پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

تحلیل| آمریکا در یمن به دنبال چیست؟

آمریکا قبل از ورود به یک منطقه و یا دخالت در جنگی، بهانه آن را جور می‌کند. به طور مثال القاعده چگونه وارد یمن شد. برخی از تکفیری‌های دستگیر شده در افغانستان مثل «علی الشهری» راهی عربستان می‌شوند تا بعد از مدتی زندانی شدن و تحت آموزش قرار گرفتن بتوانند به اجتماع ورود پیدا کنند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، تراژدی دردناکی که مدت‌هاست در منطقه غرب آسیا جان انسان‌های بی‌گناه مسلمان را می‌گیرد، حمله نظامی رژیم عربستان به یمن است. عربستان از رژیم سابق یمن یعنی «علی عبدالله الصالح» حمایت نموده و تلاش می‌کند تا جنبش‌های شیعی آزادی‌خواه که به دنبال استقلال و خود مختاری هستند را نابود کند. آمریکا نیز در این بین با حمایت سیاسی و فروش تسلیحات به عربستان آتش‌بیار این معرکه شده است. اما چه منافعی برای آمریکا و عربستان در یمن وجود دارد که این چنین خود را به آب و آتش می‌زنند؟

 

تاریخ یمن

بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا به یکی از دو ابر قدرت بزرگ جهانی تبدیل شد که به همراه شوروی سابق به دنبال تصاحب میراث باقی‌مانده از استعمار پیر بودند. اما از 1945م گروه‌های مختلفی در یمن بوجود آمد که خواستار استقلال و انجام اصلاحات بودند. از گروه‌های کمنیستی طرفدار شوروی گرفته تا جنبش‌های ناسیونالیستی و گروه‌های مستقل افسران ارتش جوان.

 

از این تاریخ تا 1994م بین شمال و جنوب این کشور میان گروه‌های مختلف درگیری بود تا اینکه یک رژیم مستقل به رهبری «علی عبدالله صالح» بر سر کار آمد که بر تمام یمن تسلط یافت. این حاکمیت که قدرت خود را از سنّی‌های وهابی تأمین می‌کرد شیعیان را تحت‌فشار قرار می‌دادند و آن‌ها را بزرگ‌ترین دشمن خود می‌دانستند. بنابراین دوباره جنگ آغاز می‌شود میان شیعیان یمن و دولت مرکزی و بعداً عربستان که تاکنون نیز ادامه یافته است.

 

چگونگی دخالت آمریکا در یمن

در زمان حضور شوروی، دخالت آمریکا در کشورهای مختلف به بهانه جلوگیری از گسترش کمنیست بود و بعد از یازده سپتامبر، بهانه جدید نفوذ برای مبارزه با تروریسم است آن هم از نوع اسلامی آن. به عبارتی القاعده یکی از بازوان تشکیلاتی مخفی سازمان سیا است. به طور دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم، ورود نهادهای تکفیری به یک کشور مساوی با ورود همه جانبه امپراطوری آمریکا به آن منطقه است.

بنابراین آمریکا قبل از ورود به یک منطقه و یا دخالت در جنگی، بهانه آن را جور می‌کند. به طور مثال القاعده چگونه وارد یمن شد: برخی از تکفیری‌های دستگیر شده در افغانستان مثل «علی الشهری» راهی عربستان می‌شوند تا بعد از مدتی زندانیشدن و تحتآموزش قرار گرفتن بتوانند به اجتماع ورود پیدا کنند. بعد به طور کاملاً غیر منتظره همه این افراد سر از یمن در ‌آورده و تحت حاکمیت علی عبدالله الصالح قرار می‌گیرند. حاکمیتی که به نفع عربستان است. او هم از آنان برای نابودی دشمنان کمنیست، زیدی و هوتی خود استفاده می‌کند.

و این‌گونه آمریکا مسیر خود برای ورود به یمن را باز نمود. شش ماه بعد از حادثه یازدهم سپتامبر نیز مجوز ورود صد سرباز آمریکایی برای کمک به ارتش یمن در مبارزه با تروریسم صادر می‌شود.1

 

پی‌نوشت:

1 - فصلنامه سیاحت غرب، یمن: ساز و برگ نهانی امپراطوری آمریکا، اندرو گوین مارشال، آذر1389، شماره 88، ص 89-74

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.