پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| جریان‌شناسی اشغال فلسطین(بخش دوم)

در این یادداشت شکل‌گیری جریان مقاومت اسلامی و مقابله آن با رژیم اشغالگر و حمایت‌های انقلاب و جمهوری اسلامی از بحث فلسطین مورد بررسی قرار می‌گیرند. در بخش پایانی نیز مطالبی درمورد کاهش اراده داخلی در حمایت از بحث قدس و راهکارهایی در جهت اهمیت یافتن دفاع از فلسطین در حیطه فکری نسل جدید بیان می‌شود.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ در قسمت اول این یادداشت مطالبی در خصوص روند اشغال فلسطین، کارشکنی دولت‌های عربی در مسئله قدس و ورود انقلاب اسلامی به صحنه درگیری با اسرائیل بیان شد.

در این بخش، شکل‌گیری جریان مقاومت اسلامی و مقابله آن با رژیم اشغالگر و حمایت‌های انقلاب و جمهوری اسلامی از بحث فلسطین مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در بخش پایانی نیز مطالبی درمورد کاهش اراده داخلی در حمایت از بحث قدس و راهکارهایی در جهت اهمیت یافتن دفاع از فلسطین در حیطه فکری نسل جدید بیان می‌شود.

 

شکل‌گیری جبهه‌ی ضداشغالگر

یکی از شنیع‌ترین جنایات صهیونیست‌ها علیه آوارگان فلسطین در خاک لبنان انجام گرفت. صهیونیست‌ها با هجوم به اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان بیش از ۱۵۰۰ نفر از مردم فلسطینی اعم از کودک، زن و مرد را به شهادت رساندند. این حجم از جنایت درحالی رخ داد که حتی یک فلسطینی مسلح در اردوگاه حضور نداشت تا بتواند از مردم خود دفاع کند.

اما حدوداً ۹ ماه بعد از این جریان، اولین انفجار عملیاتی علیه پایگاه اسرائیلی‌ها اتفاق افتاد و مقر تیپ ۵۳ کوهستانی ارتش رژیم اشغالگر منهدم شد. اسرائیل که تا این زمان تلفات بسیار کمی داشت، در این عملیات یک‌باره بیش از ۶۰ افسر اطلاعاتی و عملیاتی ویژه خود را از دست داد؛ تعدادی دیگری از نظامیان صهیونیست نیز زخمی شدند.

پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، منطق مبارزاتی و انقلابی حضرت امام از طریق «سید مصطفی خمینی» به روحانیونی نظیر «سیدعباس موسوی»، «ابراهیم‌الامین»، «شیخ راغب حرب» و «شیخ نعیم قاسم» که شاگردان درس سید مصطفی خمینی در نجف بودند منتقل شد و این افراد رهبری جامعه‌ی شیعی در منطقه را برعهده گرفتند. این جمعیت به شکلی آهسته جریان حزب‌الله لبنان را شکل داد. گروه‌های متفرقه که فعالیت می‌کردند نیز حول محور این جمعیت جمع شدند.

لازم به ذکر است که این جریان ضداشغالگر را اهل تسنن و مسحیت به وجود نیاوردند؛ تنها جریانی که به شکل جدی در برابر صهیونیست‌ها مقاومت کرد، افرادی نظیر «علامه سید محمد حسین فضل‌الله» و دیگر شاگردان مستقیم درس امام خمینی (ره) بودند که با رهبران انقلاب اسلامی در ایران ارتباط داشتند.

 

حمایت همه‌جانبه انقلاب اسلامی از مسئله فلسطین

حمایت انقلاب اسلامی از مسئله و مردم فلسطین تنها در بحث راهپیمایی روز قدس خلاصه نمی‌شود. انقلاب اسلامی در مقابل قراردادهای متعددی که تاکنون در حمایت از اسرائیل مطرح شده ایستادگی کرده است. انقلاب اسلامی در برابر «طرح فهد» که ولیعهد عربستان مبنی بر به رسمیت شناختن اسرائیل مطرح کرد ایستاد. قرارداد «کمپ دیوید» نیز با مخالفت جدی انقلاب و جمهوری اسلامی مواجه شد. لذا جمهوری اسلامی همواره در نقطه مقابل صهیونیسم قرار گرفته و از مخالفان اسرائیل حمایت کرده است.

ایستادگی ایران و انقلاب اسلامی در برابر اسرائیل اما وارد حوزه نظامی و جنگ نشد. زیرا اسرائیل متوجه شد جمهوری اسلامی در تصمیم و گفتار خود استوار و صادق است. جمهوری اسلامی نیز در کنار حمایت تبلیغی و ارشادی، نیروهای مسلمان اعم از شیعیان و اهل سنت را آموزش داد و لذا انتفاضه‌های فلسطینی و تشکیل گروه‌های مقاومت از این پس ظهور کردند و مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی قرار گرفتند.

 

پتانسیل بالای روحانیون و جوانان و مسلمان منطقه

کمک‌های انقلاب اسلامی به مسئله درگیری‌های لبنان و فلسطینی‌ها با اسرائیل همراهان دیگری داشته است که به روند پیروزی‌های جریان ضداسرائیل کمک شایانی کردند. استقبال بسیار خوب و صادقانه‌ای که شیعیان منطقه از نیروهای شیعی انقلاب داشتند را می‌توان یکی از بازوهای جریان انقلاب اسلامی در برابر اسرائیل توصیف کرد.

روحانیت و سادات شریفی که وارد جریان مبارزه با رژیم اشغالگر شدند نیز نقش مهمی را ایفا کردند. روحانیونی نظیر «سید عباس موسوی»، «جناب موسی صدر»، «شیخ راغب حرب» و «هادی نصرالله (فرزند سیدحسن نصرالله)» همواره پیشگام در شهادت بودند و ترسی از مبارزه با صهیونیست‌ها نداشتند.

 

لبنان و فلسطین تجلی‌گاه‌های انقلاب اسلامی

مجموعه این اتفاقات جریانی را به وجود آورد که به شکلی عمیق با روح معنوی امام خمینی (ره) پیوند خورد. فضای معنوی پیوند خورده با روح معنوی حضرت امام و انقلاب اسلامی همچنان در مناطق جنوبی لبنان وجود دارد. به عبارت دیگر جنوب لبنان که روزی محل نزاع با رژیم اشغالگر بود اکنون تجلی‌گاه انقلاب اسلامی است.

تجلی انقلاب اسلامی در فلسطین نیز مشهود و قابل ذکر است. جوانان فلسطینی که روزی در زندان‌های اسرائیل بودند امروزه منبع ترویج تشیع و انقلاب اسلامی در فلسطین هستند. متمایل شدن مردم و گروه‌های فلسطینی به تشیع و انقلاب اسلامی همه برگرفته از ترسیم خطی واقع‌بیانه، عالمانه و مخلصانه‌ای است که حضرت امام در مسیر حمایت از فلسطین اتخاذ کردند.

 

افزایش کمک‌های انقلاب و جمهوری اسلامی به گروه‌های فلسطینی

جمهوری اسلامی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی کمک‌هایی مختصر به گروه‌های فلسطین داشت. برای مثال «یاسر عرفات» و دیگر گروه‌های فلسطینی در ایران دفتر و مرکزی داشتند و فعالیت می‌کردند. همچنین در این سال‌ها ایران بنابه محدودیتی که داشت تنها به صدور اعلامیه در حوادث مربوط به فلسطین بسنده می‌کرد. اما با قدرت گرفتن انقلاب اسلامی، امروزه شاهد این هستیم که موشک‌های فجر ۵ که ساخت ایران هستند نتیجه‌ی جنگ‌های مقاومت و اسرائیل را تعیین می‌کنند.

در حقیقت شعارهایی نظیر «امروز ایران، فردا فلسطین» به روش‌های عملیاتی و استراتژیک و آموزش‌های ساخت و شلیک موشک تبدیل شدند. لذا قدرتمندترشدن و پیشرفت انقلاب اسلامی با توسعه‌ی جریان مقاومت و گروه‌های فلسطینی همراه خواهد شد.

 

کاهش اراده داخلی در حمایت از فلسطین

روندی که جمهوری اسلامی در مسئله فلسطین آغاز کرد، روند صحیحی بود اما یک واقعیت نیز وجود دارد که باید آن‌را نیز در نظر گرفت: در داخل کشور اراده کافی برای اجرای ایده انقلاب اسلامی در همه اقشار وجود ندارد. در درون کشور اقلیت خاصی از انقلابیون مسئله فلسطین را پراهمیت می‌شمارند. به عبارت دیگر بحث فلسطین تنها برای اقلیت محدودی جدی محسوب می‌شود و سایر افراد و اشخاص نگاه پراهمیتی به مسئله فلسطین ندارند.

زنده نگاه داشتن مسئله فلسطین در داخل کشور امری بسیار دشوار است. باتوجه به هجوم حجمه‌های فراوان به سوی مردم و نسل جدیدی که افکاری پراکنده دارد، ادامه توجه اذهان به مسئله فلسطین را بسیار سخت می‌کند. تمایل دفاع از مسلمانان و ایستادگی در برابر دشمن اصلی مسلمانان از جمله آرمان‌هایی هستند که با ذهنیت نسل جدید فاصله دارند. لذا جذب نسل جوان کشور به آرمان دفاع از مظلوم پروژه‌ای سخت و دشوار است.

البته که نقش جوانان و نسل جدید در خاتمه یافتن قائله داعش و دفاع کردن از حرم اهل بیت (ع) بی‌بدیل و غیرقابل انکار است؛ اما اسرائیل نسبت به تکفیری‌ها از حمایت خاص‌تر و ویژه‌تری برخوردار است و مقابله با آن نیروهای مؤمن و آماده‌ی بیشتری را نیاز دارد

 

نیازمندی جریان مقاومت به گسترش و تقویت

جامعه‌ی ۱۱ میلیونی اسرائیل سراسر مسلح و در دفاع از موجودیت اسرائیل مصمم است. اما در درون کشور کتاب‌های زیادی در رابطه با صهیونیسم و خطر اسرائیل نگاشته نشده و نسل جوان با مسئله فلسطین و موجودیت اسرائیل آشنایی کامل ندارند.

متأسفانه اراده داخلی برای حمایت از مسئله فلسطین کمرنگ شده است و جدیت خاصی در پیگیری مسئله قدس و تحقق این آرمان مهم حضرت امام و انقلاب اسلامی به چشم نمی‌خورد. این عدم جدیت در همه سطوح جامعه جریان دارد و محدود به حوزه خاصی نمی‌شود.

وضعیت به شکلی است که چنانچه اسرائیل تحرکات ضدایرانی نداشته باشد، مسئله فلسطین و موجودیت اسرائیل دچار نزول اهمیت هرچه بیشتر در داخل کشور می شود. اگرچه گروه‌ها و مؤسسه‌های مطالعاتی و نیروهایی نظیر نیروی قدس در تکاپوی مسئله فلسطین هستند اما به طور کلی اهمیت بحث قدس کاهش یافته است.

کاهش اهمیت مسئله موجودیت اسرائیل خطری جدی است و باید تلاش کرد تا این خطر برای آحاد جامعه به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود. باید به این نکته توجه کرد که جامعه‌ای چند صد هزار نفری نمی‌تواند در برابر ۱۱ میلیون صهیونیست مصمم و ده‌ها میلیون عرب و غربی مدافع اسرائیل ایستادگی کند.

به همه این مشکلات باید پراکندگی گروه‌های فلسطین، ثمره‌ی مبارزاتی نه چندان بالای فلسطینی‌ها و کمبود جمعیت جنبش‌های شیعی در لبنان را اضافه کرد. لذا افزایش نیروی انسانی جبهه‌ی مقاومت و اتحاد حاضرین در این جریان امری بسیار لازم و ضروری است.

ادامه دارد...

نویسنده: دکتر یعقوب توکلی

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.