پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| زرسالاران یهودی و پارسی؛ استعمار بریتانیا و ایران

عنوان کتاب «زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران» نهاده‌ شده است تا به روشنی گویای محتوای اثر باشد. واژه زرسالاری در همان معنایی به کار برده شده ‌است که در نوشتار سیاسی معاصر غرب از آن مفهوم «پلوتوکراسی» فهمیده می‌شود.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ در متن کتاب، درباره این پدیده و سیر بغرنج و طولانی پیدایش و تطور آن به تفصیل سخن گفته‌ شده است مخلص کلام این که بر بنیاد سخن و میراث دوران جنگ‌‌ های صلیبی در سده‌ های شانزدهم تا نوزدهم میلادی اتحادیه‌ای از خاندان‌های شریک و درگیر در غارتگری‌ های ماورا بحار در غرب و مرکز اروپا شکل گرفت. همین مجموعه بود که زمام امور کمپانی‌ هند شرقی بریتانیا را در دست داشت و در سده نوزدهم بزرگترین امپراتوری مستعمراتی تاریخ معاصر را بنیاد نهاد.

کتاب زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، پیامد تلاشی طولانی است که حاصل آن اینک در دسترس خوانندگان ارجمند قرار می‌ گیرد.

عنوان کتاب «زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران» نهاده‌ شده است تا به روشنی گویای محتوای اثر باشد. واژه زرسالاری در همان معنایی به کار برده شده ‌است که در نوشتار سیاسی معاصر غرب از آن مفهوم «پلوتوکراسی» فهمیده می‌شود. «پلوتوکراسی» از واژه یونانی «پلوتوس» به معنای «ثروت» است و منظور سروری مستقیم یا غیرمستقیم یک اقلیت ثروتمند و بهره‌مند، نخبگان زرسالار، بر تمامی جامعه است.

در این پژوهش، زرسالاری دنیای امروز را دارای ساختاری دودمانی یافته است و لذا از آن با عنوان الیگارشی زرسالار نیز یاد شده است. در کاربرد واژه الیگارشی (به معنای نخبه‌ سالاری دودمانی)، نه معادل فارسی آن، تعمد معادل‌ های فارسی گویای تمامی مختصات و ابعاد آن پدیده‌ نیست که با این مفهوم شناخته می‌ شود. بدین‌ سان، ترکیب این دو واژه معنایی را می‌ سازد که مطمح نظر نگارنده است.

در دوران تکوین پژوهش حاضر، برای نگارنده این پرسش به جد مطرح بود که نقدینگی انباشته و افسانه‌ ای کمپانی هند شرقی بریتانیا پس از انحلال رسمی آن در سال ۱۸۵۷ میلادی چه شد، کانون‌ های گردانند.

این مجتمع عظیم جهانی در نیمه دوم سده نوزدهم و سده بیستم چه سرنوشتی یافتند، و بازماندگان و وارثین آنان درجهان امروزین چه می‌ کنند؟

در جستجوی پاسخی برای این پرسش بود که نگارنده با مجموعه‌ ای از مجتمع‌ های عظیم اقتصادی آشنا شد که در دنیای امروز شبکه‌ ای گسترده و در هم تنیده را می‌ سازد. و دریافت که زمام این مجموعه همبسته و جهان شمول به طور عمده با اعقاب همان خاندان‌ هایی است که در سده نوزدهم الیگارشی مستعمراتی دنیای غرب به شمار می‌ رفتند و مستقیم یا غیر مستقیم وارث سنن و میراث غارتگری صلیبی و ماوراء بحار سده‌ های پیشین بودند.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.