احمق‌های درجه یک در نشست ورشو - خیبر

احمق‌های درجه یک در نشست ورشو

۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۸:۵۲

نشست ورشو ادامه شکست امریکا در منطقه است. همان زمان که آمریکا به خروج نیروهای خود از سوریه دست زد، سوالی مطرح شده بود مبنی بر اینکه اقدام بعدی آمریکا چیست؟ پاسخ این است که نشست ورشو با هدف تغییر رفتار ایران و آوردن ایران پای میز مذاکره، همان اقدام بعدی آمریکا است. ترامپ در سال‌های آخر دولت خود قرار داشته و از این جهت که مورد انتقاد بسیاری از دولتمردان و متفکرین امریکا قرار گرفته است می‌خواهد با این نشست و ایجاد فشار بر ایران، یک موفقیت برای دولت خود به دست آورد.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، گفته می‌شود نشست ورشو که قرار است ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در لهستان برگزار شود، جهت فشار حداکثری به جمهوری اسلامی به رهبری آمریکا است که به برگزاری این نشست مبادرت کرده است و قرار است یک اجماع جهانی علیه ایران به وجود آورد. البته به گفته امام خمینی هر چند آمریکا براى سیطره سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و نظامى خویش بر جهان زیر سلطه، از هیچ جنایتى خوددارى نمى‏نماید اما هیچ غلطی نمی‌تواند کند.

نشست ورشو چیست؟
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا پس از گشت‌زنی منطقه‌ای خود در مصاحبه ۱۱ ژانویه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز اعلام کرد: «وزارت خارجه آمریکا قصد دارد ماه آینده اجلاسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با محوریت ایران در لهستان برگزار کند.» عنوان این نشست «ایران، ثبات در غرب آسیا و نفوذ ایران در منطقه» است که با هدف تشکیل یک «ائتلاف جدید ضد ایرانی» طراحی شده است. او همچنین گفته است: « ائتلافی که در حال اقدام برای تشکیل آن در ورشو هستیم به دنبال این است که ایران را به سمت اقداماتی که شایسته است سوق بدهد.» گفته می‌شود از ۷۰ کشور برای حضور در این نشست دعوت شده است اما مشخص است که کشورهای اصلی این نشست، کشورهایی است نظیر دول عربی و خود آمریکا و البته رژیم جعلی صهیونیستی که ایران پوزشان را به خاک مالیده است.

نشست ورشو سه بازیگر اصلی دارد:

  • آمریکا
  • کشورهای عربی منطقه
  •  رژیم غاصب صهیونیستی

چرا لهستان؟
همانطور که گفته شد قرار است این نشست در ورشو لهستان برگزار شود. دلایلی وجود دارد که لهستان برای این نشست انتخاب شده است. این دلایل عبارت انداز:
۱٫ دولت پوپولیستی آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان، که چندین سال است بر سرکار آمده، دائما سعی نموده است ارتباط بهتری بین اروپای شرقی و آمریکا برقرار کند و از سال ۲۰۱۵ به صورت پیوسته به آمریکا چراغ سبز نشان داده است. بنابراین میزبانی این نشست را قبول کرده و آمریکا نیز این نشست را در ورشو برگزار می‌کند.
۲٫ لهستان یک وابستگی نظامی و تسلیحاتی به آمریکا دارد و در این سال‌ها سلاح‌های مختلفی را از آمریکا خریداری کرده است. لهستان بزرگترین قرارداد تسلیحاتی تاریخ خود را با شرکت ریتیون، یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان تجهیزات نظامی آمریکا منعقد کرده است.
۳٫ لهستان به علت روسیه هراسی بارها درخواست ایجاد یک پایگاه نظامی توسط آمریکا در خاک کشور خود را داشته است. از این رو آمریکا با قراردادهای تسلیحاتی، ایجاد پایگاه نظامی و نشستی که قرار است در ورشو برگزار شود، به مقابله با روسیه نیز می‌پردازد و ایجاد پایگاه قدرت در لهستان نیز به روسیه هراسی لهستان پایان خواهد داد.
۴٫ شاید یک دلیل دیگر آمریکا برای انتخاب لهستان به عنوان میزبان، حضور بیش از ۲۰۰ هزار یهودی در لهستان است که باعث شده این نشست ضد ایرانی توسط پمپئو و ترامپ در این کشور برگزار شود و نقطه امیدی برای رژیم صهیونیستی و یهودیان لهستان برای برقراری ارتباط بهتر بین اروپای شرقی و آمریکا باشد.
۵٫ وضعیت ضعیف اروپای شرقی و استفاده کامل آمریکا از موقعیت این بخش از اروپا می‌تواند دلیل دیگری برای انتخاب لهستان باشد. زیرا این کشورها در اروپای شرقی برای تحکیم روابط خود و قوی تر شدن خود در اروپا نیاز به برقراری رابطه‌های اقتصادی و سیاسی پایدار داشته و چون با روسیه ارتباط خوبی ندارند سعی می‌کنند از آمریکا کمک بگیرند. بنابراین ترامپ نیز از این موقعیت استفاده کرده و لهستان را انتخاب کرده است.
۶٫ انتخاب لهستان می‌تواند یک دلیل دیگر داشته باشد و آن ارتباط ضعیف‌تر کشورهای اروپایی با ترامپ است. از زمانی که ترامپ بر روی کار آمده و با سیاست‌های دیکتاتورمابانه بدون توجه و مشورت با کشورهای اروپایی به سیاست ورزی در دنیا می‌پردازد برخی کشورهای اروپایی با او زاویه پیدا کرده‌اند. خروج از برجام و عدم پایبندی به توافقات می‌تواند یکی از سیاست‌های غلط ترامپ در نظر اروپایی‌ها باشد. از این رو به انتخاب لهستان که دنباله رو آمریکا بوده است روی آورده است.
همه اینها در حالی است که ۱۸۹۲ نفر لهستانی در تهران به خاک سپرده شده‌اند و در جنگ جهانی دوم اصفهان، پناهگاه لهستانی‌ها بوده است.

اقدامات اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی
اگر به اقدامات اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی نگاه کنیم، می‌بینیم که آمریکا اواخر سال ۲۰۱۸ دستور داد نیروی‌های خود از سوریه خارج گردد. ترامپ به صورت مخفیانه وارد عراق شد و هیچ یک از مقامات عراقی به دیدار وی نیامده و مراتب اعتراض خود را نیز به گوش او رساندند. همچنین آمریکا ناوهای خود را به خلیج فارس آورده و مستقر کرد. از طرفی ترامپ مورد انتقاد بسیاری از متفکرین و سیاستمداران امریکایی بوده و صداهایی از استعفای وی نیز به گوش می‌رسد. حتی برخی از وزرای ترامپ استعفا داده و با خطاب قرار دادن یکدیگر با واژه‌هایی مانند «سگ وحشی» از دولت خارج شدند. پمپئو و بولتون، وزاری خارجه امریکا و مشاور امنیت ملی این کشور نیز با دوره‌گردی و گشت‌زنی در کشورهای مختلف منطقه سعی نمودند رابطه‌ای برای فشار بر ایران برقرار کنند.

رژیم صهیونیستی نیز به بهانه‌های مختلف به مقابله با ایران پرداخت. ابتدا به غزه حمله کرد، سپس به عادی سازی روابط با کشورهای عربی پرداخت و به برخی از آنها سفر کرد، همچنین به بهانه تونل‌های مخفی لبنان به عملیات سپر شمال دست زد و سعی کرد با این اقدامات پا روی حساسیت های ایران بگذارد. از اقدامات این رژیم و دولت آمریکا چه نتایجی می‌توان گرفت؟ اهداف آمریکا چیست؟

اهداف آمریکا از نشست ورشو
نشست ورشو ادامه شکست امریکا در منطقه است. همان زمان که آمریکا به خروج نیروهای خود از سوریه دست زد، سوالی مطرح شده بود مبنی بر اینکه اقدام بعدی آمریکا چیست؟ پاسخ این است که نشست ورشو با هدف تغییر رفتار ایران و آوردن ایران پای میز مذاکره، همان اقدام بعدی آمریکا است. ترامپ در سال‌های آخر دولت خود قرار داشته و از این جهت که مورد انتقاد بسیاری از دولتمردان و متفکرین امریکا قرار گرفته است می‌خواهد با این نشست و ایجاد فشار بر ایران، یک موفقیت برای دولت خود به دست آورد.
خروج ترامپ از برجام و برگشتن تحریم‌ها، فشار ارزی بر پول ملی ایران و گران شدن دلار و جنگ روانی که آمریکا بر علیه ایران طراحی کرده بود نتوانست ایران را از پای درآورد. بنابراین با اجماع جهانی در این نشست می‌خواهد متحدان خود را علیه ایران همسو کرده و به ایران فشار وارد کند.

ایران هراسی و ادامه پروژه معامله قرن و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط اعراب در این نشست نیز از اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

همچنین نشست ورشو می‌تواند برای ترامپ یک محک زنی نسبت به دیگر کشور‌ها محسوب شود. از این جهت که با این نشست می‌تواند متوجه شود کدام کشورها همسو با آمریکا هستند و علیه ایران اقدام خواهند کرد. هر چند از قبل مشخص است که برخی از کشورهای عربی منطقه و رژیم جعلی صهیونیستی مهم‌ترین بازیگران این نشست خواهند بود اما آمریکا با دعوت از بسیاری از کشورهایی که حتی با ایران مسئله و زاویه‌ای ندارند، می‌خواهد به این نشست یک وجهه جهانی و بین‌المللی دهد و آنها را در رابطه با این موضوع قانع کند.

مقابله با قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی

هدف دیگر آمریکا از نشست ورشو مقابله با قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی است. بیش از ۵ سال آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی کردند بشار اسد را برکنار کنند و از بین ببرند اما ایران این را نخواست و این اتفاق نیفتاد. همچنین جمهوری اسلامی موفق شد داعش را نابود کرده و از بین ببرد. در نهایت آمریکا در سال ۲۰۱۸ مجبور به خروج نیروها از منطقه شده است. به گفته رهبر انقلاب که فرمودند: «اگر ما از شما [آمریکا] هراس داشتیم، چگونه در دهه ۵۰ شما را از ایران بیرون ریختیم و در دهه ۹۰ نیز شما را از کل منطقه بیرون راندیم.» بنابراین مقابله با قدرت منطقه ای ایران و یا همان برجام منطقه ای و موشکی هدف این نشست خواهد بود.

آینده شناسی نشست ورشو
هر چند تغییر رفتار ایران به عنوان هدف این نشست ذکر شده است اما در این سال‌ها با تحریم و همه امکاناتی که آمریکا توانست و به کار گرفت، نتوانستند کاری از پیش ببرند و متحمل ضرر شدند. به گفته رهبر معظم انقلاب محاسبات آمریکا اشتباه است. ایشان در دیدار مردم قم فرمودند: «چندی پیش، یکی از دولتمردان آمریکایی در جمع یک مشت اوباش و تروریست گفت امیدوار است یا آرزو دارد که جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران بگیرد؛ جشن کریسمس ۲۰۱۹ همین چند روز پیش بود. این همان قدرت محاسباتی است، اینها همان آدمها‌یند.» قبلا نیز همایش‌ها و نشست هایی به خاطر مقابله با قدرت جمهوری اسلامی نیز برگزار شده اما نتیجه نداشته است. آنها ۴۰ سال است در این فکر هستند که جمهوری اسلامی را نابود کنند اما هیچ گاه به این هدف نرسیدند. در دهه ۹۰ جمهوری اسلامی موفق شده است آمریکا را از منطقه نیز بیرون کند. بنابراین نشست های مانند ورشو کاری بیهوده است که احمق های درجه یک به گفته رهبر انقلاب که فرمودند: «دولتمردان آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند؛ بنده البتّه این را قبول ندارم، امّا حقیقتاً احمقهای درجه‌ی یک هستند.» مبادرت به برگزاری آن میکنند. جمهوری اسلامی نیز در مقابل این نشست موظف است با کشورهای مختلف به رایزنی پرداخته و مقابله به مثل کند. ایران می بایست با کشورهایی که در نشست شرکت نمی‌کنند روابط دیپلماسی خود را قوی تر از گذشته ادامه دهد و با کشورهایی که در نشست شرکت کرده اند به مقابله نرم بپردازد.


در نهایت به گفته رهبر معظم انقلاب تسلیم ایران را مگر به خواب ببینند. ایشان در عید فطر ۱۳۹۴ فرمودند: «پنج رئیس جمهور دیگر [آمریکا] از اوّل انقلاب تا امروز، در این آرزو که جمهوری اسلامی را تسلیم کنند یا مُردند یا در تاریخ گم شدند، شما هم مثل آنها؛ شما هم این آرزو را هرگز به دست نخواهید آورد که ایران اسلامی را تسلیم کنید. تسلیم ایران را مگر به خواب ببینند.»


 

سعید ابوالقاضی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17704

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب