انفجار «آمیا»؛ تلاشی نافرجام برای تخریب وجه جمهوری‌اسلامی و حزب‌الله
چند روز پیش و در سالروز انفجار «آمیا» رسانه‌های صهیونیستی مجدداً بحث دست داشتن ایران در این حادثه را بیان کردند و نیز مدعی شدند دولت آرژانتین تلاشی را در راستای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی برای یهودیان انجام نداده است. این درخواست رسانه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» بهانه‌ای شد تا نگاهی داشته باشیم به طولانی‌ترین پرونده قضائی آرژانتین.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، ۲۵ سال پیش در ۱۹۹۴م. «مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین» موسوم به «آمیا» در کشور آرژانتین منفجر شد و بیش از ۸۰ نفر در این حادثه کشته شدند. صهیونیست‌ها و مقامات آرژانتینی بلافاصله پس از وقوع این حادثه جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان را به عنوان مقصرین این انفجار معرفی کردند و کوشیدند تا از این طریق ایران و حزب‌الله را تحت فشار سیاسی قرار دهند.

چند روز پیش و در سالروز انفجار «آمیا» رسانه‌های صهیونیستی مجدداً بحث دست داشتن ایران در این حادثه را بیان کردند و نیز مدعی شدند دولت آرژانتین تلاشی را در راستای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی برای یهودیان انجام نداده است. این درخواست رسانه صهیونیستی «تایمز‌اسرائیل» بهانه‌ای شد تا نگاهی داشته باشیم به طولانی‌ترین پرونده قضائی آرژانتین.

 • وقوع حادثه

۱۸ ژوئیه سال ۱۹۹۴م. «مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین»[۱] موسوم به «آمیا»[۲] واقع در شهر «بوینس آیرس»[۳] آرژانتین منفجر شد و در طی این حادثه ۸۵ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شدند. گزارشات منتشر شده نشان می‌دهند حادثه پس از انتحار یک خودروی بمب‌گذاری شده رخ داده است.

هنوز مدتی از انفجار نگذشته بود که جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان از سوی دولت آرژانتین و مقامات رژیم صهیونیستی به عنوان مسئولین حادثه مذکور معرفی شدند؛ این اتهام در سالیان اخیر نیز ادامه داشته و دشمنان جمهوری اسلامی هر ساله این ادعای واهی را بازگو می‌کنند.

 • سپردن پرونده به یک قاضی متخلف

پرونده انفجار آمیا در ابتدا به یک قاضی فدرال آرژانتینی به نام «خوان خوزه گالئانو» سپرده شد و او تلاش کرد تا پرونده را به سمتی سوق دهد که در نهایت حمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان مجرم شناخته شوند؛ او در راستای تحقق این هدف اسناد جعلی زیادی علیه دیپلمات‌ها و مقامات ایرانی تدوین کرد و چندین نفر را وادار کرد تا در داداگاه بر علیه جمهوری اسلامی اعتراف کنند. افرادی که حاضر به شهادت دروغین علیه ایران شدند تعدادی از عناصر ضدانقلاب، گروهک‌های تروریستی، وکلا و مردم آرژانیتن بودند.

این قاضی آرژانتینی در سال ۲۰۰۳ و در طی دو مرحله حکم بازداشت ۴ و ۸ تن از مقامات و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را صادر کرد؛ پس از صدور این حکم «هادی سلیمان‌پور» سفیر سابق جمهوری اسلامی در آرژانتین با دستور بین‌المللی قاضی پرونده در شهر «دورهام»[۴] انگلیس بازداشت شد اما پس تشکیل دادگاه در انگلیس، «سلیمان‌پور» به دستور قاضی دادگاه تبرئه شد.

«خوان خوزه گالئانو» قاضی پرونده پس از اینکه بیش از ۱۰ سال پرونده آمیا را در دست داشت و به اخلال در روند پرونده متهم شد، در سال ۲۰۰۵ به دستور شورای عالی قضات آرژانتین از ادامه رسیدگی به پرونده کنار گذاشته شد.

 • دست‌های پشت‌پرده

پس از برکناری قاضی «گالئانو» فرد دیگری به نام « کانیکو با کورال» به عنوان قاضی پرونده انتخاب شد تا تلاش‌ها برای متهم کردن ایران در ماجرای انفجار دفتر آمیا به وضوح مشخص شود. انتصاب «کورال» هم به پیشرفت پرونده از مسیر قانونی کمک چندانی نکرد و در دوران قضاوت او، برای چند دیپلمات ایرانی حکم دستگیری بین‌المللی صادر شد. نکته جالب این است که ۷ نفر از این مقامات ایرانی همان افرادی بودند که قاضی «گالئانو» برای دستگیری آنان حکم صادر کرده بود؛ این یعنی قاضی پرونده آمیا تغییر کرد اما دست‌های پشت‌پرده کماکان خواهان دستگیری مقامات جمهوری اسلامی و محکومیت ایران بودند.

 • توافق ایران و آرژانتین برای رسیدگی مشترک به پرونده

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان جمهوری اسلامی و آرژانتین در سال ۲۰۱۲ توافق کردند تا روند رسیدگی به پرونده آمیا را مشترکاً پیش ببرند. به همین منظور پس مذاکرات و جلسات دو جانبه، در سال ۲۰۱۳ تفاهم‌نامه‌ای به منظور ایجاد کارگروهی متشکل از ۵ قاضی غیرایرانی و غیرآرژانتینی بین دو کشور به امضا رسید.

خانم «کریستیانا فرناندز»[۵] رئیس‌جمهور وقت آرژانتین نیز این خبر را در مجمع عمومی سازمان ملل رسماً اعلام کرد؛ اما صهیونیست‌ها که در انتظار محکومیت بین‌المللی ایران بودند پس از انتشار این خبر خشمگین شدند و لب به اعتراض گشودند.

 • اعتراض صهیونیست‌ها به توافق ایران و آرژانتین

رژیم صهیونیستی بلافاصله خشم و نگرانی خود را با صدور بیانیه‌ای بروز داد؛ وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه خود آورده بود: «دولت اسرائیل در کمال ناامیدی خبردار شد که آرژانتین برای پیش‌برد تحقیقات در خصوص حمله (به ساختمان آمیا)، موافقت کرده‌ است تا در سطح وزیر خارجه با ایران دیدار کند.»

صهیونیست‌ها تنها به صدور بیانیه بسنده نکرده و هیئتی بلندمرتبه را به آرژانتین اعزام کردند و به شکلی تهدیدآمیز از مقامات این کشور خواستند تا در جریان مذاکره با جمهوری اسلامی درخواست تحویل متهمان ایرانی و پرداخت غرامت به خانواده کشته‌شدگان را نیز مطرح کنند.

 • ردپای اسرائیل در پرونده آمیا

گوشه‌ای از ردپای اسرائیل و آمریکا در پرونده انفجار آمیا و تلاش برای محکوم کردن جمهوری اسلامی را می‌توان در ابتدای گشوده‌شدن پرونده مشاهده کرد. انفجار دفتر مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین در دوران ریاست‌جمهوری «کارلوس مِنِم»[۶] رخ داد؛ «منم» که رابطه خوبی با آمریکا و رژیم صهیونیستی داشت بلافاصله پس از وقوع حادثه، خواستار سپرده شدن تحقیقات پرونده به «سازمان سیا»[۷] و «موساد»[۸] شد.

نیروهای موساد و سیا پس از این درخواست وارد عمل شده و در ظاهر مشغول به جمع‌آوری شواهد و مدارک از لحظه وقوع انفجار شدند؛ شواهد ارائه شده توسط این دو سازمان به ریل اصلی پیش‌برد و بررسی پرونده تبدیل شد و از این پس پرونده با پارادایم دست داشتن ایران و حزب‌الله در طراحی و انفجار آمیا پیش رفت.

«آلبرتو نیسمان»[۹] دادرس پرونده نیز در بحبوحه رسیدگی به پرونده و در حالی که دولت آرژانتین بر متهم بودن ایران در پرونده مذکور پافشاری می‌کرد و جمهوری اسلامی نیز این مسئله را تکذیب می‌نمود، با اشاره به پیچدگی پرونده اظهارداشت سنگین شدن این پرونده یکی از ترفندهای صهیونیست‌ها بوده است.

همچنین در جریان بررسی پرونده «روبن براخا» رئیس‌ سابق‌ اتحادیه‌ی‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ آرژانتین به هم‌دستی با مقامات آرژانتینی اعم از قضات و دستگاه‌های امنیتی این کشور و اخلال در روند تحقیقات و پیگیری پرونده انفجار آمیا متهم شد.

 • تنها نتیجه‌ پرونده آمیا

با وجود تمام تلاش‌هایی که صهیونیست‌ها از پیش از وقوع انفجار تا زمان حادثه و پس از آن داشتند اما توافق ایران و آرژانتین برای پیگیری پرونده موجب از بین رفتن همه تلاش‌های صهیونیست‌ها شد. به این ترتیب پیگیری پرونده از حالت یک جانبه که علیه ایران در حال انجام بود به حالت دو جانبه تغییر کرد.

لازم به ذکر است این پرونده بزرگ که بیش از دو دهه به طول انجامیده هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و منجر به معرفی یک مجرم و اثبات جرم آن نشده است؛ اما پس از فراز و فرودهای بسیار آشکار شد که رژیم صهیونیستی از طرق مختلف سعی داشته از این ماجرا بهره‌بردای سیاسی کند و جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان را تحت فشار و محکومیت بین‌المللی قرار دهد.

 • تلاش مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای حفظ آبروی خود

با وجود اینکه صهیونیست‌ها از طراحی ماجرای انفجار دفتر آمیا سرشکسته شدند و اتهام جمهوری اسلامی و حزب‌الله نیز به اثبات نرسید، مقامات صهیونیستی و ایالات متحده چندسال یک‌بار پس از حضور در «بوینس آیرس» توهمات و اتهامات ابطال شده علیه ایران را مجدداً مطرح می‌کنند تا در ظاهر آبروی ریخته شده خود را جمع کنند و نشان دهند در این پرونده شکست نخوردند.

«مایک پمپئو»[۱۰] وزیر خارجه آمریکا امسال در سالروز انفجار دفتر آمیا در آرژانتین حضور یافت و پس از ۲۵ سال از وقوع حادثه و رفع اتهام شدن از ایران، باز هم مدعی شد انفجار آمیا توسط عناصر حزب‌الله لبنان و با پشتیبانی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

البته یک روز قبل از سفر پمپئو به بوینس آیرس، آرژانتین بالاخره پس از گذشت ۲۵ سال از انفجار دفتر آمیا، «حزب‌الله لبنان» را در لیست گروه‌های تروریستی قرارداد تا این اتفاق مرهمی بر زخم‌های رژیم صهیونیستی در پرونده آمیا باشد. پمپئو هم در این مراسم از تصمیم مقامات آرژانتینی تقدیر کرد.

پیش از این هم بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سالروز انفجار آمیا با حضور در ساختمان همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین، با وقاحت هرچه تمام‌تر اتهامات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی را بازگو کرده بود.

 • هدف رسانه‌های صهیونیستی از پرداختن هرساله به ماجرای آمیا

امسال نیز رسانه‌های صهیونیستی به رسم هرساله بخش‌هایی از مطالب روزانه خود را به حادثه آمیا اختصاص دادند. در عجیب‌ترین این تلاش‌های رسانه‌ای برای استفاده ابزاری از انفجار آمیا و کشته شدن چند یهودی، وب‌سایت «تایمز اسرائیل»[۱۱] با انتشار یادداشتی مدعی شد خانواده یهودیان آرژانتینی هنوز به حقوق خود دست نیافته‌اند و دولت آرژانتین نیز برای جلوگیری از روی‌دادن مجدد چنین ماجرایی تلاش نکرده است.

در حالی رسانه‌های صهیونیستی خواستار احقاق حقوق یهودیان آرژانیتی هستند که توجه به چند نکته حائز اهمیت است:

 • باتوجه به آنچه در خصوص روند پرونده انفجار آمیا گفته شد، جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان هیچ نقشی در این حادثه نداشتند و اتهامات مطرح شده از سوی صهیونیست‌ها و مقامات آرژانتینی کاملاً بی‌پایه و بدون مدرک است.
 • همچنین، ردپایی از سازمان‌های اطلاعاتی – امنیتی اسرائیل و آمریکا در این پرونده دیده می‌شود و بعید نیست که اساساً این انفجار با طراحی این سازمان‌ها و اجرای عناصر آنان انجام گرفته باشد. در این صورت باید گفت اگرچه می‌توان خواستار احقاق حقوق بازماندگان حادثه – که یهودی هستند – شد، اما به هیچ وجه پرداخت غرامت به عهده جمهوری اسلامی نیست و نباید ایران و حزب‌الله متهم به یهودی‌ستیزی شوند.
 • رسانه‌های صهیونیستی همواره منتظر رخ دادن یک حادثه برای یهودیان هستند تا از این حادثه نتیجه بگیرند یهودی‌ستیزی در دنیا وجود دارد و از این ماجرا استفاده ابزاری کرده و خواستار برخورداری بیش‌تر یهودیان جهان از امنیت و وضع قوانین و اختیارات ویژه برای آنان شوند.

این در حالی است که طی هفت دهه اخیر هزاران نفر از زنان و کودکان فلسطینی توسط صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند و هیچ‌گاه از پرداخت غرامت و ابراز نگرانی از زیرپا گذاشتن حقوق مردم فلسطین و کشته شدن این ملت مطلب خاصی در رسانه‎ها منتشر نشده است.

چنانچه قرارباشد غرامتی به ملت یا گروهی پرداخت شود، مردم فلسطین از همگان سزاوارتر هستند و باید از ادامه حیات رژیم جبار صهیونیستی ابراز نگرانی شود.

 • جمع‌بندی

بنابراین به نظر می‌رسد افنجار دفتر مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین و معرفی ایران و حزب‌الله به عنوان متهمین این حادثه، تلاشی نافرجام از سوی صهیونیست‌ها بود تا جمهوری اسلامی و محور مقاومت را تحت فشار بین‌المللی قرار داده و دستان جمهوری اسلامی را آغشته به خون یهودیان نشان دهند.

رسانه‌های صهیونیستی نیز درحال بهره‌برداری رسانه‌ای از این حادثه هستند و می‌کوشند جمهوری اسلامی ایران را دشمن همه یهودیان معرفی کرده و مسئله صهیونیست‌ستیزی در تفکر جمهوری اسلامی را نزد افکار عمومی به یهودی‌ستیزی تغییر دهند.

اگرچه این پرونده نیز مانند سایر تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به ایران نتیجه‌ای دربرنداشت، اما به یک دست‌آویز توخالی برای متهم ساختن جمهوری اسلامی و حزب‌الله به یهودستیزی تبدیل شد که لازم است در راستای تطهیر ایران و حزب‌الله از این اتهام، روشنگری‌های لازم برای اذهان عمومی صورت گیرد.

 

 

عرفان‌ خلیلی‌فر

 

منابع:

http://www.borhan.ir/5370/

https://www.radiofarda.com/a/f10-israel-disappointed-at-argentina-talks-with-iran/24723647.html

mehrnews.com/news/1741088

https://www.yjc.ir/fa/news/4264701

mshrgh.ir/674909

http://iqna.ir/fa/news/1456979

https://www.yjc.ir/00HtRV

/www.hamshahrionline.ir/news/15936/

https://www.radiofarda.com/a/f4_argentina_amia_blast_israel_iran_jewish/30063318.html

https://blogs.timesofisrael.com/latin-american-jews-still-dont-have-justice-25-years-after-the-amia-massacre/

https://ir.voanews.com/a/pompeo-argentina/5007568.html

https://www.radiofarda.com/a/netanyahu-in-argentina-on-iran/28731211.html

http://www.bbc.com/persian/world-49040316

[۱]. Asociacion Mutual Israellita Argentina

[۲]. AMIA

[۳]. Buenos Aires

[۴]. Durham

[۵]. Cristina Fernández de Kirchner

[۶]. Carlos Menem

[۷]. Central Intelligence Agency

[۸]. Mossad

[۹]. Alberto Nisman

[۱۰]. Mike Pompeo

[۱۱]. The Times of Israel