پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| ارتباط خروج آمریکا از منطقه با تضعیف و نابودی رژیم صهیونیستی

اسرائیل در حال فروپاشی است، و این فروپاشی لزوماً در صورت اقدام نظامی نخواهد بود. اگر آمریکایی‌ها با خروجشان از منطقه، حمایت عملی‌شان از اسرائیل را پایان دهند، جمعیت قابل‌توجهی از صهیونیست‌ها از فلسطین اشغالی خارج می‌شوند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ خروج آمریکا از منطقه بحثی است که اگرچه اخیراً بسیار جدی شده و احتمال خروج خفت‌بار نظامیان این کشور از منطقه غرب آسیا وجود دارد، اما در آستانه برگزاری انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری ایالات متحده نیز توسط دونالد ترامپ مطرح شده بود. لذا به نظر می‌رسد این بحث هم‌زمان مورد توجه آمریکایی‌ها و ملت‌های منطقه قرار دارد.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت بررسی ارتباط خروج آمریکا از منطقه با تضعیف و نابودی رژیم صهیونیستی، گفت‌وگوی ویژه‌ای با «دکتر فؤاد ایزدی»، استاد و عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران انجام داده است.

 

خیبر: باتوجه به بحث خروج آمریکا از منطقه که مدتی است پیش آمده، به نظر شما خروج آمریکا از منطقه چه تبعاتی برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت؟

قطعاً این مسئله برای اسرائیل تبعات خوبی را به همراه نخواهد داشت. زیرا یکی از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی، آمریکایی‌ها بوده‌اند، و عدم حضور میدانی آمریکایی‌ها مساوی است با کاهش نفوذ و قدرت آن‌ها؛ به عبارت دیگر هم‌پیمانان آمریکا، از رژیم صهیونیستی گرفته تا عربستان سعودی و... در موضع ضعف قرار می‌گیرند.

بحث خروج آمریکا از منطقه، مسئله‌ای بسیار جدی است. یکی از مشکلات آمریکا حضور دراز مدت آن‌ها در منطقه غرب آسیاست. بسیاری از نخبگان آمریکایی و حتی ترامپ نیز به این مسئله رسیده‌اند و به همین دلیل خروج از افغانستان یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ بود.

آمریکایی‌ها با حضور در منطقه متحمل هزینه‌های بسیاری می‌شوند و بسیاری از آن‌ها متوجه این امر شده‌اند. آن دسته که هنوز متوجه ضرر آمریکا نیستند، در اثر تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای اخراج آمریکا از منطقه غرب آسیا متوجه خواهند شد.

آمریکایی‌ها در این سال‌هایی که در منطقه حضور داشتند، چیزی جز جنگ، کشتار و مشکل‌سازی برای مردم غرب آسیا به ارمغان نیارودند. بنابراین در حال حاضر هم آمریکایی‌ها متوجه هستند که وقت خروج آن‌ها فراسیده و هم مردم منطقه خواهان اخراج آمریکا از منطقه غرب آسیا هستند.

 

خیبر: از نظر شما آمریکایی‌ها در جریان خروجشان، خرج‌تراشی خواهند کرد؟ به عبارت دیگر قصد دارند با جنگ‌افروزی و اقدامات دیگر هزینه‌هایی که متحمل شده‌اند را جبران کنند؟

جایی نیست که به آمریکایی‌های هزینه‌ای پرداخت کند. یک زمانی سعودی‌ها پول‌های کلانی پرداخت می‌کردند، البته الان هم درحال پرداخت پول هستند، اما این در حد جبران هزینه نیست. سعودی‌ها هم امروز با مشکلات زیادی اعم از کمبود بوجه مواجه شده‌اند.

اگرچه آمریکایی‌ها سعی دارند اخاذی کنند، اما در عمل هزینه‌ای که می‌توانند دریافت کنند، درصد و مبلغ بالایی نخواهد بود.

یکی از روش‌های آمریکا، شکل‌دادن جنگ‌های نیابتی و تأسیس گروه‌های تروریستی است. اما این اقدامات هم نیازمند به حضور آمریکایی‌ها در منطقه است. اگر حضور آمریکا در منطقه کم‌رنگ بشود، فعالیت‌ها و اقدامات تروریستی نیز در عمل کم‌تر خواهند شد. برای همین است که آمریکایی‌ها باید از منطقه خارج شوند؛ زیرا هم خودشان، هم کشورها و گروه‌های تروریستی هم‌سو با آمریکا عامل بی‌نظمی در منطقه هستند.

 

خیبر: در صورت خروج آمریکا از منطقه، چقدر به نابودی اسرائیل نزدیک می‌شویم؟

اسرائیل در حال فروپاشی است، و این فروپاشی لزوماً در صورت اقدام نظامی نخواهد بود. هم‌اکنون مهاجرت معکوس یهودیان از سرزمین‌های اشغالی مسئله مهمی است که گریبان‌گیر این رژیم شده است. اگر آمریکایی‌ها با خروجشان از منطقه، حمایت عملی‌شان از اسرائیل را پایان دهند، جمعیت قابل‌توجهی از صهیونیست‌ها از فلسطین اشغالی خارج می‌شوند.

در حقیقت نابودی اسرائیل و پایان این رژیم، چندبعدی خواهد بود. یک بعد آن نظامی است، و بعد دیگر آن فروپاشی از درون است که به شکل جدی درحال رخ دادن است.

 

خیبر: ممنون از توضیحاتی که ارائه فرمودید.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.