احتمال نخست وزیری نتانیاهو برای بار دیگر - خیبر

احتمال نخست وزیری نتانیاهو برای بار دیگر

۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ۰۹:۱۶

اردوی راستگرایان پیرامون بنیامین نتانیاهو به طور نسبی برنده انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی است. با توجه به پیروزی احزاب راست و مذهبی، نتانیاهو می‌تواند برای بار پنجم نخست وزیر شود؛ این موضوع رسما تایید نشده است.

به گزارش بایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از منابع عبری، اردوی نیروهای دست راستی پیرامون بنیامین نتانیاهو در انتخابات کنست بیشترین آرا را کسب کرده است. با شمارش حدود ۹۷ درصد آرا حزب لیکود و ائتلاف “آبی و سفید” به رهبری بنی گانتس، هر یک ۳۵ کرسی در پارلمان کسب کرده‌اند، اما نتانیاهو شانس بسیار بیشتری برای تشکیل دولت آینده دارد.

در برابر ۶۵ کرسی که تاکنون نصیب راستگرایان شده است، جبهه نیروهای چپ و میانه تنها ۵۵ کرسی به دست آورده‌اند.

به گفته منابع رسمی عبری تنها شمارش آرای سربازان، دیپلمات‌ها، زندانیان، ملوانان و بیماران بیمارستان‌ها هنوز انجام نگرفته، که روی هم حدود ۲۰۰ هزار رأی است.

نتیجه نهایی و رسمی انتخابات شامگاه پنجشنبه یا بامداد جمعه اعلام می‌شود.

به گفته کمیته‌های رأی‌گیری، مشارکت در انتخابات به میزان ۹ / ۶۷ درصد بود، یعنی حدود ۴ درصد کمتر از انتخابات گذشته در چهار سال پیش.

در انتخابات سال جاری، شش میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند اسرائیلی از حق رای برخوردار بودند. پارلمان جدید اسرائیل در اوایل ماه ژوئن تشکیل می‌شود.

رقابت فشرده

پس از پایان رأی‌گیری، هم نتانیاهو و هم رقیب او بنی گانتس، خود را برنده انتخابات خوانده بودند.

نتانیاهو شامگاه سه‌شنبه (نهم آوریل) اعلام کرد: «اردوی راست به رهبری حزب لیکود پیروزی چشمگیری به دست آورد». او ضمن تشکر از شهروندان مناطق اشغالی گفت: «من همین امشب به همراه متحدان طبیعی مان یک دولت دست‌راستی تشکیل خواهم داد».

گانتس، فرمانده سابق ارتش، که رهبری راست‌گرایان مخالف دولت را به عهده دارد نیز خود را پیروز خواند و انتخابات را “روز تاریخی بزرگی برای رژیم صهیونیستی” دانست.

نتانیاهو اولین رئیس دولتی است که می‌تواند برای پنجمین بار نخست وزیر رژیم صهیونیستی شود. او از سال ۲۰۰۹ نخست وزیر است. او از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ نیز رئیس دولت بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=20355

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *