پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی نهاد| بنیاد «ارتباط گسترده‌تر»؛ حامی دگرباشان اسرائیل از آمریکای شمالی

امروزه چندین بنیاد و مؤسسه در اسرائیل و خارج از اراضی اشغالی فعالیت می‌کنند تا دگرباشان از حقوق بیش‌تری بهره‌مند شوند و نیز جمعیت آنان افزایش پیدا کند؛ یکی از این مؤسسات، «ارتباط گسترده‌تر» نام دارد که در ادامه اهداف و روند کاری آن معرفی خواهد شد.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ امروزه چندین بنیاد و مؤسسه در اسرائیل و خارج از اراضی اشغالی فعالیت می‌کنند تا دگرباشان از حقوق بیش‌تری بهره‌مند شوند و نیز جمعیت آنان افزایش پیدا کند؛ یکی از این مؤسسات، «ارتباط گسترده‌تر» نام دارد که در ادامه اهداف و روند کاری آن معرفی خواهد شد.

 

شکل‌گیری و رویکرد کلی

مؤسسه «ارتباط گسترده‌تر»[۱] موسوم به «AWB» سال ۲۰۱۰ توسط «آرتور اِسلِپیان»[۲] به قصد ایجاد ارتباط میان دگرباشان آمریکای شمالی و دگرباشان اسرائیل تأسیس شد. اگرچه این نهاد در ابتدای کار جامعه هدف خود را تنها یهودیان دگرباش قرار داده بود، اما با گذشت زمان این نهاد ظاهراً غیردولتی برنامه کاری خود را طوری تنظیم کرد تا همه دگرباشان یهودی و غیریهودی را در برگیرد و اهداف این بنیاد عملیاتی شود.

مقر این مؤسسه در آمریکای شمالی قرار دارد و سیاست‌های آن پس از طراحی و تدوین در سانفرانسیسکو و نیویورک در اراضی اشغالی و سایر شهرهای آمریکای شمالی اجرایی می‌شود.

 

اهداف کلی

«AWB» مانند سایر نهادهای آمریکایی صهیونیستی در وهله اول در تلاش برای حمایت از اسرائیل است؛ در وهله دوم این سازمان حامی پلورالیسم جنسیتی و طرفدار بها دادن به افراد با جنسیت‌های گوناگون و نامتعارف در جهان و به خصوص در اسرائیل است.

اسرائیل یکی از مهم‌ترین مراکز دگرباشان در جهان محسوب می‌شود و حقوق بسیاری را در حمایت از این جامعه وضع کرده است؛ همجنس‌گرایان اما یک مخالف جدی در اسرائیل به نام یهودیان و خاخام‌های ارتدکس دارند؛ همجنس‌گرایان همچنین اجازه ازدواج رسمی در اسرائیل را نداشته و برای عهده‌دار شدن فرزند با منع قانونی مواجه هستند؛ علاوه بر این جوانان دگرباش نیز با چالش‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مؤسسه «ارتباط گسترده‌تر» به جهت برطرف شدن همین چالش‌ها، تمرکز خود را بر روی حل مشکلات دگرباشان و انسجام هرچه بیش‌تر جامعه دگرباشان قرار داده است. هدف غایی و نهایی این بنیاد تبدیل دگرباشان به شهروندهای عادی و از بین رفتن تمام مخالفت‌های اجتماعی و قوانینی است که باعث محدودیت این افراد شده است.

 

روندکاری

بنیاد «AWB» سیاست‌ها و اهداف کلی خود برای تحقق برابری دگرباشان با سایر افراد در اسرائیل را از طریق دو روش زیر پیگیری می‌کند؛

1 - شبکه‌سازی: هرساله تعدادی از فعالان جامعه دگرباشان در آمریکای شمالی که در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و سرگرمی و حقوق تخصص دارند به اراضی اشغالی اعزام می‌شوند تا پس از حضور در جامعه اسرائیل، با فعالان یهودی و غیریهودی اراضی اشغالی درخصوص مسائل و چالش‌های دگرباشان صحبت کرده و این فعالان را به حمایت از جامعه دگرباش‌ها ترغیب کنند. همچنین این افراد با چهره‌های سیاسی، فرهنگی و هنری اسرائیل دیدار می‌کنند تا این افراد حمایت بیش‌تری از دگرباشان را به عمل آورند.

پس از اینکه سفر مأمورین «AWB» در اسرائیل به پایان می‌رسد، فعلان جامعه دگرباشی در اسرائیل به آمریکای شمالی سفر می‌کنند تا بخشی از این فعالیت‌ها در این منظقه نیز انجام گیرد؛ در حقیقت هدف از این اقدام استحکام‌بخشی به روابط آمریکا و اسرائیل به خصوص در زمینه همجنس‌گرایی و به طور کلی دگرباشی است.

2 - حمایت مالی: بنیاد «ارتباط گسترده‌تر» مبالغ بسیاری را به سازمان‌ها و جنبش‌های حامی دگرباشی در اسرائیل کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود برای افزایش حقوق و جمعیت دگرباشان در اسرائیل را با جدیّت پیگیری کنند. این سازمان در حقیقت تمرکز خود را بر روی تخصیص کمک‌های مالی به مراکز و جمعیت‌های حامی دگرباشی قرار داده است تا جنبش‌های بیش‌تری در حمایت از جامعه دگرباشان در اسرائیل تأسیس شوند و فعالیت‌های بیش‌تری را برای افزایش حقوق این افراد انجام دهند.

 

ورود به عرصه انتخابات

یکی از ویژه‌ترین برنامه‌های بنیاد «AWB» در سال جاری، حمایت از همجنس‌گرایان برای ورود به پارلمان اسرائیل بود. این سازمان در جریان انتخابات ماه آوریل ۲۰۱۹ به حمایت از نامزدهای همجنس‌گرای احزاب «آبی و سفید»[۳]، «لیکود»[۴]، «مِرِتز»[۵] و «کار»[۶] اسرائیل پرداخت و جلسات مختلفی با حضور اقشار مختلف اراضی اشغالی را برای صحبت پیرامون این انتخابات برگزار کرد تا زمینه را برای ورود همجنس‌گرایان به پارلمان رژیم صهیونیستی فراهم کند.

ورود همجنس‌گرایان به پارلمان اسرائیل از این جهت حائز اهمیت است که این نمایندگان می‌توانند قوانین مختلفی را در حمایت از دگرباش‌ها به پارلمان برده و شرایط دگرباشان در اسرائیل را بیش از پیش بهبود ببخشند. گفتنی است که پس از انتخابات سال ۲۰۱۹، ۵ همجنس‌گرای اسرائیلی وارد پارلمان این رژیم شدند.

منابع؛

https://www.americangemsociety.org/

۱-  A Wider Bridge

۲ -  Arthur Slepian

3 - Blue and White

4 - .Likud

5 -  .Meretz

6 -  .Israeli Labor Party

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.