پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| لابی یهود و سیاست خارجی آمریکا

آخرین مبحث کتاب به تاثیر و نفش‌آفرینی لابی یهود در چارچوب سیاست‌های مقابله‌گرایانه آمریکا علیه عراق می‌پردازد. در این چارچوب سعی شده است الگوی رفتاری لابی یهود به ویژه ایپک در دوره‌های کلینتون و بوش(دوم) مورد توجه قرار گیرد.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر؛ هر نوع بررسی درباره سیاست داخلی و خارجی آمریکا و عوامل موثر بر نظام تصمیم‌گیری این کشور، ناگزیر پژوهشگر را به سوی چگونگی نقش‌آفرینی عوامل داخلی تاثیرگذار به ویژه گروه‌های ذی‌نفوذ، فشار و لابی‌گر هدایت می کند.

در این زمینه می‌توان از «وضعیتی دوگانه» سخن گفت که از یک سو به بافت مهاجرپذیر، ساختار تکثرگرا و بستر قانونی لابی‌گری این جامعه ارتباط می‌یابد و از سوی دیگر به ویژگی‌های ذاتی قابلیت‌های کارکردی گروه‌های فشار و لابی‌گر مربوط می‌شود.

کتاب لابی یهود سیاست خارجی آمریکا که پروژه‌ای تحقیقاتی است، در قالب چهار فصل با بازنگری نقش‌آفرینی‌های فشار و لابی، زمینه تحلیل نقش لابی رژیم صهیونیستی را در فضای تصمیم‌گیری خارجی آمریکا فراهم می‌آورد.

 

شناسنامه کتاب

نویسنده: دکتر سید اصغر کیوان حسینی (عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد)

ناشر: موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور

سال نشر: پاییز 1388

صفحه: 164

 

نگاهی به فصول کتاب

در فصل اول که به چارچوب نظری اختصاص دارد، از زاویه نظریه تصمیم‌گیری به ویژه دیدگاه روزنا، جایگاه گروه‌های فشار ذی‌نفوذ در عرصه تصمیم‌گیری خارجی آمریکا تشریح شده است.

فصل دوم عوامل موثر بر نظام سیاست‌گذاری خارجی آمریکا می‌پردازد که در محورهای عوامل خارجی، منابع داخلی، منابع حکومتی، عوامل نقشی و منابع شخصیتی خلاصه می‌شود. در این میان به نقش گروه‌های فشار و لابی‌گر و زمینه‌های قدرت‌یابی آنان در جامعه و سیاست آمریکا اشاره شده است. این پدیده دست‌کم از دو بستر قانونی و فرهنگی-اجتماعی ریشه می‌گیرد. در ادامه زمینه‌های تعامل میان این طیف از بازیگران خارجی با ارکان قدرت به خصوص قوه مجریه و کنگره تایید شده است.

فصل سوم چگونگی ظهور و قدرت‌یابی لابی مدافع یهود در جامعه و سیاست آمریکا می‌پردازد. نویسنده ضمن توجه به سابقه تاریخی مهاجرت یهودیان به این سرزمین مقاطع تاریخی گوناگون شکل‌گیری آمریکای نوپا تا حال حاضر (پایان دوره بوش) را مورد توجه قرار داده و تلاش کرده متناسب باشرایط سیاسی داخلی و خارجی هر دوره، اقدامات لابی یهود را بررسی کند.

این بحث در پایان جنگ جهانی دوم به ویژه تاسیس رژیم صهیونیستی، بر الگوی تعامل لابی مذکور با هر یک از روسای جمهور آمریکا تمرکز یافته است. بخش پایانی این فصل زمینه‌های قدرت‌یابی و نفوذ لابی یهود را در نظام تصمیم‌سازی خارجی آمریکا بازنگری می‌کند.

آخرین مبحث کتاب به تاثیر و نفش‌آفرینی لابی یهود در چارچوب سیاست‌های مقابله‌گرایانه آمریکا علیه عراق می‌پردازد. در این چارچوب سعی شده است الگوی رفتاری لابی یهود به ویژه ایپک در دوره‌های کلینتون و بوش(دوم) مورد توجه قرار گیرد.

به‌طور کلی نویسنده بر آن بوده است که با ارائه الگوی تحلیلی نوآورانه، فضای نقادانه قابل‌اعتماد برای پژوهشگران این عرصه فراهم آورد، تا ضمن کمک به جریان تولید ادبیات علمی، بررسی‌های مربوط به لابی مدافع یهود در آمریکا را از «تقدیر گرایی» و باورهای جزمی دور کند؛ به‌خصوص که این آرا در مواردی به سوی تاکید بر حوزه عمل استثنایی و قاهرانه این لابی سوق یافته است.

منبع: مطالعات راهبردی جهان اسلام، بهار 1389، شماره 41، از ص 251 تا 252

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.