پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| تأثیر امنیت کشورهای محور مقاومت بر امنیت ایران

رژیم‌صهیونیستی کشوری جعلی است که در منطقه یک اقلیت محسوب میشود. زبان کشورهای منطقه نیز به سه زبان فارسی، عربی و ترکی تقسیم می‌شود. لذا سیاست اسرائیل در خصوص اقلیت بودن این رژیم، پرداختن به اقلیت‌ها در کشورها و نظام‌های مختلف است.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ یکی از مسائل مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسئله فلسطین و حمایت از کشورهای مظلوم منطقه پیامدها و تبعات این مهم بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران از جهات متفاوت می‌باشد. به جهت بررسی جوانب مختلف این موضوع پایگاه صهیون پژوهی خیبر مصاحبه‌ای را ترتیب داده است با دکترحسین آجرلو کارشناس مسائل منطقه؛ در ادامه متن این مصاحبه تقدیم می‌گردد.

 

خیبر: استاد بفرمایید که دفاع از فلسطین دقیقاً چه تاثیری در امنیت‌ملی ما دارد؟

استاد آجرلو: رژیم‌صهیونیستی اساساً به‌دنبال بی‌ثباتی در منطقه می‌باشد و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این رژیم مشروعیت نداشتن است. در حقیقت رژیمی ایجاد شده که دارای مشروعیت نیست؛ گرچه مقامات این رژیم با برخی از دولت‌های منطقه ارتباط برقرار کرده‌اند اما اسرائیل همچنان میان مردم منطقه دارای مشروعیت نیست. حتی سفر سران این رژیم مانند سفر مقامات اسرائیل به عمان بیشتر از هر چیز دیگری سفری بین مقامات و البته به سفارش آمریکا بوده است.

ایجاد بی‌ثباتی در منطقه برای رسیدن به مشروعیت

اصولاً کشورهایی که نامشروع هستند تلاش می‌کنند تا یک سیستم منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کنند که نظام‌ها در آن لغزنده باشند؛ و با استفاده از این سیستم بتوانند به توازن قوا برسند؛ و همچنین از این طریق بتوانند جنگی دائمی در فازهای سیاسی، اطلاعاتی، امنیتی و گاهاً نظامی بین کشورهای منطقه طراحی کنند. هدف نیز این است که منطقه ناامن شده و صهیونیست‌ها بتوانند به نظم مورد نظر خود برسند.

پویایی منطقه به معنی ناامنی منطقه است

رژیم‌صهیونیستی قصد دارد در منطقه‌ای که برای خود طراحی کرده است، قدرت خود را به عنوان یک هژمونی مطرح کند و این دایره هژمونی، یقیناً جمهوری اسلامی را نیز دربر می‌گیرد. کما اینکه این دایره، سودان را که از مناطق اشغالی فاصله بسیاری دارد را نیز دربر گرفت، و حتی مناطق شمال سوریه و شمال عراق نیز در این حیطه قرار گرفتند و بحث‌های تجزیه‌طلبی در آنان مطرح شد. لذا همه این موارد مستقیماً بر امنیت جمهوری اسلامی تاثیرگذار هستند. درحقیقت پویایی منطقه به معنی ناامنی منطقه است و در منطقه‌ای که امنیت وجود نداشته باشد، تصور توسعه اقتصادی و توسعه انسانی محال است.

خرید امنیت

رژیم‌صهیونیستی برای اینکه بتواند به نظم مورد نظر خود در منطقه برسد، پروژه‌ای تحت‌عنوان خرید امنیت را آغاز کرده است. البته این پروژه مانند خرید امنیت توسط سعودی‌ها نیست؛ بلکه این رژیم با داشتن لابی‌های قدرتمند در آمریکا و اروپا در حال وارد کردن بازیگران خارجی به منطقه است. این درحالی است که حتی قبل از انقلاب، شاه ایران که خود عمال بیگانگان بود نیز با ورود نیروهای خارجی به منطقه مخالف بود.

ورود هرنوع بازیگر خارجی به منطقه و فعالیت آنان در خلیج‌فارس، دریای مدیترانه، منطقه شامات و مناطق حاشیة جمهوری اسلامی به نوعی به چالش کشیدن جمهوری اسلامی و کشورهایی مثل ترکیه و عربستان محسوب می‌شود. می‌توان گفت آمریکا نمی‌خواهد در این منطقه ملتی به قدرت برسد و مایل است ملت‌های منطقه، وابسته و پیرو ایالات‌متحده باشند. قطعاً نتیجه ورود بازیگر خارجی به منطقه ثبات نیست و بلکه این ورود موجب ناامنی در منطقه است. برای مثال روزی داعش وارد منطقه شد و تا مدت‌ها امنیت منطقه را برهم زد؛ لذا این بحث نیازی به اثبات ندارد.

مسئله سومی که می‌توان در بحث امنیت و تهدید امنیت کشور ما توسط اسرائیل مطرح کرد، این است که اصولاً رژیم‌صهیونیستی کشوری جعلی است که در منطقه یک اقلیت محسوب میشود. زبان کشورهای منطقه نیز به سه زبان فارسی، عربی و ترکی تقسیم می‌شود. لذا سیاست اسرائیل در خصوص اقلیت بودن این رژیم، پرداختن به اقلیت‌ها در کشورها و نظام‌های مختلف است. برای مثال اگر در کشورهای عربی، اقلیت کُرد وجود دارد، رژیم‌صهیونیستی تلاش می‌کند تا با آن‌ها ارتباط برقرار کند؛ و یا اگر در جمهوری اسلامی اقلیت ترک وجود دارد، رژیم‌صهیونیستی به سراغ این اقلیت می‌رود.

در حقیقت این رژیم تلاش می‌کند با ورود به فضاهای این چنینی، وحدت‌ملی کشورها را به‌هم بریزد؛ چراکه رژیم‌صهیونیستی در منطقه یک اقلیت محسوب می‌شود و مایل است تا اقلیت‌ها در منطقه زیاد شوند و قدرت آن‌ها نیز افزایش یابد تا از این طریق اسرائیل بتواند به قدرت‌افزونی بپردازد. لذا ورود رژیم‌صهیونیستی به این فضا برای تمام کشورها از جمله ایران خطرناک است؛ چراکه جمهوری اسلامی از قومیت و اقوام مختلفی تشکیل شده است که این اقوام سال‌های زیادی است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اما مطرح شدن بحث‌های بین ترک، فارس، و کُرد در بین مردم ما نشان از تلاش دشمن برای برهم زدن امنیت‌ملی ما می‌باشد. برهمین اساساس است که اگر اقلیتی در کشورما، علیه جمهوری اسلامی اقدامی انجام دهند، حتما مورد توجه و حمایت اسرائیل قرار می‌گیرند.

در بحث کردستان عراق، با اینکه از مناطق اشغالی تا کردستان عراق فاصله‌ای به اندازه یک کشور یعنی سوریه وجود دارد و هیچ‌گونه سایشی بین کردهای عراق و این رژیم وجود ندارد، اما اسرائیل تنها رژیم بین‌المللی بود که از کردها حمایت می‌کرد. بنابراین چنین مسئله‌ای برای کشوری چند قومیتی و چند مذهبی مانند ایران، یک خطر امنیتی جدی به حساب می‌آید. در حالی که حفظ تمامیتعرضی و وحدت‌ملی جزو اصولی‌ترین و حداقلی‌ترین مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی است؛ اما ما می‌بینیم که رژیم‌صهیونیستی در چنین حوزه‌ای در حال فعالیت خرابکارانه است. البته تلاش‌های اسرائیل در این بعد، به قبل از انقلاب نیز باز می‌گردد؛ اگرچه در آن سال‌ها ارتباط‌هایی بین حکومت ایران و اسرائیل وجود داشت؛ اما این رژیم از بهائی‌ها و اقدامات آن‌ها حمایت می‌کرد.

تحریک گرایش ملی‌گرایی در کشورهای منطقه

خطر چهارمی که از سوی رژیم‌صهیونیستی متوجه ذات ایران و نه جمهوری اسلامی است؛ بحث نظام‌سیاسی جمهوری اسلامی می‌باشد. تمام اقدامات سیاسی رژیم‌صهیونیستی در حوزه نظام‌های سیاسی با نوع نظام جمهوری اسلامی در تعارض است و اقدامات مثبتی نیست. برای مثال، رژیم‌صهیونیستی درپی ایجاد یک کشور یهودی است؛ اگر این مسئله در ایران تسری پیدا کند و عده‌ای در ایران برای ایجاد یک کشور فارس به پا خیزند، برای جمهوری اسلامی خطرناک است. چراکه این موضوع امری ایدئولوژیک است و با ورود آن به کشورما و تحریک گرایش ملی‌گرایی ناپخته، یقیناً بی‌ثباتی و ناامنی در کشور ما رخ می‌دهد.

هنگامی که بحث‌های نژادی و مذهبی، مانند یهودگرایی منجر به تلاش برای ساخت یک کشور یهودی می‌شود، ممکن است این الگو به دیگر کشورها و ملت‌ها تسری پیدا کند و دیگر قومیت‌ها نیز از این تفکر ایده بگیرند. چنین خطری را نیز حضرت امام(ره) گوش‌زد کرده و تأکید کرده‌اند که چنین موضوعی می‌تواند به کشور ما ضربه بزند. به نظر بنده به این مورد چندان پرداخته نمی‌شود و بهتر است که این مسئله در رسانه‌ها بیشتر مطرح شود.

اگر در کشور ما بحث فارس‌گرایی مطرح شود، به جای اینکه پرچم امام حسین(ع) همه اقوام، قومیت‌ها و مذاهب در ایران را گردهم جمع کند، فارس‌گرایان برای مثال پرچم فردوسی را برای گردهم جمع‌شدن و فراخوان دیگران برافراشته می‌کنند و ممکن است این عمل با مخالفت تُرک‌ها مواجه شود. لذا ملی‌گرایی تأثیر مثتبی در کشور ما ایجاد نمی‌کند و اگر چنین موضوعی در کشور ما تسری یابد، امنیت‌ملی ما با خطر مواجه می‌شود. البته بحثی که مطرح شد، مطابق با نظر بنده است و امکان دارد دوستان دیگر نظر دیگری داشته باشند.

 

خیبر: همانطور که فرمودید، حفظ امنیت برای همه کشورهای منطقه حائز اهمیت است، و باید تمامی کشورها با حفظ وحدت با یکدیگر، برای رسیدن به امنیت تلاش کنند. اما سوال اینجاست که رژیم‌صهیونیستی با استفاده از چه ترفندهایی موجب سازش برخی از کشورهای عربی با اسرائیل شده است؟ به عبارت دیگر کدام ترفند رژیم‌صهیونیستی باعث شده که مسئله امنیت و حفظ وحدت در نظر برخی از نظام‌های منطقه چندان مهم جلوه نکند؟

استاد آجرلو: در منطقه ما کشورهای ایران و عربستان و ترکیه دارای قدرت هستند و با یکدیگر نوعی رقابت دارند، که البته این رقابت بین کشورها طبیعی است. حتی این رقابت در بعد سیاسی و اقتصادی میان کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان نیز وجود دارد. نکته دیگر این است که ایران که یکی از کشورهای قدرتمند منطقه محسوب می‌شود و جمهوری اسلامی به صورت بالقوه برای عربستان یک تهدید به شمار می‌رود؛ همانطور که عربستان برای ترکیه تهدید محسوب می‌شود. البته چنین مسئله‌ای طبیعی و در روابط بین‌الملل پذیرفته شده است. اما در طی سالیان اخیر رژیم‌صهیونیستی با اقدامات خود باعث شده است جمهوری اسلامی از یک حریف و تهدید به یک ابرحریف و ابرتهدید تبیدل شود. درحالی که این رژیم‌صهیونیستی است که یک حریف جدی و ابرتهدید به شمار می‌رود و رژیم‌صهیونیستی است که تلاش می‌کند تا نیروهای بیگانه را به منطقه وارد کند.

اما اسرائیل به وسیله اقدامات خود موجب شده رقابت‌ها و اختلافات عادی و طبیعی میان جمهوری اسلامی و عربستان به رقابت‌های شدید تبیدل شود. این رژیم تلاش کرده است تا گفتمان مقاومت را به یک گفتمان مقاومت‌حراسانه تبدیل کند و متأسفانه در این مسئله نیز موفق بوده است.

عملیات روانی صهیونیسم جهانی علیه جمهوری اسلامی

رژیم‌صهیونیستی با کمک دوستان خود در کشورهای غربی و ضابطه با سران آمریکا و دیگر نظام‌ها موفق شده است بحث‌های مختلفی از جمله تلاش جمهوری اسلامی برای رسیدن به هژمونی و تشکیل امپراتوری‌فارس و برهم زدن منطقه را به جهان پمپاژ کند. در حقیقت جمهوری اسلامی از یک حریف طبیعی برای سایر کشورها به یک ابرحریف تبدیل شده است. این اقدام رژیم‌صهیونیستی و عدم درک واقعیت‌های صحیح منطقه باعث شده برخی از کشورهای عربی منطقه به این نتیجه برسند که جمهوری اسلامی از اسرائیل خطرناک‌تر است.

هم‌اکنون از نظر عربستان و بحرین، بزرگ‌ترین تهدید آنان جمهوری اسلامی است. چراکه رژیم‌صهیونیستی به واسطه اختلاف افکنی‌ها، استفاده از قدرت رسانه‌ای خود و استفاده از قدرت لابی‌گری در کشورهای اسلامی و غربی، جمهوری اسلامی را در غرب و منطقه به عنوان یک تهدید بزرگ مطرح کرده است. به عقیده بنده بزرگ‌ترین و موفق‌ترین اقدام رژیم‌صهیونیستی، پیاده‌سازی این استراتژی می‌باشد. نکته جالب این است که هرگاه چنین مسئله‌ای، یعنی خطرناک بودن ایران فروکش می‌کند، توجهها مجدداً به سمت اسرائیل دوخته می‌شود؛ چراکه واقعاً ابرتهدیدی که در منطقه وجود دارد، رژیم‌صهیونیستی است.

بعد از اینکه حزب‌الله در سال ۲۰۰۶م. توانست در جنگ ۳۳ روزه پیروز شود، کشورهای منطقه روابط خوب و مثبتی با جمهوری اسلامی داشتند. اما در آن زمان رژیم‌صهیونیستی متوجه شد که برای تغییر رویکرد کشورها نسبت به ایران و برای جلوگیری از پیشرفت‌های محور مقاومت، لازم است ایران به عنوان یک تهدید بزرگ مطرح شود.

دوره‌گردی نتانیاهو برای ایجاد ایران‌هراسی(Iranophobia)

سفرهای نتانیاهو به سراسر جهان، سفر او به سازمان‌ملل و نشان دادن تصویری از بمب‌ها و مطرح کردن بحث‌هایی نظر مسئله تورقوزآباد و موارد این چنینی همه در راستای معرفی ایران به عنوان یک خطر بزرگ صورت گرفت. به عبارت دیگر رژیم‌صهیونیستی می‌کوشد تا ایران را به عنوان بزرگ‌ترین دشمن کشورهای منطقه معرفی کند. درحالی که مقام معظم رهبری فرموند اگر ما بخواهیم در خصوص مسئله بحرین ورود کنیم، کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد. لذا جمهوری اسلامی به دنبال تغییر سیاست در نظام‌های منطقه است، نه تغییر نظام‌های حاکم در کشورهای منطقه. اما رژیم‌صهیونیستی فقط به دنبال تشدید ایران‌هراسی و مقاومت‌هراسی در سراسر منطقه و جهان است.

به عقیده بنده راهبرد کلان رژیم‌صهیونیستی معرفی ایران به عنوان یک خطر جدی برای تمام کشورهای منطقه است. چراکه جمهوری اسلامی تنها برای رژیم‌صهیونیستی یک تهدید جدی به شمار می‌رود و ایران تنها به دنبال نابودی اسرائیل است و با دیگر کشورهای منطقه که البته با ایران اختلاف نظر دارند مشکل خاصی ندارد. جمهوری اسلامی حتی به عراق که تجاوزی آشکار علیه کشور ما را آغاز کرده بود یورش نبرد و حتی غرامت‌های جنگی را نیز دریافت نکرد.

توهم ابهت امنیتی در رژیم صهیونیستی

در بعد سیاست‌های اسرائیل نیز می‌توان گفت رژیم‌صهیونیستی به دنبال گسترش همکاری‌های امنیتی پنهان با کشورهای منطقه است. چراکه این رژیم به عقیده خود دارای قدرت امنیتی مناسب و دارای سامانه‌ای قابل اتکا به‌نام گنبد آهنین است و لذا اسرائیل یک ابهت امنیتی برای خود قائل شده است. از آنجا که اکثر کشورهای منطقه درپی سانسور و سرکوب مخالفین خود هستند، رژیم‌صهیونیستی به نوعی همکاری امنیتی پنهان با آنان روی‌آورده است. و این مسئله موجب شده از حساسیت نظام‌های منطقه‌ نسبت به اسرائیل کاسته شود و همچنین ائتلاف‌های امنیتی نیز صورت گیرد. برای مثال رابطه و ائتلاف امنیتی میان رژیم‌صهیونیستی و عربستان برای مقابله با ایران، قطر و ترکیه تقریباً بر کسی پوشیده نیست.

به عبارت دیگر اینکه برخی از نظام‌های منطقه درصدد برخورد با مخالفان خود هستند، باعث شده اسرائیل با آنان ارتباط سیاسی و امنیتی برقرار کند و به این نظام‌ها قول مساعده و کسب امتیازهای مختلف از آمریکا را دهد. لذا شکل‌گیری این نوع همکاری بین رژیم‌صهیونیستی و برخی از نظام‌های منطقه موجب کم‌شدن حساسیت‌های مقامات برخی از کشورهای منطقه نسبت به اسرائیل شده است. و این کاهش حساسیت نیز بی‌اهمیتی نظام‌های منطقه نسبت به مهم‌ترین تهدید منطقه یعنی رژیم‌صهیونیستی و سرکوب مردم کشور خود و رقابت با سایر کشورهای منطقه‌ای را به دنبال داشته است. البته در این فاز جمهوری اسلامی بسیار موفق عمل کرده است و با استفاده از رسانه و ابزارهای دیگر تلاش کرده است تا پرده از اقدامات و جنایات رژیم‌صهیونیستی در سطوح مختلف بردارد. لذا به عقیده بنده این یک دستاورد برای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

 

خیبر: بسیار ممنون از توضیحات کامل و دقیق شما.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.