پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| «پست صهیونیسم» در برابر «صهیونیسم»

نتیجه‌ای که می‌توان گرفت آن است که ضد صهیونیسم بودن این جریان در درون این رژیم و حتی در نظر پیشگامان یهودی این عرصه به معنی ضد اسرائیل بودن نیست. چیزی که حتی در مستند «متولد اورشلیم» در مصاحبه با یهودیان کاملاً نمود داشت.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ با توجه به گرایش‌های مختلف این جریان و اختلاف‌های موجود در آن، خواص نسبت به آن نظرات مختلف و گاه متناقضی دارند. برخی جریان پست صهیونیسم را با توجه به اشکالات و نقدهایی که صهیونیسم دارد با مقوله «ضد صهیونیسم» برابر می‌دانند.

به عنوان نمونه «لیمور لیوانت» نماینده سابق کنست و وزیر پشین وزارت ارتباطات اسرائیل در این باره می‌گوید: «پست صهیونیسم را با توجه به تأثیراتی که دارد می‌توان ضد صهیونیسم نامید. پست صهیونیست‌ها مدعی هستند که با ایده دولت اسرائیل مخالف نیستند اما تأکید دارند که این دولت باید به وظایف خود به طور کامل عمل کند. آن‌ها ایده دولت یهود را ایده‌ای ذاتاً نژاد پرستانه می‌دانند. و تلویحاً تأکید دارند که اسرائیل باید به این وضعیت که یک دولت یهودی باشد در تمام جنبه‌ها، پایان دهد.»

اما حقیقت امر این است که پسا صهیونیسم زاده پذیرش مفاهیم اجتماعی پایه‌ای مورد نظر لیبرال- دمکراسی است. پاسخی به تحولات و مسائل جدید جامعه اسرائیل. به عبارتی ظهور پست صهیونیسم با همه مخالفان داخلی و خارجی خود در امتداد پروژه صهیونیسم حرکت می‌کند. چیزی که حتی در سخنان بزرگان و سردمداران این جریان نیز ظهور و بروز دارد.

«بنی موریس» از منتقدان سرسخت تاریخ نویسی سنتی صهیونیستی است. با این حال او در کتاب خود در زمینه سیاست اعراب، همان مشی مورخان صهیونیست را دنبال کرده و معتقد است اسرائیل می‌توانست با تلفات کمتری مشروعیت خود را تضمین کند.(1)

یا «آوی شلایم» در کتاب «دیوار آهنین» خود می‌نویسد: «منافع متضاد سیاسی اعراب و اسرائیل تنها در صورتی به نفع اهداف صهیونیسم سوق داده می‌شود که یهودیان یک ارتش نیرومند پدید آورند. تنها یک ارتش نیرومند یهودی می‌تواند اعراب را وادار به رها کردن اهداف ملی خود کند و حقوق سیاسی یهودیان در فلسطین را به رسمیت بشناساند. در واقع علت عدم صلح با اعراب، عدم تشکیل دیوار آهنین و تثبیت قدرت منطقه‌ای اسرائیل است.» به طور مثال صلح با مصر بعد از جنگ و شکست طرف مصری رخ داد.

در حقیقت تفاوت آنان با ضد صهیونیست‌ها این است که آن‌ها با اصل تشکیل دولت مخالف نیستند بلکه با ماهیت دولت، چگونگی اداره آن و نوع اهداف آن مخالف هستند. برخلاف ضد صهیونیست‌ها که با اصل تشکیل دولت مخالفند چه برسد با اهداف و عملکرد آن.

 

نتیجه‌گیری

نتیجه‌ای که می‌توان گرفت آن است که ضد صهیونیسم بودن این جریان در درون این رژیم و حتی در نظر پیشگامان یهودی این عرصه به معنی ضد اسرائیل بودن نیست. چیزی که حتی در مستند «متولد اورشلیم» در مصاحبه با یهودیان کاملاً نمود داشت.

در هر صورت ترویج این تفکر و نقدهای این جنبش می‌تواند جریان مقاومت را در نابودی هر چه سریعتر رژیم‌صهیونیستی کمک کند. چرا که این جریان را یهودیان درون اسرائیلی رهبری می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا جامعه یهودی درون این رژیم دچار بی‌هویتی و اضمحلال شده و فتح آن برای مردم فلسطین و بازگشت به وطن و خانه خویش آسان‌تر شود.

به قول «چارلز کراتامر» نویسنده و تحلیلگر نئومحافظه کار آمریکایی: «پست صهیونیسم خود را وقف تغییر دولت دژ مانندی نموده که صهیونیسم ایجاد کرده است. تغییر این دولت هدف با ارزشی است اما تنها در صورتی که خطر نابودی از بین رفته باشد. در شرایطی که خطر نابودی وجود دارد، پیگیری این هدف خودکشی است. اسرائیل ملت تازه تأسیسی نیست اما ملت کوچکی است که می‌توان آن را محو کرد. احتمال محو آن در شرایطی که صدای ضد صهیونیست‌ها بلند است، با پیشنهادهای پست صهیونیست‌ها که تحت عنوان مسائل انسانی و پیشرفت مطرح می‌شود، بیشتر است.»(2)

انتهای پیام/

پی‌نوشت:

۱ فصلنامه مطالعات خاورمیانه، انهدام پست صهیونیسم، یوسفی، ماریا، پاییز ۱۳۸۴،ضمیمه، ص ۳۱-۲۵٫

۲- فصلنامه سیاست، پست صهیونیسم و تاثیر ان بر آینده اسرائیل ، قاسمی حاکم، زمستان ۸۸، شماره ۱۲، ص ۱۷۰-۱۴۷٫

منابع قابل استفاده:

۳مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، فرایندهای سیاسی-اجتماعی و ظهورگفتمان پست صهیوسنم در اسرائیل، احمدی، حمید، بهار ۱۳۸۵، شماره ۷۱، ص ۲۸-۱٫

۴ فصلنامه مطالعات فلسطین، اندیشه پسا صهیوینسم: ابهامی از یک گذار یا یک گسست، ملک معتمدی، حمیدرضا، پاییز ۷۸، شماره ۱، ص ۲۳-۸٫

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.