انتخابات بدون تغییر - خیبر

مصاحبه اختصاصی پایگاه صهیون پژوهی خیبر با استاد مهدی شکیبایی

انتخابات بدون تغییر

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹

نمی‌توان انتظار داشت که با تغییر حاکمان تغییری در سیاست‌های کلی و نقش وظیفه‌ای رژیم صهیونیستی ایجاد شود. همه احزاب و جریان‌های صهیونیستی علی رغم همه اختلافاتی که با یکدیگر دارند، در یک نقطه اشتراک نظر دارند و آن اینکه جغرافیای فلسطین باید از غیر یهود پاکسازی شود و اسرائیل همیشه به عنوان قدرت محوری در سطح منطقه باشد. و وظیفه‌ای که برای آن تاسیس شده است را بخوبی ایفا کند. زیرا تنها از طریق ایفاء این نقش است که از حمایت‌های جریان سلطه برخوردار خواهد بود.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ یکی از مباحث مهم در دشمن‌شناسی دقت در عمق راهبردی فعالیت‌های سیاسی دشمن می‌باشد؛ در بسیاری از مواقع اهداف دشمن از انجام فعالیت‌های سیاسی صرفا یک هدف ظاهری و کوتاه مدت نمی‌باشد. با وجه به این دیدگاه انتخابات اسرائیل در وهله اول اهمیت چندنی برای ما ندارد چرا که اشکال اساسی ما با موجودیت این رژیم است و تفاوتی چندانی در حزب روی کار آمده در اسرائیل نیست؛ اما آنچه انتخابات اسرائیل و مسائل پیرامونی آن را برای ما حائز اهمیت می‌کند اهداف سران صهیونیسم جهانی از برگزاری انتخابات است. به جهت تبیین بیشتر این موضوع پایگاه صهیون پژوهی خیبر گفتگویی را با استاد «مهدی شکیبایی» مدیرعامل خبرگزاری قدس و قائم مقام دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین انجام داده است؛ متن این مصاحبه در ادامه تقدیم می‌گردد.

خیبر: به نظر شما انتخابات اسرائیل یک انتخابات سیستماتیک سیاسی است که با نتیجه‌ی آن تغییری در سیاست‌های داخلی و خارجی ایجاد شود و یا صرفا یک بازی قدرت است که صهیونیسم جهانی آن را برای رسیدن به رسمیت و مشروعیت اسرائیل راه‌اندازی کرده است؟

استاد شکیبایی: رژیم صهیونیستی یک وظیفه مهم کارکردی برای جریان سلطه دارد و آن هم مدیریت ناامنی در منطقه با هدف گسترش وابستگی‌ها به غرب است. به همین دلیل جمعیت یهودی را که در این مکان هیچ ریشه‌ای ندارند جایگزین ملت فلسطین کرده‌اند. طبیعی است که یک مردم اعمال خشونت را برای بقا یک اصل می‌داند. بر این اساس نمی‌توان انتظار داشت که با تغییر حاکمان تغییری در سیاست‌های کلی و نقش وظیفه‌ای رژیم صهیونیستی ایجاد شود. همه احزاب و جریان‌های صهیونیستی علی رغم همه اختلافاتی که با یکدیگر دارند، در یک نقطه اشتراک نظر دارند و آن اینکه جغرافیای فلسطین باید از غیر یهود پاکسازی شود و اسرائیل همیشه به عنوان قدرت محوری در سطح منطقه باشد. و وظیفه‌ای که برای آن تاسیس شده است را بخوبی ایفا کند. زیرا تنها از طریق ایفاء این نقش است که از حمایت‌های جریان سلطه برخوردار خواهد بود.

خیبر: دوره‌گردی نتانیاهو در جهان عرب چه تاثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر انتخابات دارد؟

استاد شکیبایی: نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دلایل مختلف جایگاه قبلی خود را تا حد زیادی از دست داده است. خصوصا پرونده‌های متعدد فساد وی و خانواده‌اش به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های موثر در کاهش آراء وی محسوب می‌شود. نتانیاهو نگاهش به روابط با اعراب دقیقا مرتبط با همین موضوع است. وی تلاش دارد به جامعه صهیونیستی اینگونه القا کند که مدیریت و سیاست‌های وی موجب شده است که رژیم‌های عربی از سلک دشمن اسرائیل خارج شده و برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل مسابقه گذاشته‌اند و این موضوع می‌تواند به جامعه اسرائیل یک امنیت بی‌سابقه هدیه کند. لذا انتظار دارد مردم در انتخابات فساد‌های وی و خانواده‌اش را نادیده بگیرند و سبد آرای وی را سنگین سازند. موضوعی که از چشم رقبای سیاسی‌اش پنهان نمانده است.

خیبر: اساسا در انتخابات اسرائیل بخت با کدام حزب بیشتر است؟ و پیروز انتخابات کیست؟

استاد شکیبایی: بر اساس نظر سنجی‌های صورت گرفته از سوی مراکز مختلف صهیونیستی و نیز برخی روزنامه‌ها، ائتلاف لاپید، گانتس و یعلون از بخت بیشتری برای کسب بیشترین کرسی‌ها برخوردار هستند. ۳۶ کرسی. اما حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با امکان کسب ۲۶ کرسی در مقام دوم قرار دارد. از آنجا که برای تشکیل کابینه نیاز به ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان است، احزاب پیروز در انتخابات چاره‌ای جز تشکیل ائتلاف ندارند و بر این اساس سهم خواهی‌ها تعیین کننده خواهد بود.

اگر حزب پیروز انتخابات نتواند در تاریخ معینی کابینه را تشکیل دهد، این ماموریت به حزب دوم واگذار خواهد شد. لذا جریان های راستگرا به رهبری لیکود از مدت‌ها قبل تلاش دارند با مهندسی انتخابات شرایط را برای تشکیل کابینه از سوی شانس اول پیروزی منتفی سازند مانند لغو حضور لیست متحد عربی در انتخابات از سوی کمیته مرکزی انتخابات کنست.

خیبر: مسئله صلح  و معامله‌ی قرن آیا در روند انتخابات موثر است؟

استاد شکیبایی: معامله قرن که از سوی امریکا مطرح شده است بر چند پایه مهم استوار است که بحث شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت امریکا از تل آویو به قدس نیز لغو موضوع بازگشت آوارگان و ضمیمه سازی مناطق اشغال شده در سال ۱۹۶۷ و شهرک‌های ساخته شده در این مناطق از سیو امریکا از گام های مهم آن محسوب می‌شود که دولت ترامپ که خود را متعهد می‌داند بر اساس نیازهای اسرائیل به تحولات منطقه نگاه کند، آنها را انجام داده است و این امکان دارد امریکا در روزهای آینده بلندی‌های جولان را نیز به عنوان ضمیمه اسرائیل مورد شناسایی قرار دهد تا امتیازی به نتانیاهو داده باشد. همچنین بر اساس معامله قرن طرف فلسطین از موضوع صلح خارج شده و رژیم های عربی جایگزین آنها شده‌اند. شتاب علنی سازی روابط با اعراب نیز در همین چارچوب صورت گرفته است تا نتانیاهو حاصل را در انتخابات پیش روی بچیند.

خیبر: جنبش‌های مقاومت چه موضعی در قبال انتخابات دارند؟

استاد شکیبایی: جنبش‌های مقاومت فلسطینی اساسا  به رژیم صهیونیستی به عنوان یک دشمن اشغالگر نگاه می‌کنند و به‌خوبی نیز از نقش وظیفه‌ای آن آگاه هستند و افق سیاست‌های اسرائیل را که استمرار اشغال وطن فلسطینی و اخراج فلسطینیان از آن است را هم دریافته‌اند بر این اساس هر جریانی که در اسرائیل به قدرت برسد تغییری در معادله درگیری میان دو طرف رخ نخواهد داد. 

بر این اساس مقاومت در فلسطین تنها به اهدافی که برای آن شکل گرفته است توجه دارد و سیاست‌ها و برنامه‌هایش را برای تحقق آن اهداف دنبال می‌کند. هر چند می‌داند که تحولات حوزه درگیری در انتخابات رژیم صهیونیستی و جابجایی قدرت موثر است.


اساسا همه احزاب صهیونیستی مهم‌ترین برگ پیروزی خود را میزان توانایی‌هایشان برای مواجهه با محور مقاومت دانسته و عمده برنامه‌های انتخاباتی خود را بر آن پایه طراحی و ارائه می‌کنند.


 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19706

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *