پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| جنگ قدرت در منطقه غرب آسیا(بخش اول)

طبق گزارشاتی که به سران آمریکایی درباره امکان وقوع جنگ ایران و ایالت متحده داده شده، گزارشی که مؤلفه‌هایی مثل «موازنه قدرت در منطقه»، «بررسی بازنده و برنده»، «شاخصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی» و را داراست، گزینه جنگ را عاقلانه و مناسب نمی‌دانند.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ بعد از عدم موفقیت برجام و مخالفت آمریکا با آن، تنش میان دو طرف تا جایی پیش رفت که هر دو کشور دست به تحدید نظامی یکدیگر زدند. در این بین با توجه به نفوذ قابل توجه ایران در منطقه و تحت شعاع قرار گرفتن قدرت‌ منطقه‌ای عربستان و اسرائیل، این دو کشور نیز در تحدید کردن مواضع ایران در منطقه، به آمریکا پیوستند. البته تنها تنش میان ایران و رژیم صهیونیستی شکل جدی‌تری به خود گرفت. به شکلی که طی چند روز گذشته اسرائیل علیه سه کشور سوریه۱، لبنان۲ و عراق۳ به عنوان متحدان ایران اقدام نظامی انجام داد. نکته جالب آن است که برخلاف گذشته اسرائیل این اقدام خود را رسانه‌ای و عملکرد خود را در پاسخ به تهدید‌های ایران بیان کرد.

از این روی ما بر آن شدیم تا علت حملات اخیر و اینکه آیا امکان وقوع جنگ میان طرف‌های نام برده شده ممکن است یا نه را بررسی کنیم.

در وضعیت موجود هر یک از دو طرف ایرانی و اسرائیلی، در خبرگزاری‌ها و سخنرانی‌های خود قدرت نظامی و نقاط قوت و ضعف طرف مقابل را مورد نقد و برررسی قرار می‌دهند. سایت «اسرائیل نشنال نیوز» در بیان قدرت نظامی اسرائیل اگرچه اغراق می‌کند ولی نمی‌تواند قدرت موشکی ایران را انکار کند. چرا که ایران در زمینه موشکی در رتبه پنج تا هشتم جهان است.۴ این سایت حتی به سخنان سران نظامی ایران مبنی بر قدرت نظامی و تسلیحاتی اشاره کرد و در پایان آن را از نظر کارشناسان بعید دانست.

در مقابل سردار «قاسم تقی‌زاده»۵ در سخنرانی خود بیان داشت که برای مبارزه با آمریکا نیازی نداریم که به آمریکا برویم. امروز ده‌ها هزار آمریکایی در منطقه حضور دارند که ما روزانه آن‌ها و تسلیحات‌شان را رصد می‌کنیم.۶

 

بررسی بازنده و برنده

طبق گزارشاتی که به سران آمریکایی درباره امکان وقوع جنگ ایران و ایالت متحده داده شده، گزارشی که مؤلفه‌هایی مثل «موازنه قدرت در منطقه»، «بررسی بازنده و برنده»، «شاخصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی» و را داراست، گزینه جنگ را عاقلانه و مناسب نمی‌دانند.

نکته اینجاست که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند با ایران وارد جنگ شود. چون در این صورت منافع او در غرب آسیا به خطر افتاده و مشتریان ثروتمند عربی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل او به شکل رسانه‌ای ایران را تهدید به جنگ کرد و از این طریق پیامی برای دشمنان ایران در منطقه فرستاد تا آنان را به جنگ با ایران ترغیب کند. اما در این امر موفقیت چندانی برای او حاصل نشد.

در واقع عوامل بازدارند برای آمریکا در منطقه مثل؛ همبستگی نظامی و اجتماعی میان ایران و جبهه مقاومت، منافع آمریکا در منطقه ازجمله پادگان‌های نظامی، مورد تهدید قرار گرفتن متحدانی همچون اسرائیل و عربستان، ناوهای جنگی، آبراهه‌های بین المللی، تهدید سید حسن نصرالله مبنی بر اینکه حمله با ایران مساویست با حمله به ریاض و تل‌آویو و غیر قابل انکار است.۷

ادامه دارد..

پی‌نوشت:

۱ https://www.farsnews.com/news/13980603000028

۲- https://www.farsnews.com/news/13980603000055

۳- https://www.mehrnews.com/news/4700399

۴- https://www.mashreghnews.ir/news/985595.

۵- جانشین وزیر دفاع

۶- https://www.farsnews.com/razavi/news/13980601000206.

۷- مشرق نیوز، جهان، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها اولین قربانی جنگ با ایران خواهند شد، کد خبر: ۹۷۹۷۶۰، www.mashrghnews.ir.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.