پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

تحلیل| تشیع در سرزمین‌های اشغالی

شوق شیعه‌گری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سطح جهانی فزونی یافته و سرزمین فلسطین نیز از آن بی بهره نبوده است و روز به روز هم دامنه آن گسترده تر می شود.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ بیشتر مردم فلسطین، پیرو مذهب شافعی هستند و خود شافعی رهبر این فرقه، متولد «غزه» بوده است. در میان فرقه‌های چهارگانه اهل سنت، نزدیکترین مذهب به تشیع از نظر علاقه و احترام به اهل بیت (ع)، شافعیان هستند و در میان رهبران مذاهب اسلامی، امام شافعی بیش از دیگران ارادت خود را نسبت به خاندان اهل بیت(ع) به ویژه امام علی(ع) و امام حسین(ع) ابراز داشته است.

علاقه به تشیع در میان فلسطینیان

شوق شیعه‌گری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سطح جهانی فزونی یافته و سرزمین فلسطین نیز از آن بی بهره نبوده است و روز به روز هم دامنه آن گسترده‌تر می‌شود. به گونه‌ای که «یوسف قرضاوی» (عالم معروف سنی) در نشست تقریب بین مذاهب که در دوحه برگزار شد، صریحا از شیعیان در این خصوص انتقاد کرد. وی در سخنانش خواستار توقف تلاش‌های شیعیان برای ترویج مذهب تشیع در کشورها و سرزمین‌های سنی‌نشین شد، قرضاوی رواج تشیع در میان مردم فلسطین را فتنه نامید و گفت: «رنج دیدگان فلسطینی در تنگنا قرار گرفته‌اند. آنان نمی‌دانند با صهیونیسم بجنگند با جلوی این فتنه را بگیرند.»

نقش انقلاب اسلامی در گسترش تشیع و نهضت‌های اسلامی

شیعیانی که در فلسطین مستقر بودند در طول سال‌های فترت ارتباط خود را با لبنان به عنوان یکی از مراکز مهم شیعی حفظ کردند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این ارتباط بیشتر شد. «جهاد اسلامی، به عنوان یکی از مهمترین جنبش‌های فلسطینی، پیوند مستحکمی را با حزب‌الله و ایران برقرار کرد و به همین واسطه نقش مهمی را در گسترش شیعه در این کشور داشت.

شهید افتحی شقاقی، دبیر کل پیشین این جنبش و حامی جدی انقلاب اسلامی بارها اعلام کرد که از دهه هفتاد بود که با اسلام انقلابی از طریق آثار امام خمینی (ره) و آیت‌الله محمدباقر صدر آشنا شدیم، علاوه بر جهاد اسلامی جنبش‌های ملی و دینی دیگری در فلسطین شکل گرفت که بیشتر کارکرد فرهنگی و اجتماعی داشت، تشکلی با عنوان «اتحاد الشباب الاسلامی» در «بیت اللحم» پا گرفت که جمعتی خیریه با رویکردی تبلیغی بود. این گروه اقدام به تأسیس درمانگاه و مدرسه و برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن کرد که نقش مهمی در گسترش تشیع داشت مرکز شیعی دیگری در «بیت اللحم» توسط محمد الشحاده، اداره می‌شود، که به سهم خود در گسترش شیعه نقش داشته است. یکی دیگر از مؤسسات پر کار در این زمینه «جمعیت الجعفریه» است که در حوالی «دبوریق» تأسیس شده و فعالیت‌های گسترده‌ای دارد.

شیعیان فلسطین و رژیم صهیونیستی

شماری از گروه‌های شیعی مذهب در اسرائیل فعال هستند، که به شکل طبیعی در حال رشد و با نهادها و گروه‌های ارتباط برقرار کرده‌اند این گروه‌ها از نظر رژیم صهیونیستی بسیار خطرناک‌اند. مرکز کل آمار در قدس اشغالی در گزارش سالانه خود که در سال ۲۰۰۸م. منتشر شد، شیعیان رسمی در اسرائیل را نزدیک به ۶۰۰ نفر اعلام کرد، اما این عدد را قابل اطمینان ندانست.

دقیق نبودن این آمار از این روست که شیعیانی در اسرائیل وجود دارند که به مذهب تشیع گرویده‌اند، به صورت سری مراسم دینی خود را برگزار و به گونه‌ای عمل می‌کنند که، شناسایی آنان برای اسرائیلی‌ها مشکل باشد. سایت کانال هفت یمن در صفحه‌ای که توسط عرب‌های ساکن اسرائیل اداره می‌شود. با استناد به منابع امنیتی مطلع، شمار شیعیان اسرائیل را ۱۰ برابر تعداد اعلام شده توسط مرکز آمار اسرائیلی، یعنی نزدیک به ۶۰۰۰ نفر اعلام نمود، که این رقم با گرایش صدها نفر از اعراب اسرائیل به تشیع به ۱۰ هزار نفر هم می‌رسد، قدرت حاکم در اسرائیل، هر چند به هر گروهی اجازه برگزاری آزاد مراسم مذهبی را می‌دهد، اما به هیچ وجه استفاده از این آزادی برای زیان رساندن و به خطر انداختن امنیت تل آویو را نمی‌پذیرد. شیعیان به صورت دسته جمعی و بر اساس برنامه‌های خود، فعالیت‌های خیریه انجام می‌دهند که معمولا به صورت فردی، انجام می‌شود.

منبع: سید ابوالحسن نواب، درسنامه جغرافیای تشیع (تشیع در جهان معاصر)

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.