اقتصاد فلسطین - خیبر

اقتصاد فلسطین

۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۲:۲۲

اقتصاد فلسطين تقريباً وابستگي كاملي به كشاورزي, دام پروري، ماهي‌گيري و برخي صنايع كوچك، با بهره وري كمتر دارد.

به گزارش سرویس اقتصاد پایگاه صهیون پژوهی خیبر، اقتصاد فلسطين تقريباً وابستگي كاملي به كشاورزي, دام پروري، ماهي‌گيري و برخي صنايع كوچك، با بهره وري كمتر دارد. تجارت خارجي مردم فلسطين تا ۹۰ درصد به اسرائيل وابسته است.[۱] كرانه باختري، بيشتر منطقه‌اي متشكل از روستاهاي كوچك است كه در آن كشاورزي اساس اقتصاد آنها را تشكيل مي‌دهد. زيتون، كه تقريباً نيمي از زمين‌هاي زراعي را به خود اختصاص داده، مهم ترين محصول اين آب و خاك مي‌باشد. گندم، ميوه‌جات و سبزیجات از جمله ديگر محصولات مهم اين كشور به شمار مي‌آيند. كشاورزي هم چنين مبناي اقتصاد مردم ساكن نوار غزه نيز بوده و مهم ترين محصولات زراعي آن را مركبات و سبزيجات تشكيل مي‌دهد.

مردمان ساكن كرانه باختري و نيز نوار غزه براي اشتغال، به اسرائيل و كشورهاي توليدكننده نفت وابستگي شديد دارند. چهل درصد از مردم غزه براي يافتن كار به اسرائيل سفر مي‌كنند؛[۲] اين عده بيش از يك سوم توليد ناخالص ملي غزه را تأمين مي نمايند. پس از تصرف اين منطقه توسط اسرائيلي‌ها در سال۱۹۶۷، كرانه باختري, به مشاغل بخش خدماتي، بيش از پيش وابستگي پيدا كرده است. در نتيجه، مردم فلسطين به مهم ترين صنعت‌كاران اسرائيل تبديل شده‌اند.

با اين حال، اقتصاد فلسطين در سال هاي اخير با ركود جدي رو به رو شده است. پس از شروع انتفاضه در سال ۱۹۸۷ و افزايش تنش‌ها ميان اسرائيل و فلسطين در سال هاي اخير، يافتن كار در اسرائيل براي مردم بسيار مشكل‌تر شده است. به دليل تنش های پي در پي، اين كشور درهاي ورودي خود را به روي فلسطيني‌ها بسته و كارگراني از ديگر كشورها را جايگزين آنها نمودند. هم چنين، از آن جا كه فلسطيني‌ها در سال ۱۹۹۱ در طي جنگ خليج فارس[۳] از عراق حمايت كردند، آنها منابع درآمدي خود را در بين كشورهاي عربِ توليد كننده نفت نيز از دست دادند. نرخ بالاي بي كاري، مردم كرانه باختري و نوار غزه را آزار مي‌دهد.

مردم فلسطين اميدوارند كه فرودگاه بين‌المللي غزه[۴]، كه در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده، بتواند به پيشرفت اقتصاد آنها كمك كند. فلسطيني‌ها براي ارسال محصولات خود ابتدا مجبور بودند آنها را به اسرائيل سپس به اروپا بفرستند، اما از اين پس امكان صدور مستقيم اين محصولات به اروپا به طور مستقيم وجود خواهد داشت. هم چنين در اواخر سال ۱۹۹۰، سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي براي ايجاد شهرك‌هاي صنعتي جديد در فلسطين سرازير شده، با اين هدف كه شغل‌هاي بيشتري در مناطق اشغالي ايجاد شود.

صنايع عمده

كرانه باختري داراي صنايع كوچك معدودي بوده، كه از آن جمله مي‌توان به كارخانجات ريسندگي، بافندگي، غذاسازي، توليد سيمان و توليد اسباب‌ بازي، مبلمان، پوشاك و كفش اشاره كرد.

تجارت

از سال ۱۹۶۷ و پس از اشغال كرانه باختري و نوار غزه توسط اسرائيل، اقتصاد فلسطين وابستگي زيادي به اقتصاد اسرائيل پيدا كرده است، به ويژه در خصوص اشتغال، ضمن اين كه اساساً اسرائيل بازاري براي فروش محصولات كشاورزي فلسطيني‌ها محسوب مي‌شود، بيشتر صادرات فلسطين از جمله ميوه جات، سبزيجات و روغن آشپزي، راهي اسرائيل مي‌شود.

[۱] به علت این که مردم مظلوم فلسطین، در محاصره کامل زمینی، دریایی و هوایی رژیم غاصب صهیونیستی قرار دارند.

[۲] پس از جنگ اخیر غزه، رژیم صهیونیستی تمام مرزهای زمینی خود را با مردم غزه بسته است و مردم در یک زندان بزرگ به سر می برند و حق خروج از غزه را دارا نمی باشند.

[۳] Persian Gulf War

[۴] Gaza International Airport

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15079

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *