اجلاس لهستان نتیجه جدی و تاثیرگذاری نخواهد داشت
آیا این اجلاس می‌تواند اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کند؟ باید گفت خیر، نشست ورشو چنین توانایی را ندارد. این نشست تنها توانایی یک ائتلاف ضد ایرانی را دارد؛ چراکه بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند که در این نشست حاضر نخواهند شد.به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، گفته می‌شود نشست ورشو که قرار است ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در لهستان برگزار شود، جهت فشار حداکثری به جمهوری اسلامی به رهبری آمریکا است که به برگزاری این نشست مبادرت کرده است و قرار است یک اجماع جهانی علیه ایران به وجود آورد. البته به گفته امام خمینی هر چند آمریکا براى سیطره سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و نظامى خویش بر جهان زیر سلطه، از هیچ جنایتى خوددارى نمی‌نماید اما هیچ غلطی نمی‌تواند کند.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف این نشست گفتگویی را ترتیب داده است با استاد حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه که در ادامه متن این گفتگو تقدیم می‌گردد.

خیبر: نقش رژیم‌صهیونیستی در نشست ورشو را به چه نحوی ارزیابی می‌کنید؟
استاد رویوران: تصور آمریکا ابتدا این بود که می‌تواند جمهوری اسلامی را از طریق مقابلة اقتصادی به زانو درآورد، اما این اتفاق رخ نداد. سپس در بعد دیگر از مقابله با ایران، آمریکا تلاش کرد تا از طریق ناتوی عربی به مقصد خویش برسد که این مورد نیز با شکست مواجه شد. اما ایالات‌متحده در آخرین حرکت خود، در تلاش است تا از طریق اجلاس لهستان، اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کند.

اشکالات پیش بینی نشده در نشست لهستان

این اجلاس دارای چند مشکل و نقص است که بنده به بیان این نواقص می‌پردازم. بیش از این‌که نشست ورشو تهاجمی علیه ایران باشد، تهاجم علیه اروپا محسوب می‌شود. از آن‌جایی که اروپا در توافق‌نامه هسته‌ای در کنار جمهوری اسلامی و تقریباً در مقابل آمریکا قرار گرفته است؛ آمریکا تلاش می‌کند تا از طریق این اجلاس ضد ایرانی، هم‌بستگی را در اروپا ایجاد کند. همچنین گفتنی است که اروپای‌شرقی نسبت به اروپای‌غربی، دارای هماهنگی بیش‌تری با ایالات‌متحده هستند.
کشورهای بسیاری برای حضور در این جلسه دعوت شده‌اند؛ اما ممکن است بسیاری از کشورهای بزرگ اروپایی در آن شرکت نکنند. برای مثال فرانسه اعلام کرده است در نشست ورشو حاضر نخواهد شد؛ شرکت کردن انگلیس و آلمان نیز مشخص نیست. اما آن‌چه مشخص است، حضور آمریکا به‌همراه تعدادی از کشورهای اروپای‌شرقی و برخی از کشورهای عربی می‌باشد.
اما آیا این اجلاس می‌تواند اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کند؟ باید گفت خیر، نشست ورشو چنین توانایی را ندارد. این نشست تنها توانایی یک ائتلاف ضد ایرانی را دارد؛ چراکه بسیاری از کشورها اعلام کرده‌اند که در این نشست حاضر نخواهند شد.

بیشتر بخوانید:

احمق‌های درجه یک در نشست ورشو

تنبیه اروپا

البته آمریکا هدف دومی را نیز از نشست لهستان پیگیری می‌کند و آن تنبیه اروپا است. کشورهای شرق اروپا که می‌خواهند در این نشست شرکت کنند، در اروپا حضور دارند و در اتحادیه اروپا نیز فعالیت‌هایی خواهند داشت. لذا این کشورها چنان‌چه با آمریکا هم‌قدم شوند، دچار بحران خواهند شد. بنابراین بنده تصور می‌کنم این کشورها با حفظ ظاهر و بدون این‌که به طور کامل با آمریکا همراهی کنند در نشست شرکت می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت اروپای‌شرقی به معنای کلمه، آمریکا را همراهی نمی‌کند؛ فلذا اجلاس لهستان نیز تلاشی دیگر از سوی آمریکا به حساب می‌آید که نتیجة جدی و تاثیرگذاری نخواهد داشت.
خیبر: به نظر شما این نشست موجب تثبیت جایگاه رژیم‌صهیونیستی در منطقه خواهد شد؟
استاد رویوران: به عقیده بنده خیر. شیخ‌نشین‌ها و سران رژیم‌صهیونیستی در این اجلاس حضور خواهند داشت، اما سؤال این است که آیا این دو بایکدیگر دیدار می‌کنند و با یکدیگر دست خواهند داد، یا خیر؟ پاسخ این پرسش در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

انتخابات اسرائیل

اما بحث دیگر این است که، اسرائیل هم‌اکنون در زمان انتخابات به‌سر می‌برد و در فروردین‌ماه، انتخابات این رژیم برگزار خواهد شد. لذا اکنون در اسرائیل حرکت خاص و توأم با تصمیم‌گیری وجود ندارد. برای مثال در روزهای اخیر اتفاقاتی نظیر حمله رژیم‌صهیونیستی به سوریه رخ داد. این اقدام تلاشی از سوی نتانیاهو در جهت افزایش شانس پیروزی خود در انتخابات و حزب خود می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین مسئلة اسرائیل در حال حاضر، انتخابات این رژیم می‌باشد. همچنین بنده بعید می‌دانم باتوجه به شرایط ناپایداری که در منطقه وجود دارد، کشورهای عربی به سمت عادی‌سازی روابط با اسرائیل حرکت کنند.
خیبر: به‌طور کلی وضعیت کشورهای عربی و روابط آن‌ها با اسرائیل را با توجه به شرایط فعلی رژیم‌صهیونیستی و مسائلی نظیر استعفای «لیبرمن» را چگونه تحلیل می‌کنید؟
استاد رویوران: نتانیاهو در سفری که به عمّان داشت اعلام کرد که به‌زودی به کشورهای مختلفی سفر خواهد کرد. اما عملاً چنین اتفاقی رخ نداد و تنها کشوری که رهبران مزدور آن با سفر نتانیاهو موافقت کردند کشور بحرین بوده است.
عمّانی‌ها از نتانیاهو دعوت نکرده بودند
کشورهایی نظیر عمّان و بحرین، کشورهای مؤثری در منطقه نیستند؛ و روابط آن‌ها با اسرائیل نشان‌دهنده جدی نبودن این کشورها می‌باشد. زیرا علی‌رغم این‌که دیداری در عمّان صورت گرفت، دیدیم که «یوسف بن ‌علوی» وزیرخارجه عمّان اظهار داشت که عمّانی‌ها از نتانیاهو دعوت نکرده بودند، بلکه نتانیاهو از عمّان تقاضای دیدار کرده بود تا طرح خود برای حل بحران فلسطین را مطرح کند. البته چنین طرحی نیز در کار نبود و بعد از این دیدار آثار خاصی در مسئلة فلسطین مشاهده نشد.

اگر چه نتانیاهو اعلام می‌کند که به توافقاتی دست یافته و قرار است، راه‌آهنی از «مسقط» تا «تل‌آویو» احداث شود؛ اما با توجه به این‌که لازم است این راه‌آهن از چندین کشور عبور کند، سخن نابه‌جایی از سوی نتانیاهو تلقی می‌شود؛ چراکه اجازه عبور این راه‌ آهن از کشورهای منطقه به نظر مقامات کشورها بستگی داشته و تأیید این مقامات هنوز مشخص نیست. تغییراتی که هم‌اکنون در حال رخ دادن است، دارای فاصله زیادی با واقعیت هستند.
خیبر: پس به‌نظر شما سخنانی که از سوی اسرائیلی‌ها مطرح می‌شود با واقعیت فاصله دارد. اما با توجه به وضعیت رژیم‌صهیونیستی و نزدیک شدن به ایام انتخابات، شرایط داخلی اسرائیل را چه‌طور تحلیل می‌کنید؟ آیا اسرائیل می‌تواند استقلال خود را حفظ کند یا از این پس شاهد رکود این رژیم خواهیم بود؟
استاد رویوران: در این دوره‌ای که کابینه دولت جعلی اسرائیل با حضور سرپرست اداره می‌شود و عملاً پارلمان این رژیم منحل شده است، شاهد تأسیس پنج حزب جدید هستیم. در اولین نظرسنجی‌ها، حزبی به‌نام «توان اسرائیل» که به‌تازگی تأسیس شده و ریاست آن را شخصی به نام گانف برعهده دارد، در ربته دومین حزب برتر قرار گرفته است. این نظرسنجی حاکی از عجیب بودن فضای سیاسی اسرائیل است؛ زیرا حزبی که کمتر دو هفته از عمر آن می‌گذرد به عنوان دومین حزب انتخاب می‌شود.
آقای «گانف» که سابقة حضور در ستاد ارتش رژیم‌صهیونیستی را دارد، اعلام کرده است که راه‌حل مدنظر او برای حل مسئلة فلسطین، گفت و گو با فلسطینی‌ها و تلاش برای ایجاد دو دولت برای اسرائیل و فلسطین است؛ و این دقیقاً تفکر و سیاستی است که مورد قبول نتانیاهو نیست.
چالش امنیت در اسرائیل
نکته جالب توجه دیگر این است که همة پانزده حزب اسرائیل که آمادة حضور در انتخابات هستند که پنج مورد از آنان جدید محسوب می‌شوند، برنامه‌های خود را حول محور امنیت اسرائیل طراحی کرده و ارائه می‌کنند. مجموعة این موارد نشان‌گر این هستند که اسرائیل با چالش امنیتی مواجه است. چراکه اگر امنیت دغدغة این رژیم نبود، احزاب مجبور نبودند برای جذب مخاطب، از ارائه کردن راه‌کارهای امنیتی استفاده کنند. لذا این چالش نشان می‌دهد که مقاومت اسلامی در فلسطین و لبنان تا چه‌حد باعث ایجاد بحران امینتی برای رژیم‌صهیونیستی شده است. و با نگاه دقیق به این وقایع است که شرایط داخلی اسرائیل روشن می‌شود.

بیشتر بخوانید:

 آرایش سیاسی احزاب اسرائیل

در تحلیل‌حملات اخیر اسرائیل به سوریه نیز می‌توان گفت نتانیاهور می‌کوشد تا خود را در مبارزه با حزب‌الله و جمهوری اسلامی، جسورتر از سایر رقبای انتخاباتی خود نشان دهد. بنابراین می‌توان گفت حملات اسرائیل، بیش‌تر از این‌که اقداماتی نظامی و کارآمد باشند، اقداماتی نمایشی و جزئی از حربه‌های انتخاباتی نتانیاهو هستند.
خیبر: باتوجه به چالش‌های پیش‌روی اسرائیل، گروه‌های مختلف مقاومت در منطقه، با انجام چه فعالیتهایی می‌توانند از شرایط فعلی اسرائیل برای ضربه به این رژیم و پیشبرد اهداف خود استفاده کنند؟
استاد رویوران: مواجه اسرائیل با چالش امنیتی و همچنین هماهنگی شدید بین «ترامپ»، «محمد بن‌سلمان» و «نتانیاهو» موجب شده است تا منطقه شرایط خاصی را تجربه کند. حضور عربستان در جنگ با یمن، حوادث رخداده پیرامون مرگ «خاشقچی» و وقایعی نظیر سرکوب داخلی در عربستان و فوت شدن دو تن از علمایی که در زندان‌های این کشور به سر می‌بردند، نشان دهنده چالش در کشور عربستان می‌باشد. بنده تصور می‌کنم مواجة بن سلمان با چالش، موجب به‌هم ریختگی مثلث آمریکا، عربستان و رژیم‌صهیونیستی خواهد شد.
همچنین عربستان در مسئلة یمن به‌شدت دچار بحران شده است. عملیات اخیر انصارالله با کمک پهباد و کشته شدن حدوداً پنج نفر از مهم‌ترین فرماندهان سعودی و اماراتی، به تبدیل شدن یمن به چالشی مهم برای عربستان گواهی می‌دهد. و البته این عملیات نشان‌گر تأثیر بسیار زیاد مقاومت یمن در تأثیرگذاری بر شرایط عربستان می‌باشد.
پیگیری حقوقی از طرق مختلف، افزایش فشار بر عربستان و اسرائیل به‌دلیل جنایات جنگی از مهمترین عواملی هستند که می‌توان به کمک آن‌ها رژیم سعودی و صهیونیستی را تحت فشار قرار داد.
خیبر؛ تشکر استاد از مطالب راهبردی و دقیقی که بیان کردید.

 

تهیه و تنظیم: مجید رحیمی