پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| چالش‌های فراروی دموکراسی واقعی در فلسطین

اسرائیل خود را به عنوان یک کشور از قوم یهود، از سراسر جهان تعریف می‌‌‌کند نه به عنوان کشوری برای همه شهروندان خود. نور ماسالا در کتاب «سرزمینی بدون مردم: اسرائیل، نقل و انتقالات و فلسطینیان ۱۹۴۹-۹۶» این رویه غالب در صهیونیسم را  بر اساس مطالب و نشریات اسرائیلی بررسی کرده است.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ در این یادداشت بنا داریم چالش‌‌‌های فراروی دموکراسی واقعی و فراگیر در فلسطین را مرور کنیم. این چالش‌‌‌ها ناظر به نابسامانی‌‌‌های گسترده داخلی رژیم اشغالگر قدس است.

رژیم‌صهیونیستی از ابتدای تشکیل با معضلات و چالش‌‌‌هایی مانند ادغام یهودیان خاورمیانه در جامعه اسرائیل، اقلیت عرب در اسرائیل، معضل یهودیان حریدی، دموکراسی اسرائیل در دوران گذار و مشروعیت‌های در حال تغییر حکومت مواجه بوده است.(1) که هر کدام مانعی در راستای همگرایی ملی و ایجاد دموکراسی فراگیر به معنای مشارکت همه گروه‌‌‌های سیاسی و اجتماعی در روابط قدرت است.

 

صهیونیسم

مبنای فلسفی و فکری شکل‌‌‌گیری اسرائیل، صهیونیسم است که رویه و روحیه انحصارطلبی و ظلم و ستم را در بین یهودیان ایجاد کرده است.

صهیونیسم تضاد وحشتناکی ایجاد می‌‌‌کند که روح و وجدان مردم یهود را از بین می‌‌‌برد. مشکل این است که شما نمی‌‌‌توانید یک کشور دموکراتیک فقط برای یک نفر داشته باشید در حالی که دیگران را از آن محروم می‌‌‌کنید. مفهوم دموکراسی از آرمان‌‌‌های جهانی مبتنی بر حقوق جهانی بشر است و نمی‌‌‌تواند در جایی که نابرابری سیستماتیک وجود داشته باشد وجود داشته باشد. صهیونیسم دیگران را کنار می‌‌‌گذارد و با یک انحصارطلبی ظلم خود به دیگران را توجیه می‌‌‌کند.

جول کوئل که قبلاً روانپزشک بوده و هم اکنون استاد جامعه‌‌‌شناسی است، در کتاب «غلبه بر صهیونیسم: ایجاد یک کشور واحد دموکراتیک در اسرائیل/فلسطین [۲]»، بینش بی‌‌‌نظیری از روان صهیونیستی و نقش آن در اسرائیل معاصر به دست می‌‌‌آورد. صهیونیسم یک ایدئولوژی ارتجاعی است که جهانیان را رد می‌‌‌کند و استثنای اسرائیل را با استناد به قبیله بدوی، مشروعیت می‌‌‌بخشد. او نشان می‌‌‌دهد چگونه جنبش صهیونیستی از هولوکاست برای تحقق اهداف خود سوءاستفاده کرده است. به اعتقاد او وجدان بسیاری از شهروندان یهودی در اسرائیل و سراسر جهان از خشونت و ابعاد غیرانسانی به کار رفته در راستای چشم‌‌ انداز صهیونیستی خسته شده‌‌‌اند. اسرائیل، با پیگیری بی امان از چشم‌‌ انداز صهیونیستی، به یک کشور آپارتاید واقعاً غیرقانونی تبدیل شده است.

نویسنده پیش‌‌‌بینی می‌‌‌کند صهیونیسم تا زمانی که بر اعمال حاکمان اسرائیلی مسلط شود، همچنان به چرخه خشونت و نفرت ادامه خواهد داد تا در نهایت به ضرر اسرائیل و قربانیان بی‌‌‌شمارش باشد.

به طور واضح او ادعا می‌‌‌کند اسرائیل هیچ‌‌گونه حق وجود را به شکل فعلی خود ندارد، اما باید آن را به عنوان یک دولت مساوات که بشریت مشترک همه شهروندان خود را به رسمیت می‌‌‌شناسد، مجدداً بازسازی شود.

این کتاب بهترین بررسی از صهیونیسم، ریشه و نتایج آن است و نشان می‌‌‌دهد چرا یکی از مخرب‌‌ترین ایدئولوژی‌‌‌های امروز برای یهودیان، فلسطینی‌‌‌ها و سایر نقاط جهان است.

ویژگی ممتاز کتاب این است که جنبه‌‌‌های روانی، جامعه‌‌‌شناختی، مذهبی، اقتصادی و ژئوپلیتیکی صهیونیسم را بررسی می‌‌‌کند. وی همچنین به وضعیت اسرائیل و چگونگی همگرایی و پشتیبانی صهیونیسم در تعامل با همه نهادهای دولت و جامعه سخن می‌‌‌گوید که پناهگاهی برای تعصبات مذهبی یهود، ستیزه‌‌‌جویی، خشونت و نژاد پرستی ایجاد کرده است.

مشروعیت پروژه صهیونیسم برای تاسیس یک میهن یهودی در فلسطین، از زمان آغاز به کار خود زیر سوال بوده است. در سال‌های اخیر، فریادهایی که مشروعیت حکومت اسرائیل را به چالش می‌کشند، حتی بیشتر شده است.

امروز، دو استدلال آکادمیک مورد احترام برای بی‌عدالتی صهیونیسم موجود است. یک ادعا این است که خود بازگشت یهود به فلسطین ناعادلانه است. استدلال دوم این است که صهیونیسم یک ناسیونالیسم انحصارطلب است که بر خلاف دیدگاه‌های فعلی درباره ملیت چندفرهنگی است. درحالیکه بسیاری ادعا می‌کنند که صهیونیسم در اصل یک فلسفه سیاسی ناعادلانه است، ولی برخی معتقدند صهیونیسم، علیرغم نواقص ظاهری آن، می‌توانست در اصل عادلانه باشد. نواقص آن از وضعیت کنونی سرچشمه می‌گیرد. در نگاه نویسنده، عدالت صهیونیسم و عدالت اسرائیل پروژه‌هایی نیازمند تعمیر هستند.(3)

 

میلیاردرها و ژنرال‌‌ها و سیاستمداران حاکم اسرائیل

جان اسپریتزلر در کتاب «طبقه حاکم ظاهر شده اسرائیلی: آنها به یهودیان معمولی و فلسطینی‌‌ها ستم می‌-کنند» [۴] نشان می‌‌‌دهد میلیاردرها و ژنرال‌‌ها و سیاستمداران حاکم اسرائیل و رهبران پیشین جنبش برای ایجاد کشور یهودی در فلسطین، از هولوکاست و تحقیر یهودیان عادی سوء استفاده کردند. طبقه حاکم اسرائیل به یهودیان عادی در اسرائیل ظلم می‌‌‌کند.

این کتاب نشان می‌‌‌دهد بیشتر مردم عادی در فلسطین (از جمله بخشی که اسرائیل نامیده می‌‌‌شود) بر خلاف آنچه طبقه حاکم اعلام می‌‌‌کنند در معرض تبعیض بین یهودی و غیریهودی هستند. آنها می‌‌‌خواهند جامعه مبتنی بر برابری و کمک‌‌‌های متقابل باشد، نه تسلط نخبگان ممتاز و قدرتمند که مردم را تحت کنترل خود در می‌‌‌آورند و آنها را در مقابل یکدیگر در امتداد خطوط مذهبی یا قومی کنترل می‌‌‌کنند. این کتاب که طبقه حاکم اسرائیل را بررسی می‌‌‌کند، حاوی اطلاعات مهم و قابل تأیید و استدلال‌‌‌های بسیار منطقی و انسانی است.

از همان ابتدا، انتقال (اخراج) بخشی جدایی‌‌‌ناپذیر از صهیونیسم بود. هدف این بود که افرادی که در فلسطین زندگی می‌‌‌کردند را از سرزمینی که صهیونیست‌‌‌ها به دنبال آن بودند، پاکسازی کنند.

آنها می‌‌خواستند با غیرقابل تحمل کردن زندگی برای فلسطینی‌‌‌ها، آنها به مهاجرت بپردازند. بهانه این بود که این می‌‌‌تواند یک انتقال داوطلبانه فلسطینی‌‌‌ها به کشورهای دیگر باشد.

اسرائیل خود را به عنوان یک کشور از قوم یهود، از سراسر جهان تعریف می‌‌‌کند نه به عنوان کشوری برای همه شهروندان خود. نور ماسالا در کتاب «سرزمینی بدون مردم: اسرائیل، نقل و انتقالات و فلسطینیان ۱۹۴۹-۹۶» [۵] این رویه غالب در صهیونیسم را  بر اساس مطالب و نشریات اسرائیلی بررسی کرده است.

انتهای پیام/

پی‌نوشت:

1 - برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «اسرائیل: حکومت و جامعه: از ۱۹۴۸ تا ۱۹۸۸»  مراجعه کنید:

Israel: State and Society: 1948-1988, Peter Y. Medding (Editor), Oxford University Press, 1989.

۲-]. Overcoming Zionism: Creating a Single Democratic State in Israel/Palestine, Joel Kovel, Pluto Press, 2007.

3 - برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «یک صهیونیسم عادل: درباره اخلاق حکومت یهودی» مراجعه کنید:

A Just Zionism: On the Morality of the Jewish State, Chaim Gans, Oxford University Press, 2008.

۴-]. The Israeli Ruling Class Exposed: It Oppresses Ordinary Jews As Well As Palestinians,  John Spritzler, Independently published, 2017.

۵]. A Land without a People: Israel, Transfer and the Palestinians, 1949-96, Nur Masalha, Faber & Faber, 1997.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.