پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو | تهاجم؛ بهترین رویکرد در برابر جنایات دشمن

واقعیت نظام جنگل‌وار بین‌الملل این است که در حوزه فناوری‌های جدید هر چقدر عقب بنشینیم محکوم به فنا و شکست هستیم. بهترین مواجهه با قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای اتخاذ رویکردهای تهاجمی در حوزه‌های دفاعی و امنیتی است.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ دکتر محسن فخری‌زاده یکی از چهره‌های تاثیرگذار ایران بود. نام ایشان به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی فارن پالیسی منتشر شده، بود.

دکتر فخری‌زاده از دانشمندان موثر و رده بالای حوزه تحقیقات علمی در کشور بوده است. این دانشمند حوزه موشکی و هسته‌ای کشورمان متأسفانه عصر(1399/08/07) در منطقه آبسرد دماوند(استان تهران) توسط عوامل تروریستی رژیم صهیونیستی و آمریکا به شهادت رسید.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، برای بررسی دلایل رخ دادن چنین حادثه تروریستی و اقدامات متقابل ایران اسلامی در برابر این جنایت با «دکتر جواد حق‌گو» استاد دانشگاه تهران به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه متن آن را ملاحظه می‌کنید؛

 

خیبر: استاد به عقیده شما چه کشور یا کشورهایی پشت پرده ترور شهید فخری‌زاده بوده‌اند؟

هر رخدادی که در جهان واقع می‌شود، و عامل انسانی کارگزار آن رویداد است طبیعتاً بازندگان و برندگانی را به همراه دارد. بدون اینکه بخواهیم منتظر افشای اسناد مربوط به آمرین و عاملین این جنایت باشیم، شواهد و قرائن زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی با همکاری برخی از سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای عربی نقش‌آفرین اصلی این رویداد بوده‌اند. به عبارت دیگر برنده اصلی چنین رخدادی آن‌هم در این بازه زمانی خاص رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع عرب هستند.

بر همین مبنا رفت‌وآمدهای اخیر یوسی کوهن رئیس سازمان اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی(موساد) بدون هیچ تردیدی با این مسئله ارتباط داشته است. نشانه‌های زیادی وجود دارد که بر اساس آن می‌توان این رخداد را سرآغاز مجموعه اتفاقات دومینوواری در منطقه و نظام بین‌الملل به شمار آورد.

در کنار رژیم صهیونیستی که برنده اصلی این جنایت است، بعضی از کشورهای اطراف همچون رژیم سعودی و امارات (اسرائیل جدید منطقه) برنده‌های اصلی این رخداد هستند.

البته در کنار این بازیگران منطقه‌ی نباید از نوع نقش‌آفرینی دولت ترامپ و به‌طور خاص وزیر خارجه آن مایک پامپئو غفلت شود. چندی قبل بود که بسیاری از رسانه‌ها مدعی شدند پامپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده، بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی و نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در عربستان دیداری مخفیانه داشته‌اند.

به نظر می‌رسد این دیدار نمی‌تواند بی‌ارتباط با این ترور باشد. نکته بسیار مهمی که باید بدان توجه شود ارتباطات خاص و معنادار پامپئو، بن سلمان و نتانیاهو با کانون‌های ثروت و قدرت جهانی است. در این میان نوع ارتباط پامپئو با شخص ترامپ موقعیتی را به وجود آورده که بسیار حتی تقابل ترامپ با بولتون را نتیجه غلبه پامپئو در کابینه ترامپ می‌دانند.

 

خیبر: در برابر این جنایت، بهترین موضعی که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند اتخاذ کند، چیست؟

یکی از نگرش‌هایی که امروز زیاد مطرح می‌شود آن است که این ترور و نوع نقش‌آفرینی دولت ترامپ در این موضوع آن‌هم در واپسین روزهای ریاست جمهوری ترامپ را باید طعمه‌ای برای ایران به شمار آورد. طعمه‌ای که با تحریک ایران می‌تواند موجبات شروع نبردی سهمگین در منطقه را مهیا نموده و به‌تبع آن برای مثال فروش کمپانی‌های بزرگ تسلیحاتی جهان را تضمین نماید.

البته برخی از مطرح‌کنندگان این ایده بر عدم واکنش ایران و ندادن بهانه به دست دولت آمریکا تأکید می‌کنند که بنده معتقدم اتفاقاً انفعال بهانه لازم برای تکرار این‌چنین رویدادهایی را به بار می‌آورد. از ایرادات این نگرش که بگذریم اما یک واقعیت در دل آن جای دارد. این واقعیت هم بر تغییرات حادث‌شده در دولت ایالات‌متحده اشاره دارد.

ما چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید، آمریکایی‌ها نگاه مثبتی به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران ندارند، ولی به‌هرحال در سوم نوامبر بایدن رئیس جمهور دموکرات توانست نظر اکثریت مردم آمریکا را جلب نماید و به احتمال فراوان در 20 اکتبر جایگزین ترامپ خواهد شد. باید توجه شود که دموکرات‌ها رویکردها و روش‌های خاص خود را در سیاست خارجی دارند.

آن‌ها تأکیدات فراوانی بر حفظ ارزش‌های ادعایی جهان غرب از جمله حقوق بشر و دموکراسی دارند و برخلاف جمهوری‌خواهانی چون ترامپ رابطه چندان مستحکم و خوبی با کشورهایی مثل عربستان ندارند؛ چراکه که این کشور در بحث حقوق بشر و دموکراسی هیچ‌گاه کارنامه قابل دفاعی ندارد. موضوعاتی که مبنای قدرت نرم دولت ایالات‌متحده به خصوص در دوران تسلط دموکرات‌ها بر کاخ سفید را تشکیل می‌دهد. موضع‌گیری بایدن در قتل جمال خاشقچی آشکارترین نماد برای تائید این ادعا است. فهم این موضوع نشان می‌دهد که رؤسای جمهور دموکرات در مقابل رؤسای جمهور جمهوری‌خواه روش‌های متفاوتی را در حوزه سیاست‌ خارجی به کار می‌برند.

 

خیبر: تفاوت سیاست خارجه آمریکا در زمان به قدرت رسیدن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در چیست؟

سیاست خارجی ایالات‌متحده در سه یا چهار مکتب دسته‌بندی می‌شود. این دسته‌بندی از نوع عملکرد رؤسای جمهور مختلف در دوران حاکمیت‌ آن‌ها گرفته شده است. یکی از این مکاتب ویلسونیسم نام دارد که بر پاسداشت ارزش‌های آمریکایی تأکید می‌کند. به تعبیری می‌توان گفت روسای جمهور پیرو این مکتب اصطلاحاً به دنبال "با پنبه سر بریدن" هستند.

یعنی این روسای جمهور و کلاً پیروان این مکتب با تأکید بر موضوعات خوش رنگ‌ولعابی همچون دموکراسی، حمایت از اقلیت‌ها و مسائلی از این دست قدرت نرمی را برای دولت ایالات‌متحده در سطح نظام بین‌الملل ایجاد می‌کنند و در نتیجه می‌توانند رهبری خودشان را در دنیا مستحکم کنند، شخصیت‌هایی مثل اوباما، بایدن، بیل کلینتون، کارتر و کندی شهیرترین افراد در پیروی از این مکتب هستند.

از آن طرف، مکتب دیگری به نام جکسونیسم وجود دارد. در این مکتب، مهم‌ترین ارزش برای دولت آمریکا "منافع" است. منافع به صورت لخت و برهنه یعنی دقیقاً پول و ثروت و قدرت. شخصی همچون ترامپ، ریگان، جورج دبلیو بوش و خیلی از رؤسای جمهور جمهوری‌خواه در ذیل این مکتب قرار می‌گیرند. اساساً مراوده با کشوری مثل عربستان سعودی که در بحث حقوق بشر خوشنام نیست یا رژیم صهیونیستی که پرونده اشغال و غصب چند دهه‌ای خود در سرزمین‌های اشغالی همچنان باز است، در این مکتب، مشکل خاصی ندارد و کاملاً مجاز است. آنچه برای آن‌ها مهم است، منفعت تجاری در مراودات با این کشورهاست.

دولت فعلی ایالات‌متحده این سیاست را پیش‌گرفته و عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به دنبال استفاده بهینه از این شرایط هستند تا با درگیر کردن ایران در چالش‌های جدید منطقه‌ای احتمال هرگونه فشار در دوران ریاست‌جمهوری بایدن کم کنند و به عبارتی توجه بایدن را بیشتر به سوی ایران معطوف دارند. این مسئله نکته واضحی است که باید بدان توجه ویژه شود. البته به هیچ وجه نباید این موضوع را توجیهی برای عدم واکنش به این اقدام جنایتکارانه و یا عقب نشینی از پیشرفت‌های هسته‌ای قرار داد.

 

خیبر: در حال حاضر در برابر قدرت‌های جهانی باید چه رویکردی را اتخاذ کرد؟

واقعیت نظام جنگل‌وار بین‌الملل این است که در حوزه فناوری‌های جدید هر چقدر عقب بنشینیم محکوم به فنا و شکست هستیم. در فناوری هسته‌ای و صنایع دفاعی هر چقدر دولت‌ها رویکردهای تهاجمی داشته باشند امنیت خودشان را تأمین کرده‌اند. واقعیت تلخ نظام وحشی بین‌الملل آن است که هر چه بازیگران عقب‌نشینی بیشتری داشته باشند رویکردهای تهاجمی و روبه‌جلوی دشمنان بیشتر می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت که بهترین مواجهه با قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای اتخاذ رویکردهای تهاجمی در حوزه‌های دفاعی و امنیتی است.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.