطلاعات صحیح و لازم تهیه نمایند تا با اطلاع و سابقه از نحوه­ عملیات آنان به تشکیل کمیسیون و تعیین تکلیف آنان اقدام به عمل آید.

 

سند شماره ۱۶۳

وزارت امور خارجه، رونوشت یادداشت سفارت پادشاهی عراق شماره ۱۱۸۹ـ تاریخ ۲۹/۶/۱۳۲۸

سفارت پادشاهی عراق با اظهار تعارفات خود به وزارت امور خارجه شاهنشاهی احتراما اشعار می­دارد مقامات مربوطه عراق اطلاع می­دهند که یهودی لهستانی موسوم به دون ادلف که بیش از یک سال است در تهران اقامت دارند، همواره به فعالیت صهیونیستی خود در انتقال یهودیان عراقی به فلسطین توسط شرکت آمریکان ترانس اوشن ایرلاین و هواپیمای آن که به ظرفیت ۶۹ مسافر می­باشد، ادامه می­دهد، چون این وضعیت تاثیر شایانی بر مبدا همکاری به منظور از بین بردن فعالیت صهیونی­ها دارد و نیز با اساس توافق نظری که اخیرا بین مسئولین رجال دو کشور همجوار در تهران به عمل آمده مباینت دارد.

سفارت از آن وزارت محترم خواهشمند است لطفا دستور فرمایند بر مراقبت از یهودی لهستانی مورد بحث افزوده شود و نیز از مسافرت یهودی‌­ها به فلسطین توسط هواپیماهای حمل و نقل و جلوگیری به عمل آید و سفارت انتظار دارد که از نتیجه اقدامات آن وزارت محترم در این باره مستحضر گردد. بدین وسیله موقع را مغتنم شمردهْ احتراما فایقه را تجدید می‌­نماید.

وزارت امور خارجه شاهنشاهی ایران.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/ibHVY

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.