پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| عوامل داخلی و خارجی تأثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی

ما به اعتراف اکثر رهبران آزادی طلب جهان مثل فیدل کاسترو تنها کشور غیر متعهد و مستقل جهان هستیم که باید قدر این انقلاب را بدانیم و به روح بنیان‌گذار انقلاب اسلامی درود بفرستیم و از رهبر انقلاب اطاعت کنیم.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده نوین در نظام بین‌المللی زمانی با نام دین به پیروزی رسید که قدرت‌های شرق و غرب منکر دین بودند. پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر نیز برای بررسی دلایل این امر با استاد محسن پاک‌آیین، سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان گفت‌وگویی داشته که در ادامه متن آن را ملاحظه می‌کنید؛

 

خیبر: استاد مقداری درباره شرایط نظام بین‌المللی در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی بفرمایید.

انقلاب اسلامی پدیده‌ای نوین در نظام بین‌الملل بود. در مقطعی که دو ابرقدرت بر جهان حاکم بودند و با دین سر مخالفت داشتند، انقلاب اسلامی با تکیه بر دین و معنویت به پیروزی رسید. در آن مقطع در شرق دنیا اتحاد جماهیر شوروی و متحدانش نظامی دین‌ستیز بودند. آنها لائیک نبودند بلکه ضد دین بودند و از بروز و ظهور ادیان الهی به‌خصوص اسلام برحذر کرده بودند و کسانی که به دنبال احیای مسائل دینی بودند را مجازات‌های سختی می‌کردند. حتی در حد نکاح یا دفن میت محدودیت ایجاد می‌کردند.  نظم ضد دینی بر اتحاد جماهیر شوروی حاکم بود.

در طرف دیگر جهان، مسیحیت دینی خنثی و به دنبال توجیه منافع بزرگ بود و سیاست‌های ضد انسانی کشورهای غربی را در دنیا توجیه می‌کرد. برای مثال در آفریقا مسئله استعمار مطرح بود. کلیسا توجیه‌گر این جریان شوم بود و کلیسا این امر را موجب عمران و آبادانی کشورها می‌‌دانست.

در این مقطع انقلاب اسلامی ایران با نام دین و اسلام ظهور کرد و توانست با قدرت مردم و تکیه بر دین و رهبری امام خمینی(ره) یکی از مستبدترین نظام‌های موجود در عالم را شکست دهد. این پدیده‌ای مهم در نظام بین‌الملل بود.

اصلی به نام ولایت فقیه این مسئله را مطرح کرد و ادعا نمود که اسلام نه فقط دینی برای امور معنوی، اخلاقی و اخروی است بلکه می‌تواند حکمرانی کند و نظام سیاسی را ایجاد  و در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مدیریت کند.

 

خیبر: چه عوامل داخلی زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی بود؟

انقلاب اسلامی علیه دو خصوصیت رژیم پهلوی ظهور کرد: استبداد داخلی و سلطه خارجی. در دوره پهلوی آزادی و مردم‌سالاری معنا نداشت. مردم بر سرنوشت خودشان حاکم نبودند. نمایندگان سنا و شورای ملی یا منتخب دربار و یا منصوب شاه بودند، برای مردم کاری نمی‌کردند و به دنبال منافع خودشان بودند. مطبوعات و رسانه‌ها آزاد نبودند، روحانیون مبارز در بند بودند و حق صحبت نداشتند. اگر سخنرانی سیاسی می‌کردند یا دستگیر و یا ممنوع المنبر می‌شدند. روحانیون برای تدریس کتاب‌هایی مثل نهج‌البلاغه مشکل داشتند. آزادی معنی نداشت و استبداد حاکم بود.

 

خیبر: مقداری درباره سلطه خارجی‌ها بفرمایید.

انگلیس، فرانسه و روسیه بر ایران سلطه داشتند. انگلیس نفت جنوب و روسیه نفت شمال را می‌برد. دیگر کشورها منابع و معادن را استخراج می‌کردند. وقتی استالین به ایران آمد، به پادشاه ایران نیم‌ساعت وقت دادند تا با او دیدار کند. بعد از 28 مرداد، آمریکا بر همه جوانب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران سلطه پیدا کرد و بهائیت را ترویج نمود و نخست‌وزیر بهایی را در کشوری اسلامی مسلط کرد.

نفت ایران را می‌بردند و پای اسرائیل را به جزایر خارک و لاوان باز کردند. رژیم صهیونیستی از این جزایر نفت بسیار ارزانی می‌گرفت. موتور جنگی رژیم صهیونیستی و رژیم آپارتاید با نفت ایران روشن می‌شد و علیه آرمان قدس اقدام می‌گشت. همچنین علیه سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی اعمال قدرت می‌شد. فردیناند امانوئل ادارلین مارکوس دیکتاتور فیلیپین برای مبارزه با مسلمانان مورو از نفت ایران استفاده می‌کرد.

 

خیبر: استاد اگر سخن پایانی و جمع بندی دارید، بفرمایید.

بحمدالله امروز انقلاب اسلامی در سایه شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی با استبداد داخلی و استعمار خارجی مبارزه کرده و ما کشوری آزاد، مردم‌سالار و متکی بر سرنوشت خودمان داریم. بیش از سی انتخابات در این نظام برگزار شده است. ما به اعتراف اکثر رهبران آزادی طلب جهان مثل فیدل کاسترو تنها کشور غیر متعهد و مستقل جهان هستیم که باید قدر این انقلاب را بدانیم و به روح بنیان‌گذار انقلاب اسلامی درود بفرستیم و از رهبر انقلاب اطاعت کنیم.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.