باید برای بقایمان بجنگیم!
ییسرائیل آیشلر، یکی از اعضای حریدی حزب اتحاد یهودیت توراتی رژیم صهیونیستی و یکی از اعضای مجلس کنست، در مصاحبه­ای مدعی شده آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما، با طرحی که به کنست ارائه کرده قصد دارد یهودیان حریدی را از بین ببرد و ما باید برای بقا تلاش و تقلا کنیم.به گزارش پایگاه صهیون پژوهی خیبر به نقل از پایگاه صهیونیستی آروتز شوا، یکی از نمایندگان حریدی کنست رژیم صهیونیستی که عضو حزب تندروی دست راستی و مذهبی اتحاد یهودیت توراتی است، مدعی شده که رقیب انتخاباتی­اش که از حزب غیرمذهبی اما در عین حال دست راستی و تند روی اسرائیل خانه ما می­‌باشد، قصد حذف مذهبی­‌ها از صحنه سیاسی اسرائیل را دارد.

با نگاهی سطحی ممکن است برایمان تعجب برانگیز باشد که چطور در سرزمین­‌های اشغالی که با نام دین یهودیت و ادعای واهی سرزمین موعود شکل گرفته، یک حزب غیر دینی که از قضا دیدگاه‌­های نژادپرستانه محکمی هم دارد، حذف یک گروه تندروی مذهبی دیگر را از صحنه حیات سیاسی دنبال می­‌کند. اما با تامل بر این نکته که نژاد یهودی حتی بر دین یهودیت نیز ارجحیت دارد، این گونه رفتارها قابل تفسیر و شناخت است.

حزب اسرائیل خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن، یک حزب ملی­‌گرا و سکولار دست راستی افراطی هست که مخالف روند صلح بوده و موضعی منفی نسبت به اعراب اسرائیل داشته و جداسازی کامل یهودیان از اعراب را در سرزمین‌­های اشغالی دنبال می­‌کند. رشد و ارتقای جایگاه این حزب در انتخابات اخیر نگرانی شدیدی در بین احزاب چپ، میانه و حتی برخی احزاب راست اسرائیل پدید آورده است. چرا که این حزب با دیدگاه راست افراطی، به داشتن گرایش‌های نژادپرستانه ضدعرب نیز شهرت دارد.

اتحاد یهودیت توراتی

یکی از این احزاب دست راستی که پیشروی حزب اسرائیل خانه ما، او را به تکاپو و نگرانی انداخته، حزب اتحاد یهودیت توراتی می­باشد. این حزب را یهودیان افراطی حریدی تشکیل داده و توسط ییسرائیل آیشلر رهبری می­‌شود.

«ییسرائیل آیشلر» در مصاحبه اخیر خود با رادیو رادیو کول باراما از سکوت حریدیان انتقاد کرده و مدعی شده که حزب لیبرمن به دنبال حذف جامعه حریدی از بدنه اسرائیل می‌­باشد. وی افزود که «ما باید از میان خاک برخواسته و برای بقای خود بجنگیم».

تقابل بین دست راستی­‌های مذهبی و غیرمذهبی رژیم صهیونیستی، موضوع جدیدی نیست. فشار بر جامعه مذهبی یهودیان رژیم صهیونیستی، از سوی یهودیان سکولار و لاییک این کشور، گسل­‌های اجتماعی این رژیم جعلی را به خوبی عیان می­‌کند. چندی قبل نیز خاخام شلومو عمار، خاخام ارشد بیت المقدس، از همجنسبازی انتقاد کرده بود اما با واکنش‌­های شدید مواجه و تا جایی پس­روی کرد که همجنس‌بازی را «مکروه» خواند!

اهمیت موضوع غیرمذهبی شدن حکومت اسرائیل وقتی بهتر درک می­‌شود که بدانیم نژاد یهودی و ملی­گرایی اسرائیلی هرگز نخ تسبیح محکمی برای این جامعه متشتت نخواهد بود و بسیاری از ساکنان این رژیم تابعیت کشورهای قبلی خود را بر ملی­گرایی اسرائیلی ترجیح می‌­دهند.

مترجم:

ایلیا خراسانی

 

منبع:

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/266429