پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

تحلیل| سلطه استعمار بریتانیا در هند

مهاراته‌ها یک قوم یا قبیله خاص نیستند و به یک گروه نژادی متمایز تعلق ندارند. این عنوان به هندوهای ساکن منطقه فوق اطلاق می‌شود که، مانند همسایگان گجراتی زبانشان، ‌به زبان خاص خود تکلم می‌کنند که مهاراته‌‌ای نام دارد.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ در دوران سلطنت اورنگ زیب ششمین امپراتور گورکانی هند، شاهد شورش‌هایی بی‌سابقه در مناطق غربی و جنوبی هند هستیم که زمینه‌های فروپاشی شبه‌قاره هند و سرانجام سلطه استعمار بریتانیا را در دهه‌های بعد فراهم ساخت.

تقارن و نقش این شورش‌ها در توسعه‌طلبی استعماری غرب وارسی آن را ضروری می‌سازد؛ و تنها در این کاوش است که انحلال دولت‌های کوچک و مستقل جنوب شبه‌قاره هند به وسیله اورنگ زیب مفهوم می‌شود.

تاریخ‌نگاری آکسفورد و کمبریج این اقدام اورنگ زیب را کشورگشایی امپریالیستی می‌خواند و از نیروهای نظامی دولت مرکزی هند با عنوان امپریالیست‌ها نام می‌برد؛ و بدین‌سان، با ایجاد هم‌سانی میان دو گونه از امپریالیسم، امپریالیسم اروپایی-انگلیسی و امپریالیسم اسلامی، استقرار حاکمیت استعماری بریتانیا را بر شبه‌قاره هند فرایندی طبیعی، متعارف و موجه جلوه‌گر می‌سازد. مهم‌ترین این شورش‌ها، عصیان شیواجی[1] است که از نخستین سال حکومت اورنگ زیب آغاز شد و بر دورانی درخشان از تاریخ شبه‌جزیره دکن[2] نقطه پایان نهاد.

سرزمین کنونی هند به دو فلات هندوستان در شمال و دکن در جنوب تقسیم می‌شود. در بخشی از فلات دکن، که ایالت کنونی مهاراشترا[3]‌ را دربرمی‌گیرد، مهاراته‌ها زندگی می‌کنند.

مهاراته‌ها یک قوم یا قبیله خاص نیستند و به یک گروه نژادی متمایز تعلق ندارند. این عنوان به هندوهای ساکن منطقه فوق اطلاق می‌شود که، مانند همسایگان گجراتی زبانشان، ‌به زبان خاص خود تکلم می‌کنند که مهاراته‌‌ای نام دارد.

مهاراته‌ها پیش از شیواجی پیشینه تاریخی مستقل و مهمی ندارند. عنوان مهاراته بعدها به طور خاص به شیواجی و سرکردگان و اعضای دسته او و اعقاب ایشان اطلاق می‌شد.

منبع: عبدالله شهبازی، زرسالاران یهودی و پارسی استعمار بریتانیا و ایران جلد اول

انتهای پیام/

1 - بنیان‌گذار امپراتوری مراتا در سال ۱۶۷۴ در غرب هند

2 - فلات دَکَن بزرگترین فلات کشور هندوستان است. که بخش عمده جنوب این کشور را شامل می‌شود. این فلات میان سه رشته کوه واقع شده و ۸ ایالت هند را دربر گرفته و خط ساحلی مثلث شکل شبه قاره هند را تشکیل می‌دهد.

3 - یکی از ایالات کشور هند است. مرکز این ایالت شهر مومبای (بمبئی)، یکی از مهمترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای هند است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.