پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| وضعیت اسفناک اعراب در جامعه صهیونیستی

سقوط اقتصادی و مکانیسم درونی و ذاتی سرمایه‌داری، خسارات عظیمی برای زندگی فقیرترین خانواده‌های اسرائیلی (اعم از یهودی یا عرب) به بار آورده است و بسیاری از کودکان خانواده‌های متوسّط اکنون دیگر به صفوف فقرا می‌پیوندند.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ شکاف‌های اجتماعی به حدّی رسیده است که طبق گزارشات مختلف، ۱۸ خانواده در اسرائیل، ۶۰ درصد کلّ ارزش سهام کمپانی‌های اسرائیل را در دست دارند. در هیچ جایی به اندازۀ روستاهای غیررسمی متعلق به اعراب بادیه نشین (که دولت اسرائیل آنها را روستاهای ایجاد شده برخلاف قانون می‌نامد)، نابرابری میان فلسطینیان و یهودی‌های اسرائیل آشکار نیست.

روستاهای مزبور که شدیداً مورد بی‌توجّهی مقامات قرار دارد، پیش از استقرار اسرائیل در سال ۱۹۴۸ وجود داشت، با این وجود آنها پس از تصویب قانون ملی برنامه‌ریزی و ساخت (۱۹۶۵)غیرقانونی اعلام شدند.

 

 محرومیت از آب آشامیدنی پاک در میان اعراب

یک بازپرس حقوق بشر سازمان ملل گفته است که اسرائیل میلیون‌ها فلسطینی را از حق دسترسی به منابع مستمر آب آشامیدنی پاک محروم می‌کند، و همچنین «با اقدامی به وضوح چپاول‌گرانه» زمین‌های آنها را از مواد معدنی تهی می‌کند. مایکل لینک[۱]، گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر در سرزمین‌های فلسطینی گفت که اسرائیل با نیروی هر چه تمام‌تر گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را ادامه می‌دهد، آن هم در حالی که سازمان ملل و بسیاری دیگر از کشورها این اقدامات را غیرقانونی می‌دانند. او گفت هر سال ۲۰ تا ۲۵ هزار شهرک‌نشین جدید افزوده می‌شود.

لینک گفته «در غزه، تخریب و فرونشست سفره‌های آب ساحلی که تنها منبع طبیعی آب آشامیدنی در این نوار هستند و حالا تقریباً به طور کامل برای مصرف انسان نامناسبند، به بحران جدی سلامت در جمعیت دو میلیون نفری فلسطینیان مقیم آنجا منجر شده است و برای حدود ۵ میلیون فلسطینی که در شرایط اشغال زندگی می‌کنند، کاهش منابع آب، استثمار منابع طبیعی آنها، و تخریب چهره محیط زیست نشانه‌هایی از کمبود هر گونه کنترل معناداری بر زندگی‌های روزمره‌شان است.»[۲]

 

وضعیت اسفناک برخی روستاهای اسرائیل

روستاهای غیررسمی، در هیچ یک از طبقه‌بندی‌های رسمی قرار نمی‌گیرند. بین ۷۵ تا ۹۰ هزار شهروند فلسطینی بادیه نشین اسرائیل در صحرای نقب واقع در جنوب ساکن هستند و خدمات دولتی پایه‌ای مانند برق، آب، خطوط تلفن، آموزش و تسهیلات درمانی یا در دسترس آنان قرار ندارد و یا بسیار ناچیز است؛ این افراد حتی از نقشه‌ها و برنامه ریزی‌های دولتی هم مستثنی می‌شوند. به علت فقدان خدمات دولتی، من جمله مدارس و حمل و نقل عمومی، نرخ‌های فقر در روستاهای غیررسمی بیشترین میزان را در اسرائیل دارد.

از هشت شورای محلی و شهرداری که در خوشۀ ۱ قرار می‌گیرند (فقیرترین خوشه)، هفت مورد مربوط به روستاهای اعراب بادیه نشین در صحرای نقب می‌باشد. روستاهای غیررسمی، که سطوح فقر و محرومیّت اجتماعی در آنها به طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر است، حتی در محاسبات و انتشارات آماری دولت هم درنظر گرفته نمی‌شوند. در ژوئیۀ ۲۰۱۰، کمیتۀ حقوق بشر سازمان‌ملل از اسرائیل خواست تا دسترسی جمعیّت بادیه نشین به ساختارهای بهداشتی، آموزشی، آب و برق را صرف نظر از موقعیّت آنها در قلمرو حاکمیّت، تضمین نماید.[۳]

همان طور که ملاحظه می‌شود، سقوط اقتصادی و مکانیسم درونی و ذاتی سرمایه‌داری، خسارات عظیمی برای زندگی فقیرترین خانواده‌های اسرائیلی (اعم از یهودی یا عرب) به بار آورده است و بسیاری از کودکان خانواده‌های متوسّط اکنون دیگر به صفوف فقرا می‌پیوندند.

 

تبعیض آشکار در جسرالزرقا

جسرالزرقا یکی از شهرهای فلسطینی، از تمام جهات در محاصره شهرک‌های اسرائیلی است و قیصریه در جنوب، کیبوتص ماعاقان میخائیل در شمال و شهر یهودی‌نشین بیت حنانیه در شرق، جمعیت ۱۵۰۰۰ نفری رو به ‌افزایش جسرالزرقا را در ۱۵۰ هکتار زمین تحت فشار قرار داده‌اند. این در حالی ست که براساس اظهارات مراد عمش، رئیس شورای محلی جسرالزرقا، در بیت حنانیه ۹۰۰ نفر در ۳۰۰ هکتار زمین زندگی می‌کنند.

جعفر فرح،[۴] مدیر مرکز «مساوات» (مرکز حمایت از شهروندان عرب اسرائیل) که در حیفا مستقر است می‌گوید: «بحران مسکن جسرالزرقا به خاطر این نیست که زمینی برای ساختمان‌سازی وجود ندارد. به خاطر این است که کیبوتص‌های یهودیان (شهرک‌های اشتراکی برپایه اقتصاد کشاورزی)، زمین‌های اطراف را گرفته‌اند و از پس‌دادن این زمین‌ها به شهر خودداری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند شهر توسعه پیدا کند. پس از ۷۰ سال (پس از ایجاد دولت اسرائیل) باید پیشرفت ببینید. چرا وضعیت به این شکل است؟ این به خاطر دیدگاه‌های اسرائیل به عنوان یک دولت یهودی ست. این دیدگاه جامعه فلسطینیان را منزوی کرده و حتی در منطقه زیبایی مانند اینجا باعث فقر و عصبانیت در فلسطینیان ساکن شده».[۵]

انتهای پیام/

پی نوشت؛ 

[۱] . Michael Lynk

[۲] . https://www.radiozamaneh.com/437631

[۳] . http://militaant.com/?p=703

[۴] . Jafar Farah

[۵] . https://www.radiozamaneh.com/440327

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.