امام خمینی و مبارزه با صهیونیسم - خیبر

سلسله نشست‌های مطالعات و بررسی‌های راهبردی 3:

امام خمینی و مبارزه با صهیونیسم

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۹:۲۸
عباسی/انقلاب/ایران/ولایت/روحانی/مساجد

عوامل پیش‌روی مردم به‌سوی انقلاب اسلامی مسجدمحوری، روحانیت دلسوز محوری و ولایت محوری می‌باشد. این سه محور در انقلاب اسلامی بود که انقلاب را انقلاب نمود. امروز تمام مشکلات کشور ناشی از ناقص عملی شدن یکی از این سه محور اصلی است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر حسن عباسی در نشستی که موسسه بعثت در مسجد حضرت زینبس برگزار کرد به سخنرانی پیرامون امام خمینیره و مبارزه با صهیونیسم پرداخت. متن زیر بخش اول از سخنرانی او است که خدمت مخاطبین محترم تقدیم می‌گردد.

از خداوند متعال ممنون هستم که توفیق شد در حضور شما باشم. شهادت حضرت زهراس را تسلیت عرض می‌کنم و همچنین گرامی می‌دارم ورود به ایام دهه فجر و جشن‌های هرساله‌ انقلاب را که سال پیش سی و نه‌مین سالگرد انقلاب بود و دشمن رسما اعلام کرد که نمی‌گذاریم جمهوری اسلامی چهلمین سالگردش را ببیند.

اما به حول و قوه الهی ما امسال جشن چهلمین سالگرد انقلاب را برگزار می‎کنیم. همانطور که مستحضر هستید رکوردی که جریان دین‌مدار موفق شد بزند، چهل سال نور مبارک جمهوری اسلامی استمرار پیدا کرد و جا دارد که تبریک عرض کنیم.

انقلاب اسلامی سه ویژگی اصلی داشت که امروز به این سه ویژگی کمتر توجه می‌شود، یک مسجد محور بود. با وجود اینکه صدسال از به وجود آمدن جریان‌های سیاسی مشخصی مثل جریان چپ، راست، لیبرال و… می‌گذشت، اما نقش جریانات سیاسی شناخته شده و گروه‌های به ظاهر انقلابی کم بود. بسیار پُر سروصدا ولی کم بازده بودند.

انقلاب اسلامی با ماهیت اسلامی خود، مسجد محور بود و نقش مسجد بر تحقق انقلاب بسیار موثر بود. هم از لحاظ چپ و راست جریانشان زیاد بود. چریک‌های فدایی، مجاهدین خلق پیکار، نهضت آزادی، جبهه ملی و ده‌ها گروه کوچک و بزرگ که مدعی بودند و بعضا هم دست به مبارزه مسلحانه بردند. اینها نقشی که داشتند نقش زیاد موثری نبود. مسجد محوری مسئله اصلی انقلاب اسلامی بود که انقلاب ما را از انقلاب‌های دیگر که از دویست سال قبل انجام می‌گرفت تا به انقلاب های معاصر متمایز می‌کرد.

 

عباسی/انقلاب/ایران/ولایت/روحانی/مساجد

 

  • شبکه اجتماعی روحانیت یکی از ویژگی‌های انقلاب

ویژگی دوم، روحانی محوری در هسته‌های شکل‌دهی به شبکه‌های اجتماعی بود، فقط اینطور نبود که در راس انقلاب یک عالم بیاید و رهبری انقلاب را به دست بگیرد. شبکه سازی در نظام کلانی انقلابی ما توسط شبکه گسترده‌ای از روحانیت در دو محیط عمده که اول؛ مسجد، دوم؛ هیئت‌های مذهبی کار را شکل داد که به نوبه خود در جهان مشابه نداشته و هنوز هم ندارد.

برخلاف آنچه که امروز در جمهوری اسلامی با چهار میلیون و سیصد هزار دانشجو شبکه‌های مختلفی از تشکل‌های مختلف دانشجویی عهده دار عرصه‌سازی به خصوص در فضای نخبگانی هستند، عمدتا از نخبگان شکل گرفته‌اند. در دوران اویل انقلاب اسلامی مجموعا صد و پنجاه هزار دانشجو داشتیم. سی و شش میلیون در قدیم جمعیت داشتیم و تقریبا امروز هشتاد میلیون نفر در ایران هستیم.

نقش دانشگاه در انقلاب نقش مهمی نبود، چون اصلا جمعیت دانشجویی جمعیت آن‌چنانی نبود، همچنین استاتید و رشته‌های مختلف نیز کم بود و اگر دانشجویی هم بود درگیر جنبش بیشتر چپ بودند. انقلاب ما شکل دانش آموزی قوی داشت، یعنی نقشی که دانشگاه الان ایفا می‌کند، در آن موقع دبیرستان عهده‌دار بود. سطح سواد جامعه کم بود و کسی که پنجم داشت، باسواد حساب می‌شد و کسی که دیپلم داشت، جایگاهی ممتاز داشت. از این رو انقلاب ما یک انقلاب دانشجویی و نخبگی از حیث اساتید دانشگاه‌ها نبود و شریعتی و… استثنا بودند، پس دانشگاه ما جریان‌ساز انقلابی نبود و انقلاب ما حوزوی و از مساجد شروع شد.

دوم اینکه شبکه‌ای از فضلا و طلابی که در شهرستان‌های مختلف بیتوته کرده بودند و مدیریت افکار عمومی را به روش سنتی در مساجد و تکایا هدایت می‌کردند، ما بیرون محیط نخبگی و جریان‌های مرسوم روشنفکری چپ شوروی و انقلاب‌هایی مثل کوبا و… عمدتا احزاب چپ از دانشگاه‌ها جریانات را می‌ساختند.

 

عباسی/انقلاب/ایران/ولایت/روحانی/مساجد

 

  • انقلاب از مساجد و تکایا شروع شد

ولی انقلاب از مساجد و تکایا شروع شد. در روستاها راهپیمایی داشتیم. احتمالا کسانی که مسن‌تر هستند، خاطرشان هست، در سال ۵۷ در روستاها راهپیمایی داشتیم و از این سر روستا به اون سر روستا می‌رفتند و نهایتا در مسجد روستا بیایند و سخنرانی سیاسی بشنوند. این حرکت یک حرکت استثنایی بود. امروز هم در روستاها می‌بینیم که در روز ۲۲ بهمن یا روز قدس در حال راهپیمایی هستند.

همچنان آن وجه عمومی هست و حرکت‌های دانشجویی و دانشگاهی با وجود اینکه در طراز دانشجویی اتحادیه اروپایی ما دانشجو داریم، اما همانطور که شما می‌دانید نقش دانشگاه یک نقش نخبگی است و نقش یک محیط بسته‌ای است و تاثیر عمومی زیادی ندارد، حتی با اینکه شبکه‌های مجازی به کمک می‌آید، اما جریانات عمومی نمی تواند بسازد.

انقلاب اسلامی با دو وجهه مساجد و تکایا محوری و روحانی محوری شبکه‌ای از روحانیونی که در لایه‌های مختلف اجتماع از سطح محیط خاص در مشهد، قم، تهران و… تا لایه‌های پائین جامعه و محیط روستایی. این شبکه گسترده‌ای از روحانیت بی‌نظیر بود.

امام با تیکه بر مراجع عظام و روحانیت در قم، سپس در سطوح طلابی که قدرت سازماندهی اجتماعی مبتنی بر روحیه عاشورایی در تکایا سازماندهی می‌کردند. این شکل دوم متاسفانه شناخته نشده است. نسل جوان ما نمی‌داند که قدرت سازماندهی چگونه بود. بالاخره هر جنبش سیاسی ۳ پایگاه نیاز دارد. پایگاه حاکمیتی، ایدئولوژی، اجتماعاتی.

پایگاه ایدئولوژی در زمان انقلاب اصل اسلام و تلقی‌های فقه جعفری محسوب می‌شد، به ما داده بود و این پایگاه ایدئولوژیک نسبت به پایگاه ایدئولوژی چپی‌ها مبتنی بر مارکسیسم داشتند و راستی‌ها مبتنی بر لیبرالیسم داشتند، یک پایگاه مردمی‌تری بود. پایگاه ایدئولوژیک و اجتماعی بود که همه لایه‌های جامعه را در بر می‌گرفت. مکان محوری مساجد و تکایا، مدیریت شبکه‌ای توسط روحانیت ایجاد شد.

 

عباسی/انقلاب/ایران/ولایت/روحانی/مساجد

 

  • وجود امام خمینی یکی از ویژگی‌های انقلاب

ویژگی سوم ترکیبی از مبانی اعتقادی-ایدئولوژیکی اسلام در شخصیتی به اسم حضرت امام که پشوا و رهبر نبود، امام بود. اگر گروه حزب الله لبنان را ببینم از این سه ویژگی استفاده می‌کند. حتی انصار الله یمن هم همینطور است.

یعنی هر مجموعه انقلابی این سه عنصر را در دستور کار خود قرار ندهد، موفق نخواهد شد. هر حرکتی مبتنی بر اسلام، یکی از این سه عنصر را نداشته باشد، حتما شکست می‌خورد. انقلاب شکوهمند اسلامی هم در مسیر خودش پس از ۳۹ سال، اگر یکی از این سه ویژگی را مردد شود و یا بی توجهی به آن بکند، ضربه خواهیم خورد. یعنی اگر در وجه اسلامیت آمدیم و رابطه امام و جامعه را کوچک شماردیم یا اصلا توجه نکردیم یا به اما جامعه توجه کرده و از وجه اسلامیت کم کرده است.

امروز امام جامعه داریم ولی لیبرالیسم را پیاده سازی می کنند. یا اینکه در شبکه سازی، مکان محوری خود را از مساجد و تکایا بیرون بکشند، بیایند و در جاهای دیگر جاسازی کنند. هیچکدام به نتیجه نمی‌رسد، هرچقدر هم هزینه کنند فایده و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

این شبکه سازی‌ها جواب نمی‌دهد چون می‌خواهد اسلام منهای روحانیت را رقم بزند، و راس شبکه سازی، دیگر روحانیت نیست. این شبکه‌سازی‌ها به دو دلیل جواب نمی‌دهد. اول آنکه چون می‌خواهیم ذهن ساختار حکومت اسلامی را به طرف اسلام منهای روحانیت حرکت دهیم. خوب اسلام منهای روحانیت قطعا به بن بست می‌رسد. دوم خود روحانیت در بدنه میانی نظام و جامعه نقش خودش را به عنوان استاد شبکه ساز متاسفانه مثل اوایل انقلاب پیگیر و جدی جلو نمی‌برد.

خوب این دو فقط نقصان ما در امروز پس از سی و نه سال در پیش برد اهداف انقلاب اسلامی است. یک، مسجد محوری در حرکت کلان ما کمرنگ شده است. ما در افق چهلمین سال، مهمترین چالش ضعف مسجد محوری است. اینکه قدرتِ بسیج کردن مردم را در مساجد بیاوریم، سازماندهی کنیم و جلو ببریم. این یک مدت کم کاری شده است. چرا؟ نمی دانیم. این را باید آسیب شناسی کرد.

انقلاب اسلامی برای استمرار حرکتش همچنان نیاز دارد که مسجد محور باشد. می‌دانیم که مسجد سنگر است و اگر در آن نباشیم و رهایش کنیم، کجا باید با دشمن مقابله کنیم؟ بیرون از سنگر که نمی‌شود. برنامه‌ریزی برای مقابله با شیطان از محراب مسجد (یعنی محل حرب و جنگ با دشمن) شروع می‌شود. وجه تعبدی عبادی با سیاسی در هم آمیخت، در دفاع مقدس توانستیم موفق شویم. سازمان‌دهی ها برای دفاع مقدس از مسجد ها بود. جذب نیرو برای جبهه از مساجد بود. کمک‌های مردمی و پشتیبانی نیز از مسجد بود.

وجه مسجد محوری ما در افق برنامه دهه پنجم جمهوری اسلامی باید بازسازی باشد. یعنی به سال ۵۷ برگردیم. دو، اینکه امام جامعه هر افقی را به عنوان قطب نما تعیین می‌کند، ما ملزم هستیم که در اسلامیت همان را پیاده کنیم نه اینکه از مدرن غربی بیاییم و التقاطی کنیم و جهت‌گیری مورد نظر امام جامعه را انجام ندهیم و این می‌شود که هر رئیس جمهوری که در بیست و پنج سال گذشته سر کار آمده است، زاویه تفکر ایدئولوژی او با امام جامعه گاهی اوقات ۱۸۰درجه نیز می‌بود.

حال درباره رئیس جمهور فعلی همه می‌دانید که سی و شش اختلاف ایدئولوژیک با شخص امام جامعه دارد. امام به شما می‌گوید که فلسفه وجودی ما بهشت بردن مردم است. خوب این دوستان می‌گویند؛ ما هیچ مسئولیتی در قبال بهشت و جهنم مردم نداریم. البته وقتی جامعه را رها کنیم، معلوم است که جامعه به گونه‌ای جلو می‌رود که مردم به جهنم می‌روند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=2510

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *