پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| اسحاق نابینا، پدر کابالا

اسحاق نابینا جزو نخستین پیروان کابالا بود که اوقاتش را به طور کامل به تصوف یهود اختصاص داد. او پیروان زیادی در پرووانس و کاتالونیای اسپانیا داشت که عقاید کابالایی را مطابق تعلیمات او گسترش می‌دادند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ اسحاق نابینا معروف به «پدر کابالا» و موسس مکتب پرووانس می‌باشد. وی اهل پوسکیه[۱] در جنوب فرانسه است. هرچند سنگ بنای کابالا در پرووانس را یعقوب هانذیر و ابراهیم بن داود، پدر اسحاق نابینا بنانهادند، با این حال افتخار تأسیس این مکتب به اسحاق نابینا اعطا شد.

کمبود منابع موثق در مورد این شخصیت و آثارش، باعث شده است برداشت‌های نادرستی درباره آثار وی صورت گیرد، در حقیقت سنت‌های باقی مانده میان شاگردانش، منبعی قابل توجه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وی می‌باشد.

 

تصوف یهود

اسحاق نابینا جزو نخستین پیروان کابالا بود که اوقاتش را به طور کامل به تصوف یهود اختصاص داد. او پیروان زیادی در پرووانس و کاتالونیای اسپانیا داشت که عقاید کابالایی را مطابق تعلیمات او گسترش می‌دادند. شاگردانش در اسپانیا یادداشت‌هایی از گفته‌ها، سیره و روش او به جای گذاشته‌اند که می‌توان تا اندازه‌ای، از طریق آنها و تعداد اندکی از نامه‌ها و رساله‌هایی که خطاب به وی نوشته شده است، به نظریاتش پی برد.

به طور کلی اسحاق نابینا عقایدش را مبهم و در لفافه بیان می‌نمود و از واژگان ویژه خود، برای بیان پاره‌ای از موضوعات عرفانی استفاده می‌کرد. در همه عصر‌ها او نخستین کابالیستی است که شخصیت تاریخی و عقاید اساسی‌اش به روشنی آشکار می‌شود.

 

مخالف انتشار عمومی کابالا

به نظر می‌رسد وی مخالف انتشار عمومی کابالا بوده است چراکه نوشته‌هایش را فقط در اختیار چند تن از شاگردان برگزیده اش قرار داد. همچنین در اواخر عمر نامه‌ای به نحمانیدس در اسپانیا نوشت و از او به خاطر همگانی کردن کابالا در آن دیار شکایت کرد.

از دیدگاه او کلام انسان به کلام الهی متصل شده است. تمام زبان ها چه زبانهای آسمانی و چه زبانهای بشری از یک منبع صادر می‌شوند و آن، نام الهی است.{2}

تفکرات عمیق در مورد ماهیت تورات در بقایای به جای مانده از تفسیر او بر ابتدای میدراش کونن[۳] یافت می شود. وی در این تفسیر، سخت تحت تأثیر افکار نوافلاطونی بود او در مطالعاتش به این نتیجه رسید که شر و مرگ ریشهای مثبت دارند که باید در ایجاد تعادل در جهان نقش داشته باشند.

انتهای پیام/

منابع؛

1 - Posquieres

2 - مهدیه، فاطمه، بررسی و نقد مبانی نظری کابالیسم، موسسه علمی فرهنگی بهداشت معنوی.

3 - Midrash konen

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.