پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| دلایل حمایت آمریکا از اسرائیل(بخش نخست)

اسرائیل اغلب به عنوان یک کشور ضعیف و تحت محاصره تصویر می‌شود. این تصویر به دقت توسط رهبران اسرائیل و نویسندگان طرفدار اسرائیل ترسیم شده است؛ اما تصویر مخالف به حقیقت نزدیک‌تر است.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ چرا آمریکا بهترین دوست رژیم صهیونیستی در جهان است؟ چرا به نظر می‌رسد که در رابطه مسئله رژیم صهیونیستی تنها یک حزب در آمریکا وجود دارد؟ چرا در این زمینه، اینکه کدام حزب کاخ سفید یا کنگره را در اختیار دارد، اهمیتی ندارد؟ و بالاخره اینکه دلیل حمایت‌های گسترده ایالات متحده آمریکا از اسرائیل چیست؟

بسیاری از صاحب‌نظران در سراسر جهان پاسخ به پرسش‌های مذکور را در قدرت و نفوذ لابی صهیونیست در آمریکا جست‌وجو می‌کنند. از دید آن‌ها به دلیل وجود یهودیان و سیاستمداران صهیونیست، صهیونیست‌های مسیحی و سازمان‌های ذی‌نفوذ وابسته به آن‌ها، پول یهودیان و رسانه‌های تحت اداره و مالکیت آن‌ها است که ایالات متحده و رهبران آن حامی سرسخت رژیم صهیونیستی می‌باشند.

به طور کلی طرفداران ایده حمایت گسترده آمریکا از اسرائیل به ویژه لابی صهیونیست دلایلی را برای چرایی این حمایت‌ها مطرح می‌کنند. در شماره‌های پیشین این پرونده ویژه به پیشینه ورود یهودیان به آمریکا و حمایت‌های اقتصادی و نظامی ایالات متحده آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره شد. در ادامه به دو مورد از دلایل ظاهری حمایت‌های ویژه آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره خواهد شد.

الف) حمایت از ضعیف در برابر دشمنان قدرتمند

اسرائیل اغلب به عنوان یک کشور ضعیف و تحت محاصره تصویر می‌شود. این تصویر به دقت توسط رهبران اسرائیل و نویسندگان طرفدار اسرائیل ترسیم شده است؛ اما تصویر مخالف به حقیقت نزدیک‌تر است.

بر خلاف اعتقاد عمومی، صهیونیست‌ها دارای نیروی نظامی به مراتب بزرگ‌تر، تجهیزات پیشرفته‌تر و رهبری بهتری نسبت به اعراب و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه هستند. به همین دلیل بود که نیروی دفاعی اسرائیل به آسانی و با سرعت در سال ۱۹۵۶م. بر مصر و در سال ۱۹۶۹م. بر مصر، سوریه و اردن پیروز شد.

باید توجه داشت که اسرائیل تنها رژیم منطقه است که جنگ‌‌افزارهای هسته‌ای در اختیار دارد. اگر قرار بر حمایت از ضعیف بود ایالات متحده باید از مخالفان اسرائیل حمایت می‌کرد.

ب) کمک به یک نظام دموکراتیک

حامیان آمریکایی اسرائیل کار خود را اغلب با این ادعا توجیه می‌کنند که: اسرائیل یک دموکراسی دوست ما است که به‌وسیله دشمنانش که حکومت‌های دیکتاتورمنش هستند محاصره شده است. این منطق اگر مقدماتش صحیح باشد، می‌تواند تا حدودی درست باشد. اما با توجه به سطح فعلی حمایت آمریکا از اسرائیل چندان متقاعدکننده نیست. جدا از همه این‌ها حکومت‌های دموکراتیک متعددی در اطراف جهان وجود دارند اما هیچ کدام از آن‌ها چنین حجم گسترده‌ای از کمک‌ها را که اسرائیل دریافت می‌کند، دریافت نمی‌کنند.

ایالات متحده در گذشته نزدیک حکومت‌های دموکراتیک متعددی را سرنگون کرده است و از دیکتاتورهای زیادی حمایت به عمل آورده است. در این زمینه می‌توان به کودتای انجام شده بر علیه حکومت قانونی مصدق در ایران و حکومت «سالوادور آلنده» در شیلی اشاره کرد که در راستای تأمین بهتر منافع ملی آمریکا صورت پذیرفته است.

مسئله دیگر این است که منطق کمک به گسترش دموکراسی باتوجه به دموکراسی موجود در رژیم صهیونیستی هم دارای نقاط ضعف زیادی است. آمریکا دارای یک حکومت لیبرال دموکرات است که در آن مردم از هر نژاد، رنگ، مذهب و قومیتی که باشند این امکان قانونی را دارند که از حقوق برابر بهره‌مند شوند. البته در عرصه عمل شرایط متفاوت است.

در مقابل اسرائیل یک رژیم کاملاً یهودی شناخته می‌شود که بهره‌مندی از حقوق شهروندی در آن بر اساس یک‌سری از ارتباطات خونی بنیان‌گذاری شده است. با توجه به برداشت خاص در زمینه حقوق شهروندی جای تعجب نمی‌ماند که در سرزمین‌های اشغالی قبل از سال ۱۹۴۹ میلادی ۱.۳ میلیون نفر عرب وجود دارند که رژیم صهیونیستی با آن‌ها مثل شهروند درجه دوم رفتار می‌کند. این‌گونه برخورد ممکن است با بنیان‌های تبعیض‌آمیز صهیونیستی قابل توجیه باشد، ولی حتی با اصول دموکراسی آمریکایی هم در تعارض شدید است.

شرایط داخلی جامعه اسرائیل نیز در حال حاضر تا حدود زیادی متأثر از این نگرش است. به نحوی که این رژیم حداقل حقوق فلسطینی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد و پس از مذاکرات صلح اجازه تشکیل حکومت مستقل را به آن‌ها نمی‌دهد. اسرائیل کنترل زندگی حدود ۴ میلیون نفر فلسطینی ساکن در سرزمین‌های اشغالی را در دست دارد و با آن‌ها به بدترین شکل ممکن برخورد می‌کند و آن‌ها را زیر فشار قرار می‌دهد.

رژیم اسرائیل به ظاهر دموکراتیک نامیده می‌شود ولی میلیون‌ها فلسطینی که تحت سلطه این رژیم زندگی می‌کنند به کلی نادیده گرفته می‌شوند و تمام حقوق سیاسی و مدنی‌شان نقض و زیر پا گذاشته می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.