پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| همکاری‌­های اطلاعاتی امنیتی عربستان و اسرائیل

ترکی فیصل در نشست مشاور امنیت ملی پیشین بنیامین نتانیاهو می‌گوید «اگر اسرائیل با جهان عرب صلح کند، دو طرف می‌توانند بر هر چالشی چیره شوند و به گفته‌ او، با پول یهودی و خرد عربی می‌توان کارهای زیادی کرد.»

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ در شرایطی که ارتباطات عربستان و اسرائیل به صورت مخفیانه در حال انجام است، عوامل برقراری ارتباط دیپلمات‌­های وزارت امور خارجه نیستند بلکه این نیروهای اطلاعاتی و امنیتی هستند که روابط مخفیانه را سامان می­‌دهند و زمینه را برای رفتار دیپلمات‌­ها آماده می‌­کنند. بر این اساس بسیاری از روابط و دیدارهای عربستان و اسرائیل در سطح مسئولان اطلاعاتی و امنیتی بوده است.

براساس گفته برخی از رسانه‌­های اسرائیلی و غربی، «مایر داگان»، رئیس سابق موساد، و «تامیر پاردو»، رئیس اسبق موساد، از ریاض دیدن کرده و با مقامات سعودی دیدارهایی داشته‌اند. همچنین رسانه­ها فاش کردند که شاهزاده «بندر بن سلطان»، رئیس سابق اطلاعات عربستان سعودی در 2006، به تل‌آویو سفر کرده و با «ایهود اولمرت»، نخست‌وزیر سابق اسرائیل دیدار کرده است.

«ترکی الفیصل»، رئیس سابق اطلاعات عربستان سعودی یکی از پرکارترین مسئولان عربستان در دیدار با مقامات اسرائیلی بوده است. او بارها با «تزیپی لیونی»، وزیر امور خارجه سابق اسرائیل دیدار و در برنامه‌­های تلویزیونی شرکت داشته است و با ژنرال «یعقوب عامی درور»، مشاور امنیت ملی نتانیاهو، و «عاموس ‌یادلین»، رئیس سابق بخش اطلاعات اسرائیل و «دوری گلد» معاون وزیر خارجه دیدار و بحث داشته است.

ترکی الفیصل در ماه می ۲۰۱۴ درنشستی در کنار «عاموس یادلین»، رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل در بنیاد آمریکایی جرمن- مارشال در بروکسل حضور یافت.

هم‎‌چنین در حاشیه یک کنفرانس امنیتی که در سال 2015 در آلمان برگزار شد، الفیصل با «موشه یعلون»، وزیر جنگ اسرائیل دست داد. الفیصل روابط نزدیک خود با وزیر امور خارجه اسرائیل، دوره گلد را افزایش داد. این تعمیق روابط در حالی بود که گلد از مهم‌ترین مقامات اسرائیلی است که ضد عربستان سعودی بیشترین صحبت‌­ها را داشته و نویسنده کتاب «پادشاهی شیطان»[1] است؛ کتابی که سراسر علیه عربستان سعودی بوده و این کشور را به عنوان «بستری برای تروریسم» معرفی کرده است.

در آوریل سال ۲۰۱۶ شاهزاده ترکی الفیصل و ژنرال «یعقوب عامی درور» مشاور امنیت ملی پیشین بنیامین نتانیاهو در نشستی در موسسه «واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» در پایتخت آمریکا کنار هم حضور یافتند و در مورد امکان همکاری بین عرب‌ها و اسرائیلی‌ها صحبت کردند. ترکی فیصل دراین نشست گفت: «اگر اسرائیل با جهان عرب صلح کند، دو طرف می‌توانند بر هر چالشی چیره شوند و به گفته‌ او، با پول یهودی و خرد عربی می‌توان کارهای زیادی کرد.»

فعالیت­‌های عربستان در راستای عادی‌سازی روابط در طول دیدار هیئت عالی‌رتبه متشکل از نخبگان سعودی به رهبری «انور عشقی»[2]، ژنرال بازنشسته اطلاعاتی عربستان سعودی، در سال 2016 از اسرائیل برای گفتگو درباره طرح صلح عربی به اوج خود رسید. این هیات در طول سفر با «دوری گلد» (مدیرکل سیاسی وزارت خارجه اسرائیل) و «ژنرال یوآو موردخای» (مسئول هماهنگی فعالیت‌های دولت در اراضی اشغالی) و شماری از نمایندگان کنست، پارلمان اسرائیل، دیدار کرد.»

«عبدالحمید حکیم»، یکی از اعضای این هیئت بود که حضور او در تلویزیون اسرائیل در ماه ژوئن 2017، بسیاری از عرب‌ها را شوکه کرد؛ زیرا برای اولین بار بود که یک تحلیل‌گر سیاسی سعودی در رسانه اسرائیل حاضر می‌­شد. عبدالحمید حکیم با کانال دوم تلویزیون اسرائیل دراین مورد صحبت می‌کرد که چرا عربستان سعودی و متحدان آن روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند.

«یسرائیل کاتس» وزیر اطلاعات جاسوسی رژیم صهیونیستی ضمن درخواست علنی از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان  برای دعوت از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل برای سفر به عربستان اعلام کرده بود: «تل‌آویو می‌­تواند در مقابل عادی­سازی روابط، پیشنهاد مشارکت امنیتی و اطلاعاتی را به عربستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس بدهد.»

به گفته «دنیل شپیرو»، سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، هماهنگی‌های پشت‌پرده و بی‌سروصدای بسیاری میان اسرائیل و کشورهای عربی از جمله عربستان وجود دارد که عمدتاً شامل همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی می‌شود، اما دلیل علنی‌نشدن این همکاری‌ها عدم محبوبیت اسرائیل در نزد افکار عمومی جهان عرب است.

«یووال اشتاینیتز»، وزیر انرژی اسرائیل به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «ما با بسیاری از کشورهای عرب و مسلمان روابطی داریم که در واقع تا حدی مخفیانه است، و معمولاً این ما نیستیم که از این روابط شرمنده‌ایم.» او افزود: «طرف مقابل است که علاقه دارد این روابط بی‌سروصدا بماند. از نظر ما معمولاً مشکلی نیست، اما ما به خواست طرف دیگر احترام می‌گذاریم، چه عربستان سعودی باشد یا دیگر کشورهای عرب و اسلامی. بیشتر از این هم هست اما ما آن را محرمانه نگه می‌داریم.

این یک طرح برنامه­‌ریزی شده است، فعالیت عربستان و اسرائیل بسیار گسترده است؛ زیرا دو دولتی که کار امنیتی نزدیک به هم می­‌کنند باید خیلی فعالیت گسترده­‌ای داشته باشند تا به سطح فعالیت امنیتی برسند. دولت­‌ها برای برقراری ارتباط ابتدا فعالیت‌­های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود را توسعه می‌­دهند و پس از آن به فعالیت‌­های امنیتی می‌رسند. قاعدتاً این فعالیت‌­ها به صورت پنهانی در گذشته بین عربستان و اسرائیل شروع شده است، حالا دارد علنی می‌­شود. به عبارت دیگر همکاری‌­های اطلاعاتی-امنیتی موخر از همکاری در سایر زمینه‌­هاست و دو کشوری که این سطح از همکاری را دارند در سایر عرصه‌­ها سطح گسترده­‌تری از روابط را قبلاً تجربه کرده­‌اند.

 

برخی از همکاری‌­های اطلاعاتی امنیتی عربستان و اسرائیل را مرور می‌­کنیم:

در رزمایش دریایی‌­ای که آمریکایی‌­ها با 30 کشور جهان در سال 2013 در خلیج‌فارس برگزار کردند، اسرائیل مدیریت امنیتی و اطلاعاتی، چتر بازی و غواصی را به عربستانی‌­ها و اماراتی‌­ها آموزش داد.

پایگاه ویکی‌لیکس فاش کرد عربستان قرارداد امنیتی یک میلیارد دلاری به سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) پیشنهاد داده است. بر اساس این قرارداد موساد سازمان اطلاعاتی عربستان را برای گردآوری اطلاعات و مشاوره درباره ایران یاری می‌­کند.

یکی از موارد کمک و همکاری اطلاعاتی اسرائیل با عربستان در قتل  «جمال خاشقچی» (روزنامه­‌نگار منتقد سعودی) روی داد.  روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد که یک فعال عربستانی مخالف آل‌سعود که از دوستان جمال خاشقچی بوده، از یک شرکت نرم­افزاری رژیم صهیونیستی به نام «NSO» شکایت کرده است. او این شرکت را متهم کرده که با جاسوسی از تلفن همراه او، اطلاعاتی را از ارتباطاتش با جمال خاشقچی را به دیوان سلطنتی عربستان سعودی داده که از آن اطلاعات در قتل قاشقچی استفاده شده است.

بخش مهمی از همکاری اطلاعاتی امنیتی عربستان و اسرائیل در تقابل با ایران است. بر اساس گزارش پایگاه خبری عربی الخلیج آنلاین، «ژنرال گادی آیزنکوت»، رئیس ستاد مشترک ارتش اشغالگر اسرائیل در ۱5 نوامبر 2017 در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی سعودی «ایلاف»[4] که مقر آن در بریتانیا است، از تبادل اطلاعات اسرائیل با عربستان به منطور مقابله با نفوذ ایران اعلام آمادگی کرد.

او در این مصاحبه می‌گوید: «اسرائیل و عربستان درباره نیات ایران در منطقه با یکدیگر توافق کامل دارند.» وی ایران را «بزرگترین و واقعی‌ترین تهدید در منطقه» می‌خواند و می‌افزاید: «ایران می‌خواهد با ایجاد یک هلال شیعی، از لبنان تا ایران و سپس از خلیج (فارس) تا دریای سرخ کنترل خاورمیانه را به دست بگیرد. ما باید مانع از تحقق این برنامه بشویم.»

«یووال ستاینیتز»، وزیر انرژی اسرائیل هم روز ۱۹ نوامبر 2017 در یک تحول بی‌سابقه دیگر از روابط مخفیانه خبر داد و گفت: «این طرف دیگر است که می‌خواهد روابط بی‌سر و صدا بماند. ما مسئله‌ای (با علنی شدن روابط) نداریم.» او در سخنانش نشان داد که محور اشتراک منافع اسرائیل و عربستان مقابله با ایران است. او اظهار داشت: «تماس‌ها با بخش میانه‌روی جهان عرب، از جمله عربستان سعودی، به ما کمک می‌کند که ایران را متوقف کنیم.»

نویسنده: محسن محمدی(5)

 1 The Kingdom of Evil.

2 . او سال‌ها به عنوان مشاور شورای وزیران عربستان سعودی کار کرده و درحال حاضر ریاست مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاورمیانه در جده را برعهده دارد.

3 . رسانه‌های سعودی رفتن هئیت سعودی به اسرائیل را رد می‌کنند، اما خود او سفرش به اسرائیل را تأیید کرد و گفت: "به عنوان فردی که ریاست مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاورمیانه را برعهده دارم، تشکیلات خودگردان فلسطینی از من دعوت کرد که به رام‌الله سفر کنم تا در مورد طرح صلح عربی و اینکه آیا می‌توان این طرح را احیا کرد، با مقامات فلسطینی بحث کنم. در جریان این سفر، از بیت‌المقدس هم دیدن کردم و در مسجد اقصی نماز خواندم. پس از آن برادران فلسطینی، برای صرف شام ما را دعوت کردند. دوری گولد از کسانی بود که در این مهمانی حضور داشت. در رام‌الله شماری از اعضای عرب پارلمان اسرائیل به دیدنم آمدند که تعدادی از اعضای یهودی این مجلس که طرفدار صلح هستند هم با آنها آمده بودند. با این‌ها در مورد صلح صحبت کردیم. این همه آنچه بود که آنجا رخ داد".

 

او بر این پافشاری می‌کند که دیدارهایش با اسرائیلی‌ها، همه شخصی بوده و هیچ ارتباطی به دولت عربستان سعودی ندارند.

آقای عشقی پیش از این، درماه ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی هم در جریان کنفرانسی در موسسه شورای روابط خارجی در واشنگتن در جلسه ویژه‌ای درکنار دوری گولد ظاهر شد. او در سخنرانی که در آن نشست داشت، از فعالیت‌هایی یاد کرد که به ادعای او ایران برای بی‌ثبات ساختن منطقه وعلیه کشورهای عربی انجام داده و مدعی شد که جمهوری اسلامی در تلاش صادر کردن انقلاب و احیای امپراتوری فارسی است.

4. عثمان عمیر، مالک ایلاف، سردبیر سابق روزنامه الشرق الاوسط، روزنامه پر نفوذ جهان عرب بود که به خانواده سلطنتی سعودی تعلق دارد و در لندن منتشر می‌شود. روزنامه اسرائیلی هاآرتص از روزنامه ایلاف به عنوان کانال پشت پرده ارتباط اسرائیل و کشور‌های عرب خلیج فارس در سال‌های اخیر یاد می‌کند.

5 - دکتری مطالعات انقلاب اسلامی.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.