پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| هولوکاست، عامل هویت‌بخش یهودیان

تجربه و ساخت هویت یهودیان در اروپا، آمریکا و اسرائیل با بررسی رمان‌ها و فیلم‌های مختلف در این کتاب بررسی شده است. آثار فرهنگی و هنری مانند فیلم و کتاب چگونه از هولوکاست به عنوان ابزاری برای هویت‌بخشی به یهود و مقدمه‌چینی برای تشکیل اسرائیل استفاده کرده است.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ هولوکاست در جامعه یهودی تاثیرات زیادی داشته است.[1] روح و سایه هولوکاست همیشه در اسرائیل حضور دارد. ایلان پاپه مورخ رُک و راست و رادیکال اسرائیلی که مدرس ارشد علوم سیاسی در دانشگاه حیفا است در کتاب «ایده اسرائیل: تاریخی از قدرت و دانش»[2]، نقش مستمر ایدئولوژی صهیونیسم را بررسی می‌کند. این کتاب روشی را که صهیونیسم بیرون از حکومت و فضای نظامی در عرصه‌های آموزشی، رسانه‌ای و سینمایی کشور عمل می‌کند را به همراه استفاده‌های به عمل آمده از هولوکاست در حمایت از ساختار ایدئولوژیک حکومت را مورد توجه قرار می‌دهد.

فیلم‌ها و کتاب‌های زیادی با محوریت هولوکاست تهیه شده است تا هویت یهودیان را شکل دهد. تلاش برای ایجاد یک هویت جمعی ملی، جامعه اسرائیلی را از زمان تأسیس دولت اسرائیل نگران کرده است. یوسفا لوشیتسکی در کتاب «سیاست هویت در صفحه اسرائیل»[3] به بررسی این موضوع می‌پردازد که فیلم‌های مهم اسرائیلی دهه 1980 و 1990 با بازتاب، طرح‌ریزی و ساخت مباحث پیرامون هویت ملی اسرائیل، نقش مهمی در روند شکل‌گیری هویت داشته‌اند. تمرکز او بر هولوکاست و مسئله فلسطین به عنوان موضوعات اساسی بنیادی مبارزه بر سر هویت اسرائیلی است.

فیلم‌هایی که او در مورد آن‌ها بحث می‌کند، سؤالات اساسی در مورد هویت بازماندگان هولوکاست یهودی و فرزندان آن‌ها (نسل دوم)، مهاجران یهودی از کشورهای مسلمان و فلسطینی‌ها را مطرح می‌کند. با درک اینکه قربانی بودن، تمام هویت‌های نمایش داده شده در فیلم‌های مورد بحث را نشان می‌دهد، لوشیتسکی با هر گروه هویتی به عنوان یک موجود جداگانه و منسجم رفتار نمی‌کند، بلکه بیشتر سعی می‌کند به توافق، تعامل و درگیری بین آن‌ها بپردازد.

 

هولوکاست، عامل هویت‌بخش

بهره‌گیری از هولوکاست به عنوان عامل هویت‌بخش یهودیان قبل از تشکیل رژیم اشغالگر قدس آغاز شد و به عنوان زمینه مهم تاریخی و هویتی به کار گرفته شد. کتاب «بازسازی هویت یهودیان در ادبیات و فرهنگ قبل و بعد از هولوکاست (مطالعات ورشو در تاریخ و حافظه یهودیان)»[4] قصد دارد موضوع هویت یهودی را در متن منشأ اروپایی پیش از هولوکاست و تنظیمات آمریکایی و اسرائیلی پس از هولوکاست روشن کند.

تجربه و ساخت هویت یهودیان در اروپا، آمریکا و اسرائیل با بررسی رمان‌ها و فیلم‌های مختلف در این کتاب بررسی شده است. در واقع این کتاب نشان می‌دهد آثار فرهنگی و هنری مانند فیلم و کتاب چگونه از هولوکاست به عنوان ابزاری برای هویت‌بخشی به یهود و مقدمه‌چینی برای تشکیل اسرائیل استفاده کرده است.

انتهای پیام/

نویسنده: محسن محمدی

1 - برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «تغییرات عمده در میان یهودیان در پی هولوکاست» مراجعه کنید:

Major Changes Within The Jewish People In The Wake Of The Holocaust,

 Yisrael Gutman, Jerusalem: Yad Vashem, 1996.

2-]. The Idea of Israel: A History of Power and Knowledge, Ilan Pappe, Verso, 2014.

3-]. Identity Politics on the Israeli Screen, Yosefa Loshitzky, University of Texas Press, 2002.

4-]. Reconstructing Jewish Identity in Pre- and Post-Holocaust Literature and Culture (Warsaw Studies in Jewish History and Memory), Lucyna Aleksandrowicz-Pedich, Malgorzata Pakier, Peter Lang GmbH, Internationaler Verlag der Wissenschaften, 2012.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.