پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| فلسطین؛ صلح یا نژادپرستی

جیمی کارتر در مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایش می‌گوید کتاب «فلسطین صلح، یا نژادپرستی» را بر اساس مشاهدات شخصی نوشته و احتمالاً پذیرش مطالب این اثر برای بسیاری از یهودیان و سیاستمداران آمریکایی و صهیونیست ممکن نباشد.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ کتاب «فلسطین؛ صلح یا نژادپرستی» توسط «جیمی کارتر»[1] سی و نهمین رئیس‌جمهور آمریکا نگاشته شده و نخستین مرتبه در سال 2006 به چاپ رسید. این کتاب یک سال بعد، توسط «محمدحسین وقار» ترجمه و به همت نشر «اطلاعات» به انتشار رسید. این کتاب 260 صفحه‌ای، از 17 فصل تشکیل شده است.

کارتر از جمله سیاستمداران آمریکایی که است که در مسائل مربوط به فلسطین و رژیم صهیونیستی حضور ویژه‌ای داشته است. برای مثال، پیمان «کمپ‌دیوید» میان «انور سادات» رئیس‌جمهور وقت مصر و  «مناخیم بگین» نخست‌وزیر وقت رژیم اشغالگر در سال 1978 به میزبانی او منعقد شد.

در این گزارش، به معرفی کتاب «فلسطین صلح، یا نژادپرستی» خواهیم پرداخت.

 

فهرست اجمالی

گاه‌شناسی تاریخی

اولین دیدار من از اسرائیل، 1973

دوران ریاست‌جمهوری من، 81-1977

بازیگران اصلی

همسایگان دیگر

عصر ریگان، 89-1981

عصر جرج هربرت واکر بوش؟

موافقتنامه‌ی اسلو

انتخابات فلسطین، 1996

تلاش‌های بیل کلینتون برای صلح

عصر جرج واکر بوش

ابتکار ژنو

انتخابات فلسطین، 2005

انتخابات فلسطین و اسرائیل، 2006

دیواری به منزله‌ی زندان

خلاصه

پیوست‌ها

فهرست نقشه‌ها

 

درباره‌ی کتاب

جیمی کارتر در مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایش می‌گوید کتاب «فلسطین صلح، یا نژادپرستی» را بر اساس مشاهدات شخصی نوشته و احتمالاً پذیرش مطالب این اثر برای بسیاری از یهودیان و سیاستمداران آمریکایی و صهیونیست ممکن نباشد. او همچنین به این نکته مهم اشاره می‌کند که در آمریکا محدودیت‌هایی بسیاری وجود دارد و امکان بحث پیرامون قضیه فلسطین و انتقاد از رژیم اسرائیل وجود ندارد.

کارتر مدعی است که در کتاب خود از نقشه‌ها و اسناد مختلف استفاده کرده تا واقعیت موجود در فلسطین اشغالی را توصیف کند و تنها راه ممکن برای صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی را شرح دهد. از نظر کارتر، مردم فلسطین و یهودیان در مرزهای بین‌المللی زندگی می‌کنند و برای برقراری صلح بایستی قطعنامه‌های بین‌المللی رعایت شوند. او همچنین در بیان هدفش از نگارش این اثر می‌گوید: «هدف نهایی کتاب من ارائه حقایقی درباره خاورمیانه است که عمدتاً در آمریکا ناشناخته است. این کتاب کمک می‌کند تا مذاکرات صلح  از سر گرفته شود.»

البته نویسنده در اثر خود، ظلم و ستم ناامیدکننده در سرزمین‌های اشغالی را نیز توصیف کرده و به دیوار حائل که توسط رژیم اشغالگر احداث شده نیز اشاره کرده است.او درمورد ظلم‌های رژیم صهیونیستی در حق ملت فلسطین می‌گوید: رفتار صهیونیست‌ها با مردم فلسطین از بسیاری جهات، ظالمانه‌تر از چیزی است که سیاه‌پوستان در طول آپارتاید در آفریقای‌جنوبی تجربه کردند.

البته او معتقد است نمی‌توان انگیزه‌ی صهیونیست‌ها از ستمگری‌هایشان را نژادپرستی دانست، بلکه از نظر کارتر ظلم‌های این رژیم به جهت مصادره و استعمار فلسطین و سپس سرکوب به زور هرگونه اعتراض شهروندان آواره است. او همچنین در این‌باره می‌گوید: «بدیهی است که من هرگونه اقدامات تروریستی یا خشونت علیه غیرنظامیانِ بی‌گناه را محکوم می‌کنم.

 

انتقاد از ظلم صهیونیست‌ها و عملیات‌های فلسطینی‌ها

جیمی کارتر در آخرین فصل از کتاب «فلسطین صلح، یا نژادپرستی»، به جمع‌بندی مطالب خود پرداخته و با اشاره به قراردادها و مذاکرات صلح مختلف و ریخته‌شدن خون صدها و هزاران فلسطینی می‌نویسد: «دو مانع مهم از به وجود آمدن صلح پایدار در خاورمیانه جلوگیری می‌کنند. یک: برخی از اسرائیلی‌ها معتقدند که آن‌ها حق مصادره و استعمار سرزمین فلسطین را دارند و سعی می‌کنند تسخیر مداوم و آزار و اذیت فلسطینی‌ها را به‌طور روزافزون تشدید کنند. دو: برخی از فلسطینی‌ها عملیات‌های فردی علیه صهیونیست‌ها را پیروزی به حساب می‌آوردند.

به طور کلی جیمی کارتر ضمن بررسی قراردادهای صلح و انتخابات‌های فلسطین، به این نکته اشاره می‌کند که رژیم اسرائیل، کشوری قانونی است و این رژیم بایستی پشت مرزهایش امنیت کامل داشته باشد و اعراب نباید عملیاتی را علیه این رژیم ترتیب دهند. همچنین از نظر او رژیم صهیونیستی نیز ظلم‌هایی در حق ملت فلسطین انجام می‌دهد و از نظر کارتر، رژیم اشغالگر باید به مرزهای خود بازگشته و به قطعنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی پای‌بند باشد.

بنابراین جیمی کارتر، تنها راه‌حل مسئله فلسطین را راهکار دو دولت می‌داند و راه‌های تحقق صلح در فلسطین و خاورمیانه را با محوریت این راهبرد در کتاب «فلسطین صلح، یا نژادپرستی» مورد بررسی قرار داده و بیان کرده است.

منابع:

https://www.latimes.com/news/la-oe-carter8dec08-story.html

https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=7004473

[1]. Jimmy Carter

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.