ابعاد و پیامدهای طرح آتش بس - خیبر

ابعاد و پیامدهای طرح آتش بس

۰۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۶:۵۹

مقاومت قهرمانانه ملت فلسطین در نوار غزه و اقدامات ابتکاری آنان در راه اندازی راهپیمایی بازگشت و فرستادن بالون‌های آتش‌زا به مرزهای غزه و توان آن ها برای تحمیل معادله حمله در مقابل حمله و خون در برابر خون و موشک در مقابل موشک، مقامات رژیم صهیونیستی را به سمت گزینه آتش بس در غزه متمایل کرده است.

به گزارش سرویس فلسطین پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، سایت خبری تحلیلی الوقت طی یک یادداشت با عنوان ابعاد و پیامدهای طرح آتش بس نوشت: شرايط ساکنین غزه در اين روزها در يك وضعيت بیم و امید قرار دارد. مردم این منطقه از یک سو در یک شرایط سخت اقتصادی و محاصره قرار دارند و امیدوارند با توافق میان حماس و رژیم صهیونیستی محاصره چندین ساله این منطقه برداشته شود و از سوی دیگر نگراني شدیدی میان محافل مردمی و افکار عمومی در خصوص احتمال يك جنگ جدي دوباره ميان رژيم اسراييل و حماس در غزه حاکم است.

هر دو طرف در شرایط کنونی از برگه ها و کارت هایی برخوردارند؛ کارت های طرف فلسطینی بیشتر در حوزه نظامی و امنیتی و اقدامات ابتکاری و همچنین عناصر اسرائیلی بازداشتی تعریف می گردد و از سوی دیگر، طرف اسرائیلی با تکیه بر ابزار اقتصادی و محاصره غزه به دنبال تحمیل خواسته ها و مطالبات خود در طرح آتش بس احتمالی آینده از جمله تضعیف هویت و گفتمان مقاومتی غزه و افزایش شکاف میان ساکنین و حاکمیت سیاسی خواهد بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این راستا گفته: تل‌آویو برای ایجاد دودستگی در داخل غزه و دور کردن ساکنان نوار غزه از حماس تلاش می‌کند تا برای سرنگون کردن این جنبش بپاخیزند. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز مدعی شده این رژیم به دنبال گفت‌وگوی مستقیم با مردم غزه و به دور از مقامات حماس است.

به طور حتم، رژیم اسرائیل سعی دارد از طریق این آتش بس ضمن اعطای امتیازات محدود اقتصادی به غزه، در مسیر گرفتن کارت های مهم و تاثیرگذار و بازدارنده از جمله برگه اسرای اسرائیلی گام بردارد که این مساله نیازمند اتخاذ تدابیری هوشمندانه از سوی مقامات سیاسی غزه از جمله جداکردن مسئله مبادله اسرا از دیگر مسائل سیاسی، اقتصادی و انسانی در غزه است که می بایست در این مسیر گام برداشته شود. انجام هر گونه آتش بس میان حماس و رژیم صهیونیستی باید به صورت مرحله ای صورت گیرد و در هر مرحله نسبت به تامین منافع و مطالبات ساکنین غزه اطمینان کامل صورت گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=10961

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *