ابعاد نظامی و سیاسی استعفای لیبرمن - خیبر

حسین رویوران:

ابعاد نظامی و سیاسی استعفای لیبرمن

۲۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۸:۵۵

رژیم صهیونیستی با بمباران مناطق مسکونی و انهدام ساختمان تلویزیونی الاقصی وابسته به حماس تلاش کرد بر مقاومت فشار وارد کرده تا پرتاب موشک را متوقف سازد اما مقاومت به شلیک موشک ادامه داده و اعلام کرد اگر جنگ به روز چهارم کشیده شود، بُرد موشک ها را به ۴۰ کیلومتر گسترش خواهد داد. به همین دلیل رژیم صهیونیستی آتش بس اعلام کرده و به حملات هوایی خود پایان داد.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از قدسنا، استعفای افیگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و از اکثریت افتادن کابینه این رژیم به ریاست نتانیاهو و نیز رفتن به سوی انتخابات زودرس تنها یکی از نتایج بی شمار جنگ ۳ روزه غزه بود.این تحولات نشان می دهد آنچه در غزه اتفاق افتاده کوچک و کم اهمیت نیست و تاثیرات آن محدود به تغییر چند شخص یا کابینه و یا پارلمان نیست. بلکه تاثیرات اصلی آن در تغییر معادلات نظامی و سیاسی ای است که مقاومت اسلامی علی رغم نابرابری توان و تسلیحات نظامی ، موفق به ایجاد آن شده است.

 رژیم صهیونیستی با اعزام یک گروه ویژه به شهر خان یونس در صدد ربودن نور برکه فرمانده حماس در این منطقه بود و امیدوار بود که از این طریق بتواند به نقشه تونل های نیروهای قسام در مرز با رژیم صهیونیستی و تغییر معادلات به نفع خود دست یابد. اما آنچه از چشم دشمن دور ماند این بود که مقاومت هوشیارتر بوده و به سرعت رخنه این گروه اطلاعاتی را کشف و آنها را محاصره و درگیر شد. در این درگیری نور برکه به شهادت رسید و در سوی دیگر فرمانده گروه عملیاتی ارتش صهیونیستی کشته شد و جانشین وی نیز زخمی شد و عملیات به کلی شکست خورد. رژیم صهیونیستی ناگزیر به اعزام چند هلی کوپتر نظامی شده و با آتش باری شدید این نیروها را از محاصره نجات داد.

 به دنبال این تجاوز آشکار و نقض آتش بس از سوی رژیم صهیونیستی، مقاومت عملیات شلیک موشک به شهرک های صهیونیستی تا بُرد ۲۰ کیلومتر را آغاز کرد. در این آتش باری برای چندمین بار گنبد آهنین اسرائیل، شکست خود را در رهگیری و انهدام موشک های مقاومت به اثبات رساند. به اعتراف وزیر جنگ اسرائیل به هنگام اعلام استعفای خود در کابینه، تنها ۱۰۰ موشک از ۵۰۰ موشک پرتابی مقاومت رهگیری شد. به عبارت دیگر ۸۰درصد موشک های شلیک شده به اهداف مورد نظر اصابت کرده است.

 رژیم صهیونیستی با بمباران مناطق مسکونی و انهدام ساختمان تلویزیونی الاقصی وابسته به حماس تلاش کرد بر مقاومت فشار وارد کرده تا پرتاب موشک را متوقف سازد اما مقاومت به شلیک موشک ادامه داده و اعلام کرد اگر جنگ به روز چهارم کشیده شود، بُرد موشک ها را به ۴۰ کیلومتر گسترش خواهد داد. به همین دلیل رژیم صهیونیستی آتش بس اعلام کرده و به حملات هوایی خود پایان داد.

 در این جنگ ۳ روزه مقاومت نوع آوری های جدیدی را به نمایش گذاشت. استفاده از موشک فوق پیشرفته کورنیت و نیز موشک های نقطه زن، دشمن صهیونیستی را غافلگیر کرد و نشان داد توان مقاومت در حال پیشرفت و گسترش است و سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در شناخت این توانمندی ها در بی خبری کامل قرار داشته اند.

 در این دور از درگیری مدیریت رسانه ای مقاومت به طور مقتدرانه انجام شد و ارائه فیلم هدف قرار دادن اتوبوس حامل نظامیان و یا انفجار پرچم و یا زدن مراکز تجمع نیروی دشمن، نشان داد که در ابعاد رسانه ای مقاومت دست بالا را دارد و با این تصاویر دل دشمن را به لرزه درآورده است.

 این جنگ نشان داد مقاومت در غزه به حدی از توانمندی رسیده است که به تنهایی توان برقراری یک نوع بازدارندگی را دارد این یعنی غزه دیگر ضعیف ترین حلقه محور مقاومت نبوده بلکه اکنون یکی از مهمترین جبهه هایی است که مقاومت توان پیروزی در آن را دارد.

 استعفای وزیر جنگ اسرائیل و خروج حزب اسرائیل بیتنا از کابینه نتانیاهو و در اقلیت قرار گرفتن ائتلاف حاکم و اعلام ناگزیر انتخابات زود رس، نشان می دهد رژیم صهیونیستی نه تنها در ابعاد نظامی آسیب پذیر است بلکه در ابعاد سیاسی هم شکننده است و به گفته نصرالله، سید مقاومت، سست تر از خانه عنکبوت است.

 این پیروزی بزرگ در معادله رویارویی بین جبهه مقاومت و اسرائیل تغییراتی را ایجاد کرده است و قطعا معادلات آینده را شکل خواهد داد و رژیم صهیونیستی را در وضعیت ضعیف تری قرار خواهد داد و یقینا این رژیم در آینده ناچار است محاسبات بیشتری در ارتباط با شروع یک درگیری جدید با غزه داشته باشد.

منبع: قدسنا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14819

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *