پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| نفوذ صهیونیسم در اندیشکده‌ها

کنترل اخبار و برنامه‌های رسانه‌ای، عامل تعیین کننده‌ای را در نظام سیاسی ایالات متحده برای سلطه بر سایر عرصه‌ها در اختیار صهیونیست‌ها قرار می‌دهد. این امر به یهودیان صهیونیست امکان می دهد تا بر ذهن و روح کودکان و جوانان آمریکایی تسلط یابند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، لابی صهیونیست و به طور کلی نیروهای طرفدار اسرائیل در اندیشکده‌ها یا همان مراکز فکری آمریکا که نقش مهمی در شکل‌دهی مباحثات عمومی و همچنین سیاست‌های عملی ایفا می‌کنند، دست بالا را دارند. این لابی، اندیشکده خود را در سال ۱۹۸۵ تأسیس کرد و در همان زمان «مارتین ایندیک» به تأسیس «بنیاد سیاست خاور نزدیک واشنگتن»[1] کمک کرد.

اگرچه این بنیاد پیوندهای خود را با اسرائیل مخفی و در عوض ادعا می‌کند که تلاش خود را بر پیگیری یک سیاست متوازن و واقع بینانه در مورد موضوعات مربوط به خاورمیانه استوار کرده است، اما حقیقت ماجرا چیز دیگری است.

در واقع این بنیاد توسط افرادی مدیریت می‌شود و حامیان مالی آن کسانی هستند که عمیقاً متعهد به پیشبرد اهداف اسرائیل هستند. نفوذ لابی صهیونیست در دنیای اندیشکده‌های آمریکایی به این بنیاد ختم نمی‌شود، طی بیست و پنج سال گذشته، نیروهای طرفدار اسرائیل حضور آمرانه‌ای در بنیاد کسب و کار آمریکا‌[2]، بنیاد بروکینگز[3]،مرکز سیاسی امنیتی[4]، بنیاد پژوهش‌های سیاست خارجی[5]، مؤسسه هریتج[6]، بنیاد هادسون[7]، مؤسسه تحلیل سیاست خارجی[8] و بنیاد امنیت ملی یهود[9] (جینسا) پایه‌ریزی کرده‌اند. این اندیشکده‌ها قطعاً طرفدار اسرائیل هستند و اگر بپذیریم که انتقاداتی از حمایت ایالات متحده از دولت یهود در آنها صورت می‌گیرد، تعداد آن بسیار کم است.[10]

با مرور مطالب این فصل، خواننده به واقعیت مهم کنترل رسانه‌ای در آمریکا پی می‌برد. در واقع می‌توان گفت کنترل رسانه‌های جمعی در آمریکا توسط یهودیان، مهم‌ترین واقعیت زندگی نه تنها در آمریکا، بلکه در کل جهان است. کنترل اخبار و برنامه‌های رسانه‌ای، عامل تعیین کننده‌ای را در نظام سیاسی ایالات متحده برای سلطه بر سایر عرصه‌ها در اختیار صهیونیست‌ها قرار می‌دهد. این امر به یهودیان صهیونیست امکان می دهد تا بر ذهن و روح کودکان و جوانان آمریکایی تسلط یابند.

این همان «امپریالیسم فرهنگی» است که «امانوئل والرشتاین»[11] جامعه شناس و متفکر بزرگ آمریکایی در آثار خود به آن اشاره می کند.[12]


[1] .Washington Institute for Near East Policy (WINEP)

[2] Foundation for American Business.

[3] Brookings Institution.

[4] Centre for Security Policy

[5] Foreign Policy Research Institute

[6] Heritage Foundation

[7] . Hudson Institute

[8] Institute for Foreign Policy Analysis

[9] Jewish Institute for National Security Affairs(JINSA)

[10] میرشایمر و والت. لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا، ص۳۶.

[11] Immanuel Wallerstein

[12] «هربرت شیلر» به نقل از امانوئل والرشتاین برای امپریالیسم فرهنگی مشخصات زیر را ارائه کرده است:" واژه امپریالیسم فرهنگی نشان دهنده نوعی نفوذ اجتماعی است که از طریق آن کشوری اسلامی تصورات، ارزش‌ها، معلومات و هنجارهای رفتاری و همچنین روش زندگی خود را به کشورهای دیگر تحمیل می‌کند". موقعی که کشوری می‌کوشد نفوذ سیاسی و اقتصادی خود را در کشوری دیگر گسترش بخشد، طبیعتًا باید انتظار داشت که نفوذ فرهنگی خویش را در آن‌ها رواج دهد. اگر این نفوذ به طور متقابل بین کشورها صورت گیرد مبادله فرهنگی است، اما اگر فرهنگ یک کشور مرکزی به طور یکجانبه به کشورهای تحت استیلای او و به ضرر تمامیت فرهنگی آن‌ها تحمیل شود امپریالیسم فرهنگی مصداق می‌یابد. منبع: ر.ک: کاظم معتمدنژاد، فصلنامه رسانه، سال هفتم، 1375، ش 2، ص3.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.