پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| شرکت‌های امنیتی خصوصی(بخش اول)

طبق آمار «آژانس بین‌المللی امنیت» در سال 2017م حدود 27 شرکت نظارتی و امنیتی اسرائیلی به دولت‌های مختلف خدمات ارائه می‌دهند. بنا به اظهارات روزنامه هاآرتص در 2008م این شرکت‌ها در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و غرب آسیا حضور جدی دارند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در زمان‌های گذشته به هنگام درگیری میان دو حاکمیت، گاهی به دلیل کمبود نیرو و یا بهره‌بری از افراد متخصص در امور نظامی، از عده‌ای به عنوان مزدور استفاده می‌کردند. افرادی که برای پول دست به هر کاری می‌زنند. فعالیت مزدوران همواره از سوی نهادهای بین‌المللی غیر قانونی تلقی می‌شد. اما بعد از پایان‌یافتن جنگ سرد با تغییر ساختار و زدن پرچسب‌هایی خاص به شکلی قانونی و تحت‌عنوان «شرکت‌های امنیتی خصوصی» وارد عرصه جهانی شده‌اند. شرکت‌هایی که در پوشش امنیتی مزایای اقتصادی، سیاسی، نظامی و... برای خود و کارفرمایانشان دارند.1

از آنجایی که جریان صهیونیسم همواره در اقتصادهای سیاه و کثیف پیشگام بوده باید اذعان داشت که اولین شرکت خصوصی با ماهیت امنیتی، توسط اسرائیل و تحت‌عنوان «هاشمیرا»2 راه‌اندازی شد. شرکت خصوصی که در سال 1395 ه.ش مسئولیت امنیت حجاج در عربستان را بر عهده داشت.3 آغازی که با حمایت آمریکا خصوصاً در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، رشد فزاینده‌ای یافت.4

این شرکت‌ها برای رژیم صهیونیستی و جریان صهیونیسم بین‌الملل دو مزیت عمده دارند؛ اول درآمدزایی و دوم جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی. بنابراین آنان برای بازار خود نیازمند تبلیغ هستند. اسرائیل بهترین محیط آزمایشگاهی یعنی فلسطین اشغالی را بر عهده دارد و از این طریق به راحتی برای شرکت‌های خود تبلیغ می‌کند.

به طور مثال شرکت امنیتی «میر اسکورتی» در 1999م با پلیس اسرائیل قراردادی در خصوص ایجاد یک نمونه از شهر امن می‌بندد. این شرکت برای اجرایی‌کردن قرارداد در بخش قدیمی شهر قدس نزدیک به هزاران دوربین را تمام مسیرهای رفت و آمد، کوچه‌ها و خیابان‌ها، مراکز عمومی و... نصب می‌کند. به شکلی که این قسمت از شهر تبدیل به نمونه بین‌المللی از «شهر امن» شد. همین امر سبب شد تا وقوع حادثه تروریستی 2007م در انگلیس، این کشور سیستم مورد نظر را در تمام کشور خود عملیاتی نماید. البته نمونه کار این شرکت اسرائیلی در صدها شهر جهان اجرایی شده است.

طبق آمار «آژانس بین‌المللی امنیت» در سال 2017م حدود 27 شرکت نظارتی و امنیتی اسرائیلی به دولت‌های مختلف خدمات ارائه می‌دهند. بنا به اظهارات روزنامه هاآرتص در 2008م این شرکت‌ها در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و غرب آسیا حضور جدی دارند. به گفته افسر سابق شاباک «لیور اکرمن» در صحبت با شبکه الجزیره، این همکاری امنیتی میان کشورهای عربی و شرکت‌های اسرائیلی سال‌هاست که وجود دارد.

«واحد اطلاعاتی 8200»5 در زمینه جاسوسی الکترونیکی، رمزگشایی و جنگ‌سایبری فعالیت می‌کند. به گفته «لارا لاروک» رئیس اداره بین‌الملل موساد؛ «افسران این واحد پس از پایان خدمت خود شرکت‌هایی را تأسیس می‌کنند و یا مسئولیت‌های شرکت‌های امنیتی و خصوصی را به عهده می‌گیرند که در حوزه نظارت و استراق سمع فعالیت دارند. جالب است که به گفته لاراروک، این ارتباط حتی بعد از جدا شدن آنان از واحد 8200 همچنان ادامه دارد.

فعالیت این شرکت‌ها در کشورهای اسلامی نه تنها باعث نفوذ بلکه دسترسی به اطلاعات را هم برای آنان فراهم می‌کند. به عبارت دیگر حضور این شرکت‌های امنیتی در یک کشور، ممکن است امنیت ملی آن را با خطر مواجه سازد. چرا که ماهیت این شرکت‌ها امنیتی نیست بلکه تأمین منافع اسرائیل است.

پی‌نوشت:

1 https://www.mashreghnews.ir/news/412137

2- Hashmira

3- https://www.fardanews.com/fa/news/565548

4-  https://tn.ai/1751349

5- یگان ۸۲۰۰ یکی از یگان‌های نیروی اطلاعاتی ارتش اسرائیل است و مسئولیت گردآوری سیگنال‌های اطلاعاتی و رمزگشایی آن‌ها را به عهده دارد. نقش یگان ۸۲۰۰ استراق سمع و هشدار به نیروهای خودی درباره‌ی وجود خطر است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.