پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| انقلاب اسلامی و استعمار فرانو در منطقه

کتاب انقلاب اسلامی و استعمار فرانو در منطقه توسط مجید صفاتاج نگاشته شده است. این کتاب طی دو نوبت چاپ و منتشر شد. در آخر این کتاب، نویسنده با استفاده از روزنامه‌های غرب همچون روزنامه انگلیسی مدیل ایست، تایمز به این نتیجه می‌رسد که آمریکا خاورمیانه (غرب آسیا) را به ایران باخته است.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ کتاب انقلاب اسلامی و استعمار فرانو در منطقه نوشته مجید صفاتاج که طی دو نوبت چاپ و منتشر شد. این اثر سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات سفیر اردهال به زیور طبع آراسته گردید و دارای دوازده فصل می‌باشد. نویسنده در این کتاب تلاش دارد تا پس از معرفی انقلاب اسلامی ایران، راهبردها و سیاست‌های براندازی و تهدیدات سخت و نرم در این مدل از استعمار که فرانو نام نهاده شده، بپردازد. فعالیت مجموعه‌ای از کشورهایی که عادتشان استعمار بوده است اعم از آمریکا، رژیم صهیونیستی، اتحادیه اروپا و کشورهای همسو با آنها در منطقه که همه تلاش خودشان را برای نظم نوین جهانی گذاشته‌اند.

 

فصل اول: انقلاب اسلامی ایران

انقلاب اسلامی یعنی راهی که هدف آن اسلام و ارزش‌های اسلامی می‌باشد و بی انصافی است که در این انقلاب هویت اصلی آن نادیده انگاشته شود؛ غربی‌ها نیز به این هویت اسلامی و دینی اعتراف کرده‌اند و نام انقلاب را انقلابی به نام خدا گذاشته‌اند.

میان انقلاب اسلامی و شخصیت امام خمینی (ره) پیوندی عمیق و مستحکم و ارتباطی تنگاتنگ برقرار است، به گونه‌ای که حتی در سایر نقاط جهان از این انقلاب به نام انقلاب خمینی یاد شده است. رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز این امر را متذکر شده و می‌فرمایند: «انقلاب و امام خمینی (ره) دو پدیده انفکاک ناپذیرند؛ تحلیل انقلاب اسلامی بدون شناخت شخصیت رهبر بزرگ آن ممکن نیست.» (میراحمدرضا حاجتی، ۱۳۸۲، ص۳۹)

 

فصل دوم: تهدیدات آمریکا بر ضد انقلاب اسلامی ایران

پس از اینکه مردم مسلمان ایران تحت رهبری خردمندانه حضرت امام خمینی (ره) با شجاعت و پایمردی تمام، سرزمین ایران را از چنگ آمریکا درآورند و تضادهای سیاسی آمریکا و ایران تداوم یافت، مقامات آمریکایی به این اعتقاد رسیدند که موج جدید سیاسی ایران می‌تواند فضای ژئوپلیتیکی خاورمیانه را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس چنین ادراکی، تضادهای نهفته اندیشه تقابل با انقلاب اسلامی ایران را افزایش داد. از این رو برژینسکی مشاور امنیتی جیمی کارتر رئیس جمهور(وقت) آمریکا اظهار داشت: «به نظر من جایگاه استراتژیکی ایران، آن چنان برای غرب اهمیت دارد که آمریکا بایستی به هر ترتیب که شد با دست زدن به هر اقدامی، حتی اشغال نظامی، جلوی اینکه غرب ایران را از دست بدهد بگیرد.» (روزنامه جمهوری اسلامی، شماره ۱۱۲۳)

 

فصل سوم: نفت رکن اصلی سیاست‌های آمریکاییصهیونیستی

برای تبیین بهتر و روشن‌تر سیاست‌های آمریکایی صهیونیستی در منطقه به ویژه رکن اصلی آن که نفت می‌باشد، ضروری است که اهمیت نفت و ذخایر نفت آمریکا مورد مطالعه قرار گرفته و سپس به سیاست‌های سلطه‌گرانه رژیم صهیونیستی اشاره شود.

اندکی قبل از جنگ جهانی دوم، نفت و گاز به منابع اصلی تولید انرژی پس از زغال سنگ تبدیل شد. با شروع جنگ جهانی دوم و نیاز بسیار زیاد طرف‌های متخاصم به نفت، اهمیت این ماده حیاتی افزایش چشمگیری یافت.

 

فصل چهارم: اهمیت منطقه خلیج فارس برای نظام سلطه جهانی

قدرت‌های استعماری در جستجوی گسب منافع مادی کلان در خلیج فارس هستند و این منطقه را راهی برای دسترسی آسان به هند در نظر داشتند. جان اروین (معاون وزیر خارجه وقت آمریکا) در گزارش خود برآورد کرد که خاورمیانه سه چهارم ذخایر نفت جهان را در بر دارد. تنها نفت یک کشور منطقه خلیج فارس (عربستان سعودی) بیش از سه تا چهار برابر ذخایر نفت تمام کشورهای غربی است.

 

فصل پنجم: راهبردهای نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رهبران رژیم صهیونیستی نسبت به این رویداد تاریخی واکنش‌های متعددی نشان دادند. وایزمن رئیس جمهور اسرائیل از این انقلاب به عنوان زلزله خاورمیانه نام برد. پیش از او نیز ناحوم گلدمن، یکی از موسسات کنفرانس جهانی و از بزرگترین حامیان پریایی وطن ملی یهود در فلسطین و رئیس وقت صندوق یهود در کتاب خود تحت عنوان اسرائیل به کجامی رود؟ نوشت: « این جزیره یهودی در اقیانوس عربی اطراف خود از بین خواهد رفت و شانس آن خیلی محدود خواهد بود.» (صالح عوض، ۱۹۸۹، ص۸۹)

 

فصل ششم: راهبردها و سیاست‌های آمریکا در منطقه

در این فصل به راهبرد آمریکا پس از جنگ سرد و رویکردهای فکری و اجرایی آن و نیز به سیاست اشغال و آزادسازی کویت و دستاوردهای آن اشاره می‌شود، سپس راهبرد نو محافظه کارانه آمریکا برای تسلط بر خلیج فارس مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

گفتار و رفتار سیاست خارجی آمریکا پس از جنگ سرد نشان می‌دهد که این کشور راهبرد ایجاد نطام تک قطبی تحت رهبری خود را دنبال نمود. نظامی که تحت سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگیایدئولوژیکی آمریکا خواهد بود و در نهایت قوانین آمریکا در آن به اجرا گذاشته خواهد شد. اعمال تحریم و فشار اقتصادی برکشورها و شرکت‌های خارجی بر اساس قوانین داخلی آمریکا، از نشانه‌های نظام بین‌المللی مطلوب آمریکاست.

 

فصل هفتم: استعمار فرانو راهکار عملی سلطه‌گری آمریکا و صهیونیسم در منطقه

سرانجام مطالعات و بررسی‌های نومحافظه کارانه آمریکایی و مجموعه گزارش‌های آنها به یک گزارش کلیدی و اصلی تبدیل شد. این گزارش که چند ماه پیش از به قدرت رسیدن جورج بوش در ژانویه ۲۰۰۱ توسط گروهی از نومحافظه کاران با هدف تدوین پروژه قرن نوین آمریکایی (پی ان ای سی) تدوین شد. اساس و مبنای راهبردهای سیاسی و نظامی آمریکا در شرق اسلام قرار گرفت و به همین نام (پروژه قرن نوین آمریکایی ) نیز معروف شد.

رئیس اصلی آنها ریچارد پرل از اعضای دولت ریگان، عضو گروه‌های مشاوره‌ای راست‌گرا بود. دیگر اعضای این گروه عبارت بودند از: «دیک چینی، دونالد رامسفلد، پل ولفویتز، لوئیس لیبی، ویلیام نبت، زالمی خلیل زاد و جب بوش برادر کوچکتر بوش.

 

فصل هشتم: مراحل اجرایی راهبرد آمریکا در منطقه

مهم‌ترین مراحل اجرایی راهبرد آمریکا در منطقه عبارتنداز: حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، مبارزه با تروریسم، حمله به افغانستان و عراق و اشغال این دو کشور می‌باشد. در این فصل ضمن اشاره به مراحل فوق الذکر، نقش صهیونیست‌ها در حمله آمریکا به عراق نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱

در راهبرد آمریکا برای اشغال منطقه خلیج فارس لازم بود تا حکومت طالبان که که پرورش یافته و دست نشانده آمریکا در افغانستان بود، برکنار شود. زیرا طالبان تبدیل به یک یاغی و غولی در افغانستان شده بود که نه تنها در این کشور غیر قابل کنترل بلکه برای غربی‌ها به ویژه آمریکا خطر آفرین شده بود. به همین لحاظ آمریکائیان در صدد برآمدند تا این کشور را به تصرف خود در آورند.

 

فصل نهم: راهبردهای خاور میانه‌ای آمریکا و صهیونیسم پس از اشغال عراق

دیوید فرام و ریچارد پرل در کتابی به نام پایان دادن به شرارت می‌نویسند: چگونه می‌توان در جنگ علیه تروریسم پیروز شد، سال ۲۰۰۳ منتشر کردند که خواستار تغییر حکومت در ایران، سوریه و کره شمالی شده و از طرح حمله پیشگیرانه به سایت‌های هسته‌ای این سه کشور حمایت شده است.

دیوید فرام قبلاً دستیار ویژه جورج بوش رئیس جمهور آمریکا و نویسنده متن نطق‌های وی بوده است. او یکی از عوامل اصلی طرح ایده محور شرارت بوده است و هم اکنون پژوهشگر موسسه آمریکن اینتر پرایز و عضو هیات تحریه مجله نشنال ریویو است.

 

فصل دهم: راهبرد ضد ایرانی رژیم صهیونیستی پس از جنگ ۳۳ روزه

مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای اسرائیل را می‌توان در قالب تعارضات آن با چند دسته از بازیگران زیر ملاحظه کرد:

تشکیلات خودگردان

مناقشات اسرائیل سوریه

تعارضات اسرائیل ایران

مناقشات اسرائیل لبنان

تعارضات اسرائیل حزب الله

تعارضات اسرائیل اعراب

تعارضات اسرائیل جهان اسلام

به منظور تبیین الگو تعارضات فوق پس از جنگ ۳۳ روزه و ارزیابی تحولات صورت گرفته در آن، ابتدا می‌بایست الگوی حاکم بر تعارضات فوق پیش از جنگ مذکور را مورد بررسی قرار داد.

 

فصل یازدهم: شکست تدریجی راهبردهای آمریکایی صهیونیستی در منطقه

آمریکا و رژیم صهیونیستی هر چند با سیاست‌های مداخله‌‌گرایانه و استیلاجویی که در خلال حدود سه دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پیش گرفتند و سعی کردند با حضور در خلیج فارس، اشغال افغانستان، عراق و تجاوز به لبنان، منطقه خاورمیانه را به طور کامل به زیر سلطه خود در آوردند و موقعیت خویش را در این منطقه زمینه‌های شکست سیاست‌های آمریکایی صهیونیستی در خاورمیانه را فراهم ساخته است.

 

فصل دوازدهم: دیدگاه‌های نظریه‌پردازان غربی در مورد شکست راهبردها و سیاست‌های آمریکایی صهیونیستی

از هنگام آغاز هزاره سوم میلادی و سازمان گرفتن دخالت‌های نظامی آمریکا در منطقه، بسیاری از تحلیلگران، نظریه‌پردازان، جامعه شناسان، تاریخ دانان و سیاستمداران غربی شکست سیاست‌های آمریکایی صهیونیستی در خاورمیانه و سپس در جهان را پیش بینی کردند.

ایلان برمن معون سیاست‌گذاری شورای سیاست خرجی آمریکا که در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۸۶ (۱۴ نوامبر ۲۰۰۷) برای کمیته نظارت و اصلاح دولت در کنگره آمریکا سخنرانی ایراد کرد و در آن از انتخاب گزینه‌های سخت افزاری و عملیات نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران سخن گفت، بر این باور است که استفاده از زور علیه ایران برای آمریکا و متحدانش خطر واقعی دارد.

در آخر این کتاب، نویسنده با استفاده از روزنامه‌های غرب همچون روزنامه انگلیسی مدیل ایست، تایمز به این نتیجه می‌رسد که آمریکا خاورمیانه (غرب آسیا) را به ایران باخته است.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.