پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| صنایع و معادن اقتصادی اسرائیل

روابط اقتصادی با کشورهای پیرامونی برای اسرائیل به منزله تثبیت و تحکیم موقعیت محسوب می‌شود.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، به طور کلی سیاست و استراتژی رژیم اسرائیل در همه زمینه‌های سیاست، اقتصاد، نظامی و از ابتدا تا کنون همواره بر اساس توسعه طلبی، سلطه و زیاده خواهی بنا شده است. همانطور که در شماره قبل گفتیم بر اساس همین استراتژی توانست اقتصاد خود را به گونه ای رونق دهد که نظر کشورهای مختلف را به خود جلب کند. اما آیا این رشد اقتصادی خوب و صادرات بالا تنها تأمین کننده منافع مادی این رژیم است یا فواید دیگری را نیز در بر می‌گیرد؟ بهتر است قبل از پاسخ گویی به این سوال منابع مهم اقتصادی اسرائیل را بررسی کنیم.

 

صنایع

رژیم اسرائیل از جمله کشورهای شاخص در زمینه صنعت در جنوب غرب آسیا است که تولیدات آن شامل مصالح ساختمانی، شیشه‌سازی، صنایع چوب، نساجی، سیمان، وسایل الکترونیکی و الکتریکی، الماس، شوینده‌ها، ماشین آلات و صنایع غذایی، ساخت ادوات و تجهیزات نظامی و می‌باشد.۱ درآمد حاصل از این صنایع حدود ۸۵ در صد تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد که باعث شده چیزی قریب به شانزده درصد جمعیت اسرائیل در بخش صنایع تولیدی مشغول باشند.

در واقع واگذاری منابع به بخش‌های خصوصی باعث شد تا صنعت این رژیم در زمینه صنایع نظامی و صادرات افزایش پیدا کند. به طور مثال صادرات الماس که زمانی نیمی از صادرات این رژیم را تشکیل می‌داد به یک چهارم کاهش پیدا کرد و در مقابل صنایع الکترونیک دو برابر شد.

 

صنایع نظامی

این رژیم با کمک‌های علمی و فناوری آمریکا و با توجه نیروی کار مستعد توانست صنایع نظامی بسیار مهمی را پایه گذاری و تولید کند به طوری که توانست در رده پنجم کشورهای اول صادر کننده تسلیحات جهان قرار گیرد. صادرات نظامی آن شامل انواع تجهیزات الکتریکی نظامی، سیستم‌های هدایت موشک، تجهیزات دید در شب و ایجاد پارزیت و ادوات نظامی است. از جمله دست آوردهای این صنایع نیز می‌توان «تانک مراکوا» و قایق سریع السیر «رِشف»۲ را نام برد. میزان صادرات تسلیحات نظامی این رژیم در دهه نود سه میلیارد دلار بوده و این صنعت به جز الماس۲۰ در صد صادرات اسرائیل را تشکیل می‌دهد.۳

 

معادن

اسرائیل به دلیل داشتن معادن مختلفی مثل مس، پتاسیم، منیزیوم و که هم اکنون نیز در حال استخراج می‌باشند از جهت ذخایر مواد کانی، شرایط نسبتاً خوبی دارد. به طور مثال معادن مس در جنوب صحرای نقب است. بستر بحر المیت و حومه آن محل ذخایر کانی‌های مختلفی است که منجر به احداث کارخانه‌های ید، پتاسیم و منیزیوم در کرانه غربی شده، با این حال از جهت منابع سوختی و تجدید ناپذیر مثل نفت و گاز با مشکل مواجه است. در مناطقی مثل «حیفا»، «کوکار»، «برار» و غیره نفت استخراج می‌شود ولی به علت مصرف بالا و کمبود منابع به ناچار بخشی از نیاز خود را از بیرون تأمین می‌کند.۴

 

بنادر

منبع دیگر درآمد و تأمین اقتصاد این رژیم را بنادر تشکیل می‌دهند. اما بنادری نظیر؛ حیفا، تلآویو، ایلات، «اشکلون» و «اشدود» جدای از استفاده‌های مثل مسافربری، صادرات و واردات،  به مناطق صنعتی تبدیل شده‌اند که کارخانه‌های مختلفی مثل شیشه سازی، سیمان، پالایشگاه نفتی، نیروگاه برق و. را نیز در درون خود جای داده‌اند.۵

این بهره برداری صد در صدی از منابع سبب شده تا اسرائیل در سال ۲۰۱۶ رشد خوبی داشته و سیاست اقتصادی آن گونه‌ای است که این رژیم به نرخ ۳ درصد در رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دست یابد.۶

اما در پاسخ به سوالی که در ابتدای مقاله مطرح شد باید گفت؛ هم زمان با تلاش برای رشد اقتصادی، اسرائیل تلاش کرد تا ارتباط خود را با کشورهای مختلف همسایه و منطقه را زیاد کند. لذا برای ایجاد روابط دیپلماتیک و سیاسی چه بهانه‌ای می توانست بهتر از مسائل اقتصادی باشد. در واقع روابط اقتصادی با کشورهای پیرامونی برای اسرائیل به منزله تثبیت و تحکیم موقعیت محسوب می‌شد. اما مسأله فقط این نبود. اسرائیل برای تولید، صادرات و رشد اقتصادی به غیر از اروپا و آمریکا احتیاج به بازار فروش بیشتری داشت و مهمتر از آن باید مواد اولید صنایع خود را نیز تأمین می‌کرد. برای حل این مشکل چه راه حلی بهتر از ارتباط با کشورهای همسایه که از نظر تکنولوژی در سطح پایین‌تری هستند. چرا که آن‌ها از این طریق هم به منابع و ذخایر ارزان انرژی دست پیدا می‌کردن و هم کالاهای خود را به فروش می‌رساندند.۷

طرح‌های اقتصادی مشترک مصر و اسرائیل در مناطق تجاری و صنعتی، انتقال خط لوله گاز از اسرائیل به مصر، طرح صادرات مشترک کالا از اردن و اسرائیل به آمریکا به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار، خرید نفت و گاز آذربایجان و در مقابل انتقال تکنولوژی و تسلیحات نظامی نمونه‌هایی از این قبیل است. در این بین برخی از کشورهای عربی مثل عربستان، امارات، بحرین، قطر و نیز برای نزدیکی به آمریکا و جلب حمایت سیاسی او اقدام به ایجاد ارتباط با این رژیم کرده‌اند که این اقدام آن‌ها به دلیل جوّ اجتماعی داخلی و مردمی به صورت پنهانی صورت می‌گیرد.

در هر صورت هدف عمده اسرائیل از این روابط اقتصادی جدای از نفوذ سیاسی و اقتصادی در کشورهای مختلف، نابودی و وابسته کردن اقتصاد آن‌ها در زمینه‌های مختلف است و منزوی کردن و کاهش نفوذ ایران به عنوان دشمن اصلی خود در منطقه می‌باشد.۸

 

 

 

 

نویسنده: میلاد پورعسگری

 

 

 

پی‌نوشت:

۱ رژیم صهیونیستی، احدی، محمد، چاپ اول: ۱۳۸۹، تهران، مرکز آموزش و پژوهشی شهید سپهبد صیاد شیرازی، ص۷۲٫

۲- Reshef

۳- ساختار دولت صهیونیستی اسرائیل، ج۲، موسسه الدراسسات الفلسطینیه، ترجمه علی جنتی، چاپ اول: ۱۳۸۵، تهران، موسسه مطالعات و تحقیقات یبن المللی ابرار معاصر ایران، ص۱۴۷٫

۴- رژیم صهیونیستی، ص۷۳٫

۵- همان، ص۸۰٫

۶٫ http://nedains.com/fa/news/315026.

۷٫ http://www.persiangulfstudies.com/fa/pages/673.

۸- فصلنامه علوم راهبردی، اسرائیل و کشورهای پیرامونی؛ نفوذ امنیتی با پوشش اقتصادی، وحیده احمدی، تابستان۹۶، شماره ۷۶، ص۱۳۶-۱۱۳٫

 

معرفی شخصیت| اخراج روزنامه‌نگار آمریکایی به دلیل حمایت از فلسطین

هلن توماس پرسابقه‌ترین روزنامه‌نگار آمریکایی، قریب به نیم قرن خبرنگار ویژه اخبار کاخ سفید بود؛ هلن با وجود فشار سنگین لابی صهیونیستی در آمریکا تا آخرین روز فعالیت حرفه‌ای‌اش از فلسطینی‌ها حمایت کرد و این حمایت باعث اخراج او از کاخ سفید شد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، هلن توماس پرسابقه‌ترین روزنامه‌نگاران آمریکایی، قریب به نیم قرن خبرنگار ویژه اخبار کاخ سفید بود؛ هلن با وجود فشار سنگین لابی صهیونیستی در آمریکا تا آخرین روز فعالیت حرفه‌ای‌اش از فلسطینی‌ها حمایت کرد و این حمایت باعث اخراج او از کاخ سفید شد.

این نویسنده زن ۹۰ ساله در دوم دسامبر سال ۲۰۱۰، در اظهاراتی انتقادی درباره رژیم اسرائیل پیشنهاد کرد که یهودیان باید سرزمین‌های اشغالی فلسطین را به مالکان حقیقی خود یعنی «اعراب» برگردانده و به اروپا و امریکا مهاجرت کنند.

«بهشون بگید گورشان را از فلسطین گم کنند یادتون باشه، اون‌ها آنجا را اشغال کرده‌اند. آنجا سرزمین فلسطینی‌هاست. آنجا آلمان نیست. لهستان هم نیست آن‌ها باید بروند لهستان، آلمان یا آمریکا یا هرکجای دیگر. چرا مردمی را که قرن‌ها آنجا بوده‌اند، بیرون می‌کنند؟»

این‌ها سخنانی بود که هلن در سال ۲۰۱۰ به زبان آورد و اندکی پس از ابراز این سخنان، وادار به استعفا شد.

توماس در دفاع از اظهارات پیشین خود در گفت‌وگو با نشریه «کانزاس سیتی» گفت: «من این اجازه را دارم که در کتابم رئیس‌جمهور آمریکا را با هر نام و یا صفتی بخوانم، اما اجازه ندارم درباره اسرائیل سخن بگویم».

هلن تا آخرین روز عمرش از سوی گروه‌های صهیونیستی به مواضع «ضدسامی» و «ضدیهودی» متهم شد، درحالی‌که وی بارها گفته بود که ضدیهودیان نیست و تنها می‌گوید اسرائیلی‌ها باید به زادگاه‌های اصلی‌شان بازگردند و فلسطین را به صاحبانش بسپارند.

هلن در آگوست ۲۰۱۰ در یک مصاحبه رادیویی گفته بود که بعد از اظهارات ضداسرائیلی‌اش، خیلی زود متوجه شده که اخراج می‌شود. او در این مصاحبه توضیح داد: در این کشور نمی‌توانید علیه اسرائیل انتقاد کنید و دوام بیاورید.

او تا پایان عمر بر مواضعش تاکید داشت. هرچند که او یک هفته بعد از اظهارات ضداسرائیلی‌اش تحت فشار بیانیه‌ای برای عذرخواهی منتشر کرد، اما بعدها چندین بار تاکید کرد که نظرش همان است که گفته بود.

«هلن توماس» روز دوشنبه در سن ۹۲ سالگی به دلیل کهولت سن درگذشت اما قطعا مواضع شجاعانه وی همواره از او به یادگار می‌ماند.

 

 

 

یادداشت | نقد و بررسی انیمیشن WALL·E

در قصه­ آدم نیز محوریت با انسان بوده و خدا در آنجا یافت نمی‌­شود . «وال ­ای» و «ایو» که در نقش آدم و حوا هستند، ساخته­‌ی دست بشرند. جایگاه انبیاء به اندازه­‌ی یک ربات تنزل یافته و قدرت ماورایی آنان به تمسخر گرفته شده است. عالم غیب و ماورا زیر سوال رفته و همه چیز به تکنولوژی نسبت داده شده است.

 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، زمین سرد و بی­‌روح است، هیچ موجود زنده‌­ای در آن زندگی نمی‌­کند. تمام انسان‌­ها به کشتی فضایی در یکی از کهکشان­‌های راه‌شیری پناه برده‌­اند. بر اثر مصرف‌گرایی افراطی زمین به ویرانهای بدل گشته و سال‌هاست که جنبنده‌ای به جز «وال ای» در آن زیست نمی‌کند.

«وال­ ای» تک و تنها در زمین به دنبال جمع آوری زباله‌­هاست. او دیگر زنگار پیری بر تن آهنی‌­اش نشسته است و خستگی و نومیدی را از تن آهنی­‌اش می­‌توان فهمید. روباتی به نام «ایو ـ איב» که در زبان عبری معادل نام «حوا» است از جانب انسان‌­ها ماموریت پیدا می‌­کند تا در زمین به دنبال علایم حیات بگردد تا انسان­ها به زمین برگردند.

در همین خلال با «وال ­ای» روبه‌­رو می­‌گردد. گیاهی را از او می­‌گیرد تا به وجود علایم حیات را به انسان‌ها گزارش دهد که در این هنگام «ایو» غیر فعال شده و تلاش‌های «وال ای» برای بازگرداندن او نتیجه‌ای دربرندارد. سفینه­ای به دنبال «ایو» می­آید. در حالی که «وال ­ای» عاشق «ایو» شده و پس از مخابره فراوان انسان­ها بار دیگر به زمین بر می‌گردند.

این داستان برگرفته از کشتی نوح و داستان آدم و حواست. نویسندگان فیلم سعی دارند که در هر دو مورد، حاکمیت خدا را زیر سوال ببرند و اینگونه القا نمایند که کشتی نوح دست ­رنج قدرت الهی نبوده بلکه تکنولوژی چنین قدرتی را به دنبال آورده است.

در قصه­ آدم نیز محوریت با انسان بوده و خدا در آنجا یافت نمی­شود . «وال ­ای» و «ایو» که در نقش آدم و حوا هستند، ساخته­ی دست بشرند. جایگاه انبیاء به اندازه­ی یک ربات تنزل یافته و قدرت ماورایی آنان به تمسخر گرفته شده است. عالم غیب و ماورا زیر سوال رفته و همه چیز به تکنولوژی نسبت داده شده است.

در واقع داستان فیلم حاصل تخیل و وهمی است که هیچگاه لباس واقعیت بر تن نخواهد نمود چرا که تکنولوژی عاری از روح و عواطف است.

 

یادداشت اختصاصی| تناقض در عملکرد سازمان پزشکان بدون مرز

 هدف اعلام‌شده‌ی سازمان پزشکان بدون مرز در کمک‌رسانی به کشورهای جهان ­در مواجهه با بحران‌های درمانی، با اقدام مضحک آن در اعزام جمعی از پرستاران، پزشکان و... به ایران که هیچکدام از آنان متخصص بیماری‌های عفونی نبودند، در تناقض است.

پرونده ویژه| روابط صمیمانه بهائیت و صهیونیسم بین‌الملل پیش از تشکیل اسرائیل

 باید اذعان داشت که ارتباط بهائیت با کانون‌های مقتدر یهودی غرب از زمان انتقال میرزا حسین‌علی به عکا شروع شد، اما جدی‌شدن این پیوند در زمان زعامت عباس افندی آغاز شد. دوره عباس افندی زمانی است که یهودیان صهیونیست به جد دنبال تشکیل دولت یهودی برای خود در فلسطین هستند.

یادداشت| توطئه صهیونیسم در صحنه‌سازی هولوکاست

 برخی کتاب‌­ها هیتلر را یک یهودی می­‌دانند که مقدمات و زمینه شکل­‌گیری اسرائیل را ایجاد کرد. «کاردل» در کتاب «آدولف هیتلر، پایه‌گذار اسرائیل: اسرائیل در جنگ با یهود» رویدادهای منجر به جنگ جهانی دوم، هولوکاست و ایجاد حکومت اسرائیل و دیگر رویدادهای تاریخی را به همراه کسانی که مسئول آنها بودند را نشان می‌دهد.

یادداشت| تیقون، تجلی خدای نیازمند

فاجعه کیهانی شکست ظروف و در پی آن پیدایش شر در عالم و در بند شدن بارقه‌های الهی، در کابالای لوریایی از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ از آن جهت که اولا منشاء و چگونگی ورود شرور به عالم را مشخص می‌کند؛ ثانیا نظریه‌ای به نام تیقون را که نشان دهنده نیازمندی خداوند به کمک و همکاری انسان است، به دنبال دارد.

یادداشت| توریسم یا تروریسم صهیونیستی

رژیم غاصب و اشغالگر قدس توریسم‌هایی را که به فلسطین سفر می‌کنند آموزش می‌دهند و در این آموزش‌ها بیان می‌کنند هرجایی فردی فلسطینی دیدید آن را بکشید.

یادداشت| تشیع در فلسطین

شوق شیعه‌گری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سطح جهانی فزونی یافته و سرزمین فلسطین نیز از آن بی بهره نبوده است و روز به روز هم دامنه آن گسترده تر می شود. به گونه ای که «یوسف قرضاوی» (عالم معروف سنی) در نشست تقریب بین مذاهب که در دوحه برگزار شد، صریحا از شیعیان در این خصوص انتقاد کرد.

یادداشت| تجلی خداوند در کابالا

ان‌سوف، خدای پنهان، درک ناشدنی و دست نیافتنی کابالا برای این که خود را باورپذیر نماید و به مخلوقات بشناساند، باید مراحلی را از اختفاء تا تجلی طی کند. سفیروت همان تجلیات دهگانه‌ای است که ان‌سوف بدان واسطه خود را هویدا می‌سازد و به وسیله آنها دست به آفرینش می‌زند.