اماکن و جایگاه‌های مقدس بیت المقدس - خیبر

اماکن و جایگاه‌های مقدس بیت المقدس

۰۳ دی ۱۳۹۷ ۲۳:۴۲

مسأله فلسطین، تنها یک مسأله اسلامی نیست، بلکه مسأله‌ای انسانی و بشری است و هر کس می‌تواند با تکیه بر ارزش‌ها و مبانی انسانی، در مورد فاجعة فلسطین قضاوت کند و واکنش نشان دهد.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در روایات آمده است که حضرت عیسی(ع) در نزدیکی مسجد بیت المقدس به دنیا آمد. حضرت آدم، موسی و یوسف(ع)، و همه پیامبران بنی اسرائیل وصیت کرده اند که در بیت المقدس دفن شوند.

بر تربت این سرزمین مقدس، انبیا و رسولان، از جمله ابراهیم، اسحاق و یعقوب علیهم السلام گام نهاده‌اند. همچنین، حضرت موسی(ع) در آن جا دفن شده است. حضرت عیسی(ع) را خدا از آن‌جا به آسمان برد. سرزمینی که صحابه فتوحات اسلام را شاهد بودند.

در شهر بیت المقدس، اماکن و جایگاه‌های مقدس فراوان است. بعضی از این جایگاه‌های مقدس، مربوط به مسیحیان و یهودیان می‌باشد و بعضی از آنها نیز به مسلمانان تعلق دارد. البته اماکن و جایگاه‌هایی که به طور مشترک مورد احترام پیروان هر دین (مسلمانان، مسیحیان و یهودیان) قرار دارند نیز، در این شهر به چشم می‌خورد.

مسجد قبة الصخره

مهم‌ترین اماکن و جایگاه‌های مقدس این شهر از نظر مسلمانان، مسجدالاقصی و مسجدالصخره (قبة الصخره) است. حرم شریف که این دو مسجد مبارک در آن جای دارد به این شهر قداست خاصی بخشیده است. همان طور که پیشتر ذکر شد مسجدالاقصی دومین مسجد بزرگ اسلام به شمار می‌رود و نزد مسلمانان پس از مکه و مدینه از اهمیت والایی برخوردار است و محترم شمرده می‌شود. فاصله این مسجد از مسجدالصخره، حدود پانصدمتر می‌باشد. و پیرامون آنها مجموعه‌ای از اماکن و جایگاه‌های مقدس دیگر قرار دارد. به همین دلیل، تمام این منطقه را که بیش از صدهزار متر مربع (۱۰۴۹۰۰متر مربع) است، حرم شریف می‌گویند. البته به همه این مجموعه، مسجدالاقصی نیز می‌گویند. حتی بعضی مورخان و پژوهشگران قدیم و جدید اظهار داشته‌اند مسجدالاقصی به تمام شهر بیت المقدس اطلاق می‌شود؛ زیرا همه آن چه داخل حصار قدیمی این شهر است جزو حریم مسجدالاقصی می‌باشد.

پس از آن که مسلمانان در سال پانزدهم هجری، بیت المقدس را فتح کردند، ساختمان اصلی مسجدالاقصی را بنا نمودند. در آن زمان که مسلمانان وارد این شهر شدند، از پرستشگاه و اماکن مقدس قدیمی تقریباً چیزی به جا نمانده و در اثر گذشت زمان و حوادث مختلف از بین رفته بود. به همین دلیل، مسلمانان پس از تحقیق، محل اصلی پرستشگاه حضرت سلیمان را یافتند و مسجدالاقصی را در آن محل بنا کردند[۱].

مسلمانان غیر از مسجدالاقصی، مساجد دیگری نیز در محدوده مسجدالاقصی بنا کردند که مسجدالصخره یکی از آنها می‌باشد. مسجدالصخره در همان محل مقدسی ساخته شدکه حضرت ابراهیم(ع) در آن‌جا مراسم قربانی به جا آورد و حضرت رسول اکرم(ص) نیز از آن محل به معراج و سیر آسمان‌ها رفت. به همین دلیل، این مکان نیز مثل مسجدالاقصی برای مسلمانان بسیار محترم و مقدس است.

درباره محل مسجدالصخره که مورد احترام مشترک مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است، مطالب شنیدنی فراوان وجود دارد. نوشته‌اند در نقطه‌ای از این محل، جای پای حضرت رسول اکرم(ص) مشاهده می‌شود و این جای پا مربوط به آن زمانی است که رسول خدا از این نقطه به معراج رفتند.

در بعضی روایت‌های مذهبی آمده است: دوهزار سال پیش از خلقت حضرت آدم، فرشتگان، این محل (صخره) را زیارت کردند و کشتی حضرت نوح پس از آرام گرفتن طوفان، در این صخره آرام گرفت.

ناقلان این روایت‌ها می‌گویند: همه پیامبران در این محل نماز گزارده‌اند و هر یک از آنها در محل مسجدالصخره جایگاهی دارند. در آینده (پایان جهان) نیز اسرافیل از این محل در صور می‌دمد و پایان جهان را اعلام می‌کند.

ابواب مسجدالاقصی

در بیت المقدس ابواب گوناگونی وجود دارد، که هر یک به نوعی با زندگی پیامبران ارتباط داشته است. از جمله باب داوود(ع) و باب سلیمان(ع) و باب حطه که قرآن از مورد اخیر یاد کرده است. «قولوا حطه» و آن ذکر «لااله الاالله» است. نیز باب محمد و باب التوبه که خداوند توبه حضرت داوود(ع) را در آن جا پذیرفت. همچنین باب الرحمه که خداوند در قرآن به آن اشاره فرموده است:

«له باب باطنه فیه الرحمه و ظاهره من قبله العذاب.»[۲]

یعنی وادی جهنم در شرق بیت المقدس قرار دارد. باب سکینه نیز که محراب حضرت مریم(ع) دختر عمران در آن جا واقع است، جایگاه مقدسی است، که فرشتگان برای مریم(ع) میوه‌ای بهشتی آوردند. همچنین محراب زکریا(ع) که فرشتگان تولد یحیی(ع) را به وی بشارت دادند.

مسجد و مقبره ابراهیم خلیل الله(ع) در ۱۸ مایلی بیت المقدس و محراب مسجد در غرب آن قرار دارد.

در شهر بیت المقدس، علاوه بر مسجدالاقصی، ۳۶ مسجد دیگر وجود دارد که ۲۹ مسجد در داخل شهر و ۷ مسجد نیز در خارج از بافت قدیمی و در حومه شهر قرار دارد. علاوه بر آن، مقبره‌ها و زیارتگاه‌های بسیاری از رهبران بزرگ اسلام و اصحاب پیامبر اکرم(ص) در این شهر واقع است[۳].

دیوار براق

دیوار براق شریف نیز در این شهر است. مقدسات مسیحی آن نیز عبارت است از “کلیسای القیامه” در مرکز شهر که شامل “دروازه الالام” و “کلیسای جسمانیه” است.

مجموعه این اماکن و جایگاه‌های بیت المقدس به ویژه حرم شریف و مجموعه ساختمان‌ها و بناهای آن به گونه‌ای است که عظمت خیره کننده دوران گذشته مسلمانان را مجسم می‌کند؛ به عبارتی دیگر مسجدالاقصی و سایر آثار اسلامی که در پیرامون آن قرار دارد نمایشگاه عظمت تاریخی امت اسلام است.

شرایط کنونی فلسطین و اشغال این سرزمین توسط صهیونیست‌ها

افزون بر اهمیت و قداست سرزمین بیت‌المقدس(فلسطین) که در منابع اصیل اسلامی بیان شده است: آن چه که در شرایط کنونی مسأله فلسطین را برای جهان اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار نموده، موضوع اشغال آن به وسیله صهیونیسم و استکبار جهانی و رویارویی جهان غرب با جهان اسلام است. به گونه‌ای که اشغال فلسطین، هرگز اشغال یک سرزمین و یک کشور نیست؛ بلکه ایجاد یک کانون استعماری ضداسلامی ـ آن هم در قلب جهان اسلام ـ در جهت نابودی جهان اسلام وجلوگیری از شکل‌گیری تمدن اسلامی است. از این رو قضیة فلسطین علاوه بر بعد دینی، با استقلال، امنیت و منافع ملی سایر کشورهای اسلامی نیز شدیداً در ارتباط است. این واقعیتی است که هم از آرمان‌ها، اصول و برنامه‌های نژادپرستانه توسعه طلبانه رپیم صهیونیستی (شعار گسترش اسرائیل از نیل تا فرات و ادعای تصاحب بسیاری از اماکن اسلامی) و هم از نظر تاریخی و عملکرد آن رژیم در قبال مردم فلسطین و کشورهای همجوار آن و بالاخره جهان اسلام، به خوبی قابل اثبات است. بنابراین اسرائیل برای کشورهای منطقه و جهان اسلام تهدیدی بسیار جدّی است. مهم‌ترین این تهدیدها عبارت است از:

  • تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های نظامی؛
  • تهدیدهای ناشی از حضور سیاسی؛
  • نقش عملکرد اقتصادی اسرائیل در منطقه؛
  • انرژی و مسائل مترتب بر آن؛
  • محیط زیست و منابع طبیعی[۴].

اسرائیل تاکنون خود را مقیّد به معاهدات بین‌المللی  که درباره منع تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی، منعقد شده، نکرده است. اسرائیل ششمین قدرت هسته‌ای جهان است و برابر بعضی گزارش‌ها، این کشور حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. تسلیحات تهاجمی و اتمی اسرائیل با توجه به شمار جمعیتش، ۱۵۰ برابر تسلیحات دفاعی اعراب است. غرب شدیداً اسرائیل را پایگاه خط مقدم و حامی منافع مختلف خود می‌داند. و برتری و تسلط اسرائیل را بر منطقه و جهان اسلام خواستار است.

اهمیت مسئله فلسطین از منظر شهید مطهری «ره»

«اگر پیغمبر اسلام(ص) زنده می‌بود امروز چه می‌کرد؟ درباره چه مسأله‌ای می‌اندیشید؟ والله و بالله! قسم می‌خورم که پیغمبر اکرم(ص) در قبر مقدسش امروز از یهود می‌لرزد… این یهودیانی که شما امروز اسمشان را می‌شنوید ـ موشه‌دایان، زلی‌اشکول، گلدامایر ـ آخر ببینید از کجای دنیا آمده‌اند؟ مدعی هستند که این سرزمین، سرزمین ما است… هدف مگر تنها همین است که یک دولت کوچک در آنجا تشکیل شود؟… او می‌داند که یک دولت کوچک بالاخره نمی‌تواند آنجا زندگی کند؛ یک اسرائیل بزرگ که دامنه‌اش از این طرف شاید ایران خودمان هم کشیده شود. به قول عبدالرحمن فرامرزی: این اسرائیل که من می‌شناسم، فردا ادعای شیراز را هم می‌کند و می‌گوید: شاعرهای خود شما همیشه در اشعارشان اسم شیراز را گذاشته‌اند «ملک سلیمان». هر چه بگویی آقا! آن تشبیه است، می‌گوید: سند از این هم بهتر می‌خواهید؟ مگر ادعای خیبر را که نزدیک مدینه است، ندارند؟ مگر “روزولت” (رئیس جمهور آمریکا) به پادشاه وقت عربستان سعودی پیشنهاد نداد که شما بیایید این شهر را به اینها بفروشید؟

مگر این‌ها ادعای عراق و سرزمین‌های مقدس شما را ندارند؟ والله و بالله! ما در برابر این قضیه مسئولیم. به خدا قسم! مسئولیت داریم… والله! قضیه‌ای که دل پیغمبر اکرم(ص) را امروز خون کرده است، این قضیه است… [امروز] اگر [امام] حسین بن علی(ع) بود می‌گفت: اگر می‌خواهی برای من عزاداری کنی، برای من سینه و زنجیر بزنی؛ شعار امروز تو باید فلسطین باشد. شمر امروز موشه‌دایان است. شمر هزاروسیصد سال پیش مُرد، شمر امروز را بشناس…»[۵]

علاوه بر این «مسأله فلسطین، تنها یک مسأله اسلامی نیست، بلکه مسأله‌ای انسانی و بشری است و هر کس می‌تواند با تکیه بر ارزش‌ها و مبانی انسانی، در مورد فاجعة فلسطین قضاوت کند و واکنش نشان دهد.[۶]»[۷]

 

[۱] – معصومین، علی، قصه‌های اماکن مقدس، بیت المقدس، انتشارات پیام محراب، پاییز ۱۳۸۰،  ص۴۶٫

[۲] – سوره حدید، آیه ۱۳٫

[۳] – فصلنامه حضور، ش ۴۰، بهار۱۳۸۱، ص۱۱۲٫

[۴] – ر.ک، سیدحسین موسوی، تهدیدهای جدید امنیتی اسرائیل در منطقه خاورمیانه، مجله مطالعات منطقه‌ای، ش۸٫

[۵] – شهید مطهری، حماسه حسینی، ج۱، سخنرانی استاد در عاشورای ۱۳۹۰(۱۳۴۸شمسی).

[۶] – بیانات مقام معظم رهبری در خطبه دوم نماز جمعه (۱۶/۱/۸۱).

[۷] – جهت مطالعه بیشتر ر.ک: دیپلماسی پنهان اسرائیل درکشورهای عربی، امین مصطفی، ترجمه محمد جعفر سعدیان؛ ارتباط صهیونیستی، آلفرد. م لیلیانتال، ترجمه سیدابوالقاسم حسینی (ژرفا)، نشر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول، پاییز۱۳۷۹٫

 

استاد مجید صفاتاج

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=16743

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *